Loading...
Bystřicko, často nazývané Zubří zemí, patří k jednomu z nejatraktivnějších regionů na Vysočině. Ať už díky své malebné přírodě či různým památkám. Honosí se dokonce titulem EDEN - European Destination of ExcelleNce uděleného regionu Evropskou komisí v roce 2010.
Aby pootevřelo své brány i vyznavačům nejmasovějšího sportu současnosti – cyklistiky, vytváří v celém regionu síť cyklistických okruhů všech typů náročností - Zubří stezky. Jednotlivé trasy jsou navrženy, tak aby je propojovala tematická linka. Zubří stezky tak nabízí jednodenní výlety v délce od 20 km do 60 km, které jsou určené pro rodiny s dětmi i pro vyznavače silniční nebo terénní cyklistiky.
Východiskem pro všechny trasy je Bystřice nad Pernštejnem, kde najdete vedle historických artefaktů a spousty informací např. z přírody regionu shromážděných v Městském muzeu i hlavní TOP cíl východní části Vysočiny v podobě Centra EDEN. Tento ráj zábavy a poznání na Vysočině představuje prolínání současnosti s minulostí a budoucností, jak to představují expozice v Panském dvoře spjatém s místní farmou, v Horácké vesnici, kde poznáte život našich předků v replikách dobových stavení z 19. století a ukázky tradičních lidových řemesel, a konečně ve světě živlů – v Ekopavilonu – stavbě s magickým tvarem pyramidy, která ukazuje moderní svět materiálů, energií a práce s nimi.
Nejkratší cyklistický okruh Za relaxací nabízí ty nejlepší lokality na Bystřicku k odpočinku u vody. Míří od mnohostranně vybaveného Sportovního centra Lužánky se sportovní halou, koupalištěm nebo třeba zimním stadionem a lanovým centrem na západní periferii města za využití cyklostezek a klidných silnic. V blízkosti obce Domanín se rozkládá rekreační zóna se stále rostoucí nabídkou sportovních i relaxačních příležitostí. Od tradičního bystřického odpočinkového místa u Domanínského rybníku, přes sportovní a rekreační areál Borovinka až po nové lesní lanové centrum. Delší trasa vás dovede až k sousednímu Skalskému rybníku s konferenčním hotelem Skalský dvůr nebo na koňskou farmu v Janovičkách. Ještě aktivnější cyklisté se vydají nadechnout horského vzduchu do komplexu Českého lesa - Koníkovské polesí křižují tiché asfaltky, které vás dovedou až na krásné vyhlídky na Novoměstsko nebo třeba k pomníku Posledního vlka.
Nejnáročnější cyklisty naproti tomu vyšleme na vrchařskou trasu Za výhledy, která vedle fyzické kondice prověří i odolnost hliníkového oře na kamenitých lesních cestách a brodech. Nejlepší vyhlídky Bystřicka se vypínají nad hlubokým údolím řeky Svratky, a tak je nutné tuto přírodní bariéru opakovaně zdolat. Vedle romantický odlehlých přírodních krás přírodního parku Svratecká hornatina jsou pak odměnou výhledy na většinu Moravy. Zatímco štíhlá věž rozhledny nad Karasínemje na dohled od Bystřice a otevírá vyhlídku spíše k jižním obzorům Vysočiny, vystoupat na zabezpečené zdivo zříceniny hradu Zubštejn poskytne ptačí perspektivu pohledu právě do nekonečného množství hřebenů lesnatých kopců zaklesnutých do sebe v údolí řeky Svratky. Za údolím severním směrem se pak vypíná z daleka viditelná konstrukce rozhledny na Horním lese, nejvyšším vrchu Bystřicka, jejíž výhledovou plošinu vysoko nad stromy nestíní v žádném směru vyšší kopce. Odtud můžete za jasného dne přehlédnout Moravu od Pálavy po Praděd. A stejně tak rozpoznávat na severním obzoru pokračující pásma českých pohraničních hor od Králického Sněžníku až po Sněžku. Tato horská střecha je i evropským rozvodím nebo třeba i historickou hranicí mezi Moravou a Čechami.
Cyklističtí historici a romantici, kteří chtějí nasát ducha nejen pernštejnské doby, mají ze Zubřích stezek na výběr hned 2 trasy – jižní Za malebností a severní Za historií. Cíli není nic menšího než soustava hradů od majestátního Pernštejna až po romantické ruiny Zubštejna, Pyšolce, Aueršperku nebo Dalečína.
Hrady následovala i unikátní sakrální architektura, která nezřídka přežila své opevněné druhy. Zatímco historický románský kostel sv. Michaela nad Vítochovem je obdivován jako jedna z nejstarších svatyní Moravy, stranou objevení zatím stojí skryt hornický kostelík sv. Václava v Dolním Čepí, který si stářím nezadá se svým známějším bratrem, za to si však zachoval malebný středověký vzhled. Historii mramorového hradu Pernštejna pak dokumentuje i gotická elegance chrámu Povýšení sv. Kříže v Doubravníku, který je místem posledního odpočinku hradních pánů, i když pamatuje doby staršího augustiniánského opatství. Korunou v perlách malebnosti kraje jsou pak lidové roubené stavby – na prvním místě nejstarší moravský krytý dřevěný most v Černvíru na úpatí hradního vrchu v chrámem Nanebevzetí Panny Marie.
Malebnost roubenek pak můžete prohlédnout zejména v obcích na severní straně Vírské přehrady. Známé i neznámé chaloupky Hlubokého, Polomu, Nyklovic nebo Ubušína vrcholí ve vesnické památkové zóně v Ubušínku, která tvoří pokladnici lidové architektury na Bystřicku.
Konečně rodiny s dětmi, náročnějšími na zábavu, než je jen relaxace u rybníka, zamíří na okruh Za zábavou do největšího přírodního zábavního areálu, kterým je proslulý Šiklův mlýn. Šikland dnes už ovšem není jen western, takže od zábavy Divokého západu okusíte i sílu vojenské a terénní techniky v Offroad areálu, vykoupete se v místním přírodním biotopu, můžete obdivovat zvířata jako bizony a lvy, nebo navštívit v Dolní Rožínce Fotopark Krokodýl a ve strašidelný zámek DraXmoor proměněnou bývalou sýpku.
Decentnější a klidnější westernové zákoutí můžete ale najít i na sousedním Mitrovském dvoře, který se svou farmou, steakovou restaurací i občasnými farmářskými trhy získává na popularitě. Klidné zákoutí zvířecí minizoo nebo malebnou krajinu rybníků a malých vodních toků najdete už na skok odtud na Podmitrově a v sousedních obcích jako je třeba Mezihoří.
Deset doporučených okruhů Zubřích stezek je nyní zachyceno na cyklistické mapě, a ke každému zvlášť byl vydán informační letáček, který obsahuje jednak mapku dané trasy, a jednak informace o zajímavostech, které jsou po cestě k vidění. Nechybí i pár užitečných tipů, kam se např. vydat na občerstvení, či adresy nejbližších cykloservisů. Informační letáčky spolu s cyklistickou mapou jsou k dostání v síti informačních center, především však v TIC v Bystřici nad Pernštejnem. Kromě toho je na webu možné stáhnout GPS záznamy tras. Pro budoucnost je připraveno vyznačení 5 nejlepších tras, které si můžete již nyní virtuálně projet díky jejich natočení v podobě videotras na webu Livetouring.
Přijeďte prožít aktivní odpočinek v ráji.
Kontakt:
Turistické informační centrum