Kostel sv. Markéty v Suchohrdlech u Miroslavi
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Suchohrdly u Miroslavi jsou místní částí města Miroslav na Znojemsku a docela nenápadnou vesnicí, začínající hned za miroslavskou železniční stanicí.
Nejvýznamnější památkou obce je starobylý kostel, zasvěcený svaté Markétě, stojící při silnici až skoro na konci vesnice.
Nejstarší části stavby pocházejí již z 1. čtvrtiny 16. století, ale v 2. polovině století 17. je kostel v písemných pramenech zmiňován jako zpustošený.
Na konci 17. století se pak dočkal významných oprav a úprav: zaklenutí (valenou klenbou), nových oken, zbudování točitého schodiště a nového vstupu v podvěží a naopak zazdění starého bočního portálu.
K dalším zásahům došlo na počátku a ještě v 2. polovině 19. století, kdy byla zřízena hudební kruchta.
Kostel je orientovanou podélnou jednolodní stavbou s trojboce ukončeným kněžištěm, k němuž přiléhají přístavky nové sakristie na západní straně a staré na straně jižní, pod níž je umístěna Kostnice.
Součástí stavby je také masivní hranolová věž v průčelí, završená vysokým zděným jehlanem a Ochozem, a vnější opěrné pilíře.
Hlavní oltář je tvořen retáblem z 2. poloviny 19. století a starším, barokním tabernáklem.
Někdejší barokní obrazy z hlavního oltáře z přelomu 17. a 18. stol. – hlavní obraz sv. Markéty a Nejsvětější Trojice s Pannou Marií z nástavce – visí nyní na jiných místech kostela.
Z konce 17. století pak pochází také jeden ze zvonů ve věži, zatímco druhý je kopií původního, zhruba stejně starého a patrně týmž neznámým mistrem zhotoveného, kvůli poškození nahrazeného zvonu.
U kostela dnes stojí také hodnotná barokní skulptura sv. Markéty od Josefa Leonarda Webera z roku 1738, osazená na mohutném kamenném podstavci s rytým dedikačním nápisem s chronogramem v ozdobné kartuši.
Zdroj: B. Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska, 2. svazek