Kostel sv. Anny se nachází v městské části Karlových Varů, Sedlec. První záznamy o této osadě pocházejí z roku 973. Původní kostel, který byl postaven okolo roku 900, se nezachoval, ani není známa jeho poloha. V místě dnešního kostela byl patrně v roce 1290 postaven gotický kostel, po němž zůstal zbytek lomené klenby v sakristii dnešního kostela.
Již ve středověku se na tomto místě pořádaly poutě a chodilo sem procesí lidí i z daleka. Možná to byl také jeden z důvodů, proč počátkem 18. století již tento kostel nevyhovoval a tak začal být budován na jaře roku 1738 nový barokní poutní kostel sv. Anny. Původní plány kostela, které vyhotovil významný barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer, byly upraveny neznámým autorem. Stavbu, která trvala do roku 1749, realizoval zednický mistr Johann Schmidt z Útviny. Po dokončení byl kostel zasvěcen sv. Anně Samotřetí. Barokní kostel se stal brzy místem největších poutí na sv. Annu (26. července) v okolí Karlových Varů. Tradičních poutí u sv. Anny v Sedlci se zúčastňovali také významné osobnosti. Například císařský pár Alžběta Kristina a Karla VI., T.G. Masaryk nebo Ludvík Svoboda. Poslední poutě se zde konaly ještě v 80. letech minulého století.
Jednolodní barokní kostel byl postaven na půdorysu obdélníka. Hlavní loď je doplněna dvěma příčnými trakty. Východní stranu kostela zvýrazňuje věž, kterou zdobí pilíře ve zdi a nad nimi trojí římsa. Podélné stěny kostela jsou na každé straně prolomeny třemi vysokými obdélnými okny.
V roce 1836 byl zrušen starý hřbitov, který se rozkládal kolem kostela. Sloup Bolestné P. Marie z r. 1716 zde zůstal zachován.
V 60. letech 20. století měl kostel namále, když byl v nedalekém povrchovém dolu objeven kaolin, jehož ložisko zasahovalo pod kostel sv. Anny. Naštěstí k těžbě a ke zbourání stavby nedošlo. Kostel však chátral, absence údržby a potřebných oprav byla poznat. Ke konci roku 2004 vzniklo Občanské sdružení na záchranu kostela sv. Anny v Sedleci, které v následujících letech zajistilo opravu střechy i krovu kostela a zprovoznění věžních hodin. Další práce byly provedeny také v interiéru.
Kostel nežije pouze církevním životem. Občanské sdružení zde pořádá zajímavé benefiční koncerty ve prospěch obnovy kostela.
*
V Karlových Varech máme více krásných a zajímavých kostelů: