Bystřice nad Pern. - rozhl. Karasín - Zubštejn
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Bystřice nad Pernštejnem patří k těm větším a možná i zajímavějším městům na vysočině, ale kromě celkem pěkného náměstí přímo ve měste nejspíše nic nezaujme. Příroda a turistické trasy v okolí stojí více za prozkoumání.
První část cesty z Bystřice k rozhledně Karasín je poměrně složitá na orientaci. Turistická trasa totiž ke Karasínu žádná nevede a proto je nejlepší vzít to po "polňačkách" směrem k rozhledně která je již od Bystřice dobře vidět. Chvílemi je cesta celkem do kopce, a občas trošku hůř prostupná, ale dost záleží jak moc sejdete z té optimální trasy. Pokud pro vás bloudění po neoznačených polních a lesních cestách není, pak je tu možnost jít celou cestu naopak (tedy po modré značce kolem říčky Bystřice) a pak se svézt autobusem, nebo lze jít z Bystřice do Karasínu po silnici.
Karasín je nová rozhledna, postavená spolu s lyžařským svahem. Ochoz rozhledny je otevřen denně od osmi hodin ráno do osmi hodin večer. Rozhledna má 128 schodů, vysoká je 28,2m s tím, že vyhlídková plošina je ve výšce 25m. Při dobrém počasí rozhledna nabízí i bufet - takže ráj.
Odtud už cesta vede pěkně po značené (červeně) turistické cestě, navíc celkem oddychově jen po rovince, či spíše z kopce až do Víru. Cestou uvidíte hráz vodní nádrže Vír. Vír jako město opět nic moc, zaujme protékající Svratka a nějaké ty vyhlídky nad městečkem, jako turistická základna pro dvou až třídenní dovolenou by se ale doporučit dal a to hlavně díky okolí které všemi směry něco nabízí.
Z Víru, stále po červené značce nás čeká cesta trochu do kopce, cesta ke třem zříceninám. Kdo zná turistické známky, tak může být potěšen že všechny tři tyto zříceniny svou známku mají. Právě to mě na toto místo přivedlo, ale upřímně, z první zříceniny Pyšolec jsem byl celkem zklamaný. Jedná se o klasickou zříceninu uprostřed lesa, kterých jste už nejspíše viděli mnoho. Přesto historie hradu je celkem zajímavá. Hrad byl původně rozsáhlý, postaven v raně gotickém slohu v první polovině 13. století. Problém několika V historických pramenech je o něm zmínka až v roce 1350, kdy byl hrad už rozbořený. V této době hrad několikrát změnil majitele aby byl v roce 1359 obnoven. Roku 1446 přešel ve vlastnictví pernštejnského panství. Právě toto byl konec Pyšolce, protože Pernštejni se soustředili na svoje rodové sídlo Pernštejn a hrad Pyšolec postupně chátral. V roce 1464 je hrad už zmiňován jako prázdný a pustý.
Nedaleko se nachází další zřícenina - Zubštejn. Cestou k němu projdeme zajímavou, zapomenutou, vesničkou Kobylnice. Je tu opravdu krásně.. trochu mrtvo. Zubštejn byl mimořádně rozlehlý hrad. Původní název hradu byl Kámen, později změněn na Zubrštejn, později zkomoleno na nynější Zubštejn. Historické prameny se rozcházejí a tak není úplně přesně jasné kdy byl hrad založen. Podle některých informací hrad v první polovině třínáctého století sloužil k ochraně obchodní cesty, vedoucí Podél řeky Svratky z Brna do Poličky. Podle jiných jsou první nepřímé zmínky o hradu až z roku 1344. V roce 1351 byl již pobořený hrad zadluženými majiteli prodán. Roku 1358 získal hrad moravský markrabě Jan Jindřich, za jehož éry byl hrad opraven. Poté opět střídal majitele. Za husitských válek byl hrad poškozen, nicméně Pernštejnové jej opravili a zvelebili. V 16. století se ale hradu stala osudnou finanční krize Pernštejnů. Poslední zmínka o obydlení hradu je z roku 1522, v roce 1547 se již o hradu píše jako o pustém.
Od Zubštejna nás čeká ještě pěkná cesta kolem potoka Bystřice po modré značce. Cestou uvidíme dalšá zříceninu - zříceninu Aueršperk, na jejíž prozkoumání už nebylo tolik času (ale podle různých zápisů a internetu se dá posuzovat jako nejméně zajímavá pro obyčejného turistu). Celou trasu ale asi doporučuji jít naopak a v Karasíně se svézt autobusem do Bystřice nad Pernštejnem.
Za čím jedeme?
Především je to romantický výlet po zříceninách okolo Vírské přehrady, které jsou vcelku blízko sebe. Hlavními lákadly je rozhledna Karasín a Zřícenina Zubštejn. Velice pěkná je pak modře značená turistická cesta.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Něco k snědku se dá pořídit v bufetu rozhledny Karasín (ne však oběd !), Další možnost je ve Víru, kde jsou potraviny, restauraci jsme tam však neobjevili. Jediným místem pro oběd tak pravděpodobně zůstává Bystřice pod Pernštejnem.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Trošku za očekáváním zůstaly zříceniny Pyšolec a Aueršperk, které lákají turistickou známkou, ale bohužel takových zřicenin je po republice hodně. Vše vynahradil nádherný Zubštejn. Rozhledna Karasín nabízí také pěkný výhled.
Ostatní informace
Rozhledna Karasín
Rozhledna je otevřena denně od osmi hodin ráno do osmi hodin večer. Nabízí i bufet a vstupné na rozhlednu je za symbolickou jednu korunu.
Zříceniny Pyšolec, Zubštejn a Aueršperk
Tyto zříceniny jsou celoročně volně přístupné
Více informací z okolí na turistice.cz:
Zřícenina Zubštejn
Zřícenina Aueršperk