Kostel sv. Jakuba Většího a Matouše v Nových Hvězdlicích
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Dominantou návsi, ale i celé obce Nové Hvězdlice na Vyškovsku je pozdně barokní Kostel sv. Jakuba Většího a Matouše, vystavěný mezi léty 1770 až 1773.
Zbudován byl podle projektu významného moravského architekta a stavitele Františka Antonína Grimma (1710-1784).
Jedná se o podélnou jednolodní stavbu s půlkruhovým kněžištěm a čtyřbokou kaplí a sakristií po stranách. Interiér je zaklenut převážně plackovými klenbami.
V ose vstupního průčelí se tyčí hranolová věž – zvonice, ukrývající dvojici barokních zvonů z 18. století.
V nikách vstupní fasády jsou umístěny skulptury sv. Augustina a sv. Tomáše z Villanovy, díla brněnského sochaře a řezbáře Jakuba Scherze z roku 1774.
V jižní části lodi se nachází hudební kruchta s klasicistními varhanami z 1. čtvrtiny 19. stol., pravděpodobně od známého varhanáře Františka Harbicha, jejichž skříň je bohatě řezbářsky vyzdobena.
Stylově jednotné vnitřní zařízení a výzdoba kostela pochází z doby jeho stavby.
Kromě již zmíněného sochaře Jakuba Scherze se na něm podíleli ještě např. významní malíři Felix Ivo Leicher (1727-1812) a Ignác Raab (1715-1787).
Hlavní oltář je vybaven Leicherovým obrazem se světci, jimž je kostel zasvěcen, sochami sv. Cyrila a Metoděje po stranách a sousoším Nejsvětější Trojice s andílky v nástavci.
Další – boční – oltáře jsou zasvěceny Příbuzenstvu Kristovu a Čtrnácti svatým pomocníkům, ale najdeme zde také drobný starší mariánský oltář již z 20. let 18. století.
Přízední Kazatelna je na stříšce završena sochou Mojžíše, její protějšek pak tvoří křtitelnice se sousoším Adama a Evy, Křtu Kristova na víku a alegorií Víry (samotná kamenná křtitelnice pochází ale již z 2. poloviny 16. stol.).
Naproti kostelu přes silnici stojí jednopatrová barokní farní budova z 1. poloviny 18. století, jejíž vstupní portál je ozdoben znakem brněnského probošta Ondřeje Zirkla (1722-1736).
Zdroj: B. Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska, 1. sv.
V době naší návštěvy obce byl ovšem kostel (jak je v dnešní době obvyklé) zavřený, takže z interiéru připojuji pouze fotografii detailu hlavního oltáře, pořízenou klíčovou dírkou