Kutná Hora – Kamenný dům, nejproslulejší kutnohorský dům
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Kamenný dům, který se nachází v Kutné Hoře na Václavském náměstí, je jednou z nejvzácnějších památek gotiky v Čechách i nejproslulejší kutnohorský dům, který pamatuje již dobu předhusitskou. Významný je nejenom svým stářím, ale také proto, že nese pečeť myšlení a života lidí tehdejší doby. Je to dům, který po staletí převyšuje okolní zástavbu a přitahuje pozornost umělců, fotografů i kolemjdoucích.
Od šedesátých let 15. století patřil dům řeznické rodině Kroupových. Místo, na němž stál, bylo náměstím, kde se provozoval masný trh. Jednou se do této rodiny se přiženil jakýsi Martin a převzal příjmení svého zetě. Pravděpodobně zbohatl podnikáním v dolech a svatbou si chtěl ještě přilepšit. Po třicet let zastával Vysoké úřednické funkce (například úřad horního hofmistra) a současně stále podnikal. Mezi obyčejnými lidmi Martin Kroupa sice zvláštní úcty údajně nepožíval, ale to ho patrně netrápilo. Úspěšně postupoval v úřední hierarchii a následně byl povýšen dokonce na šlechtice.
Společenské postavení si žádá i hezký dům. Začal tedy s opravami. Práce na vnější fasádě byly pojaty opravdu zajímavě. Patrně nejslavnější stavitelská etapa Kamenného domu začíná roku 1489, kdy si majitel jako stavitele zvolil mistra Brikcí, zvaného též Gauschke. Ten v té době stavěl radnici ve slezské Vratislavi a touto stavbou se také nechal částečně inspirovat i v Kutné Hoře. A podařila se mu věc skoro nevídaná. Konečná podoba kamenicky ztvárněné fasády se nijak nelišila od chrámové výzdoby.
Již při prvním pohledu na dům, kterému dominuje výrazný arkýř, se člověk nestačí divit na bohatou a ikonograficky promyšlenou výzdobou uliční fasády. Nicméně vrcholný zážitek mu poskytne až trojúhelníkový štít, který vymezuje římsa zdobená reliéfem s pastýřskými scénami. Nad ní vidíme rytíře s náznakem turnajového zápasu, kteří mají patrně připomenout, že Prokop byl také šlechtic. Naopak znak havířského cechu napovídá, kde pramení bohatství majitele domu a nesmí zde chybět ani erb města Kutná Hora. Ve vrcholu štítu na nás shlíží trůnící madona s dítětem. Madona jako přímluvkyně za hřešící. Po stranách světice stojí Adam a Eva pod Stromem poznání, obraz prvotního hříchu a jeho vykoupení. Tehdejší majitel, Martin Kroupa, se pustil také do rekonstrukce interiéru. V obytném patře domu nechal například vybudovat kapli, skrytou před veřejností, kde se modlíval a patrně prosil o odpuštění hříchů.
Domem prošlo v dobách následujících několik majitelů. Nejvíce známý je asi Josef Krčan, i když spíše z té negativní stránky. Neznámo z jakých důvodů, nechal v roce 1839 upravit vzhled fasády. Odstranil Madonu, několik znaků přesunul a místo nich nechal udělat nesmyslné dekorace.
Při následných renovacích uvedli naštěstí restaurátoři stav fasády do rozumnějšího stavu se snahou přiblížit se původní podobě a tak si můžete i dnes prohlédnout tento kamenný dům se svým kouzelným a nezaměnitelným výrazem. A ne toliko zvenčí je dům v dnešní době zajímavý. V interiéru objektu totiž sídlí muzeum, které návštěvníkům nabízí dvě stálé muzejní expozice (Královské horní město - měšťanská kultura a život v 17. - 19. století a Lapidárium: Umění kameníků doby jagellonské) i příležitostné výstavy. Otevírací doba je každý den kromě pondělí, v dubnu a říjnu od 9.00 do 17.00 hodin, v měsících květen, červen a září mají otevřeno o jednu hodinu déle. V červenci a srpnu lze interiér navštívit od 10.00 do 18.00 hodin a v listopadu pouze do 16.00 hodin. Vstupné je odvislé od toho, jaký zvolí návštěvník okruh nebo jejich kombinaci. Na bližší informace je dobré se podívat na internet: http://www.cms-kh.cz/kamenny-dum-expozice. Také je možné spojit návštěvu Kamenného domu s dalšími objekty Českého muzea stříbra, což je sice cenově zvýhodněno, ale časově trochu náročnější.
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/