Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel sv. Jana Nepomuckého je jedinou chrámovou barokní novostavbou v Kutné Hoře. Kostel byl vystavěn mezi lety 1734 a 1752, vybaven byl do roku 1754. Je jediným kutnohorským kostelem, který byl postaven a vybaven v jediném stylu (= je slohově intaktní) - pozdním baroku s prvky rokoka a barokního klasicismu. Kostel sloužil a byl udržován jako filiální kostel církve římskokatolické. Po dokončení kutnohorské reálky (na nedalekém Komenského náměstí v roce 1857) se stal kostelem studentským. V roce 1951 byla liturgická funkce kostela náhle ukončena a církevní správa byla donucena kostel bezplatně pronajmout městu. Vybavení interiéru bylo narychlo zčásti uloženo v církevních depozitářích nebo převezeno do jiných kostelů v okolí. Kostel pak sloužil jako sklad civilní obrany, požární zbrojnice a k ukládání stavebního odpadu. Součásti vybavení, které nebylo možné přemístit, byly pak vandalsky ničeny a částečně i rozkradeny.
Náročná rekonstrukce kostela probíhala od r. 1980, bylo provedeno statické zajištění kleneb i obvodových zdí, rekonstrukce krovu a střechy, obnova hlavního průčelí včetně restaurátorských prací a obnova fasád. Interiér byl nově restaurován v letech 1997 - 2000 nákladem téměř 13 milionů korun. Kostel nadále zůstává v majetku církve římskokatolické, dne 2. června 2000 byl nově vysvěcen a bude příležitostně sloužit k liturgickým účelům. Zároveň je dlouhodobě pronajat městu Kutná Hora ke kulturním účelům, především k pořádání koncertů, jelikož disponuje výtečnou akustikou.
Kostel Vás překvapí příjemným tlumeným světlem a přívětivou atmosférou. V kostele se také nachází barokní varhany s mechanickým měchem. Za nepatrné vstupné se dostanete do učebnice barokní architektury.
Kostel Sv. Jana Nepomuckého najdete v historickém centru Kutné Hory. Z Palackého náměstí, které je hlavním náměstím města a kde najdete i informační centrum, se ke kostelu dostanete Husovou ulicí. Kostel nestojí ve středu náměstí, jak tomu často bývá zvykem, ale je vlastně uprostřed bloku mezi dříve měšťanskými domy.
Tento kostel je pro Kutnou Horu netypický. Je to jediná chrámová barokní stavba ve městě, je to jediný kutnohorský kostel, který byl postaven a vybaven v jediném stylu - pozdním baroku s prvky rokoka a barokního klasicismu.
Projekt zpracoval F. M. Kaňka v letech 1734 - 1754 a s výslednou podobou pak pomáhal slavný K. I. Dientzenhofer. Stavba započala na svátek sv. Jana Nepomuckého 16. května 1734. Dochoval se stavební deník i účetní zápisy, takže je velice dobře možno sledovat dějiny stavby i dějiny města. Kostel je zasvěcen Sv. Janu Nepomuckému – ten je i ústředním výjevem v kostele.
Je to jednolodní kostel s hlavním oltářem z r. 1754, který je zasvěcen Janu Nepomuckému. Boční oltáře Ecce Mater a Ecce Homo jsou z r. 1752 – jsou to nejstarší oltáře, u nich byl kostel r. 1753 vysvěcen. Boční oltáře sv. Gotharda a sv. Floriána z r. 1754 chrání město před bouří a krupobitím, před požárem a povodní.
V nikách bočních stěn lodi jsou dřevěné plastiky dvojčat Sv. Kosmase a Damiána (ochránci proti nemoci – zvláště moru), Sv. Norberta, Sv. Ivana (nejstarší známý postevník v Čechách – Sv. Jan pod Skalou), Sv. Zikmund, Sv. Vít, Sv. Václav a Sv. Ludmila.
Nástropní malba ztvárňuje legendu o sv. Janu Nepomuckém.
Průčelí budovy zdobí sochy sv. Vojtěcha a sv. Prokopa umístěné v postranních nikách, na bráně vedle kostela je socha sv. Jana Nepomuckého.
Kostel sloužil jako filiální kostel církve římskokatolické. Po dokončení kutnohorské reálky (na nedalekém Komenského náměstí v roce 1857) se stal kostelem studentským. V roce 1951 byla liturgická funkce kostela náhle ukončena a církevní správa byla donucena kostel bezplatně pronajmout městu. Vybavení interiéru bylo zčásti uloženo v církevních depozitářích nebo převezeno do jiných kostelů v okolí. Kostel pak sloužil jako sklad civilní obrany, požární zbrojnice a k ukládání stavebního odpadu. To, co nebylo možné přemístit, bylo zničeno
Náročná rekonstrukce kostela probíhala od r. 1980, bylo provedeno statické zajištění kleneb i obvodových zdí, rekonstrukce krovu a střechy, obnova hlavního průčelí včetně restaurátorských prací a obnova fasád. Interiér byl nově restaurován v letech 1997 - 2000.
Kostel zůstává v majetku římskokatolické církve, dne 2.6.2000 byl nově vysvěcen, je využíván k liturgickým účelům, ale dlouhodobě ho využívá i město především k pořádání koncertů, ale i jako galerii.
Návštěvu mohu jen doporučit, stojí za to stejně jako řada dalších památek. Dostanete tištěné povídání, kde se dočtete nejen o kostele, ale i o legendě o sv. Janu Nepomuckém. Poslední stránka je věnována tomu, jak to ve skutečnosti bylo i proč je Jan Nepomucký zobrazován s pěti hvězdami kolem hlavy.
Otevírací doba:
otevřeno denně
duben - říjen 10:30 - 16:30 hod.
listopad - březen na tel. objednávku
(poslední vstup 30 min před koncem otevírací doby)
Vstupné:
dospělí 30,- Kč
děti, studenti 15,- Kč
Kostel Sv. Jana Nepomuckého se nachází severním směrem od Chrámu Svaté Barbory, u Rejskova náměstí v Kutné Hoře. Budova tohoto kostela je v mnohém netypická pro to, co návštěvník Kutné Hory čeká od zdejší architektury. Projekt zpracoval F. M. Kaňka v letech 1734-1754 a s výslednou podobou pak nepomáhal nikdo méně slavný než K. I. Dientzenhofer. Stavbu si vzala za své kutnohorská obec, financovala ji z výnosů záduší i za přispění soukromých donátorů Vzniklo dílo mimořádně hodnotné a konsistentní jak ve své části architektonické, tak i ve výzdobném programu, z něhož je třeba připomenout především nástropní malbu ztvárňující legendu o Sv. Janu Nepomuckém od J. Riedlemayera a F. X. Palka. Průčelí budovy zdobí sochy sv. Vojtěcha a sv. Prokopa umístěné v postraních nikách.