Loading...
Kostel sv. Kateřiny je románská stavba, která je datována do 12. stol., přičemž byl patrně postaven na stejném místě, kde byl kostel z doby života sv. Ludmily. Moc údajů se ale nedochovalo.
Do kostela se vstupuje skrz zvonici, kudy se návštěvník dostane na dvorek s malým hřbitovem. Vlastní jednolodní kostel byl postaven na obdélníkovém půdorysu se čtvercovým kněžištěm, které je zaklenuto křížovou klenbou. Strop nad lodí je plochý dřevěný. Východní stěna kostela je prolomena původním úzkým románským oknem.
Křídlový oltář je vyzdoben obrazem s klečící sv. Kateřinou a tetínskými kosteli. Namaloval ho na dřevě roku 1855 J. Hellich. Na bočních oltářních křídlech jsou obrazy sv. Anny a sv. Ferdinanda a na podstavci pod nimi je namalován Ježíšův vítězný průvod.
Na západní straně interiéru kostela je kamenná kruchta podklenutá dvěma křížovými klenbami s prostředním silnějším pilířem. Dříve se uvádělo, že kruchta byla propojena chodbou s obydlím Ludmily.
Původně se na střeše kostela nacházel kamenný kříž, který byl odstraněn v roce 1929 při opravě kostela a zazděn do hřbitovní zdi vlevo od vchodu do kostela, kde stojí také socha sv. Ludmily s nápisem na podstavci „ Svatá Ludmilo, oroduj za nás“. Autorem díla z roku 1858 je sochař J. Max. Někdy se také uvádí, že zde byla původně Ludmila pohřbena, ale doloženo to není.
Na prostranství před kostelem stojí socha Panny Marie s Jezulátkem. Pochází ze 17. století a jejím autorem je František Brayer.
Prohlídku kostelů zajišťuje průvodce, který je o víkendech k dispozici u farního úřadu, v ostatní dny si lze prohlídku s předstihem domluvit na tel. 723 005 648 nebo v muzeu tel. 725 569 180 či na obecním úřadě tel. 311 622 316.
Vyprávění o zajímavých místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:
http://bubinga.blog.cz/ nebo na iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/