Kostel sv. Michaela Archanděla a Panny Marie Věrné v Ostrově
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Tento původně gotický farní kostel, zasvěcený v době svého vzniku sv. Mikuláši, byl postaven ve 2. polovině 14. století uprostřed nově založeného městečka Ostrov. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1384, ale jméno architekta se nedochovalo. V letech 1568-1572 byl kostel renesančně obnoven po ničivém požáru (1567) v podobě sakrální architektury saského typu. Po této obnově byl farní kostel nově zasvěcen sv. Michaelu Archandělovi.
15. srpna 1607 postihl kostel další požár, kdy shořela střecha, poškozena byla věž a následně se zřítili štítové zdi kostela. Naštěstí v letech 1607-1609 proběhla celková rekonstrukce poničeného kostela, během níž byla vystavěna dnešní horní osmiboká část věže.
V 18. století (1716-1717 a 1751-1756) se uskutečnily další úpravy, tentokrát v barokním stylu. 14. září 1795 postihl farní kostel další požár. Naštěstí bylo opět přistoupeno k opravám a 25. září 1879 byl kostel sv. Michaela Archanděla nově vysvěcen kardinálem Friedrichem Fürstem Schwarzenbergem.
Ve 20. století, především po roce 1945, neudržovaný kostel chátral, i přesto, že byl od 3. května 1958 památkově chráněn (č. rejst. 18069/4-970). Naštěstí v letech 1989-1991 proběhla celková rekonstrukce. V roce 1995 se stal farní kostel poutním místem a jeho zasvěcení bylo rozšířeno na kostel sv. Michaela Archanděla a Panny Marie Věrné. Roku 2011 byl v kostele umístěn relikviář s kapkou krve zesnulého papeže Jana Pavla II.
Trojlodní kostel na obdélném půdorysu je zastřešen polovalbovou konstrukcí s plechovou krytinou. K hlavní části je připojený obdélný, trojboce uzavřený presbytáře, zakrytý plechovou valbovou střechou. Podélné stěny lodi kostela i stěny presbytáře jsou prolomeny velkými obdélnými, polokruhově zakončenými okny v barokním stylu. Patrně původní větší okno v závěrové stěně presbytáře je zaslepeno a opatřeno menším kruhovým okénkem.
K jihozápadní stěně lodi byla přistavěna patrová oratoř krytá plechovou valbovou stříškou. Stavba na obdélném půdorysu má menší okna v patře. Na protější straně, u severovýchodní podélné stěny lodi kostela jsou připojeny dvě ploché obdélné kaple.
K jižní podélné zdi presbytáře byla volně přistavěna masivní hranolová, ve vrchní části osmiboká, věž s barokní zvonovitou bání završenou jehlancovou stříškou. Patro věže, kde jsou umístěné zvony, je prolomeno na všech osmi stranách obdélnými, polokruhově zakončenými okny s dřevěnými žaluziemi. Další tři menší obdobná okénka osvětlující schodiště v nitru věže jsou nepravidelně situovaná.
Nároží hlavního průčelí a severovýchodní podélná stěna lodi kostela jsou zesíleny vysokými opěrnými pilíři, stěny presbytáře jsou pak podepřeny stupňovanými opěráky. Také na jihovýchodním nároží věže bylo navrženo mohutné podepření zkoseným opěrným pilířem z kamene.
Polokruhově zakončený vchod je umístěn ve vstupním průčelí kostela, které se nachází na severozápadní straně objektu. Průčelí je završené zprohýbaným trojúhelníkovým štítem s obdélným, polokruhově zakončeným oknem v ose se štítovým nástavcem. Nad vchodem je mohutná profilovaná římsa a nad ní je situováno velké obdélné, polokruhově zakončené okno. Při severozápadním nároží hlavního průčelí je přistavěna renesanční válcová věžice.
O interiéru farního kostela a jeho vybavení se nerozepisuji, jelikož jsem zatím neměl to štěstí nahlédnout dovnitř. Kostel se nachází na Malém náměstí v historické jihozápadní části města. Přístupný je příležitostně, především během bohoslužeb.
V Ostrově a okolí jsem navštívil ještě následující zajímavá místa:
- Zámecký park:https://www.turistika.cz/mista/zamecky-park-v-ostrove-u-karlovych-varu
- letohrádek Ostrov:https://www.turistika.cz/mista/letohradek-ostrov-u-karlovych-varu
- zřícenina zámku Mořičov:https://www.turistika.cz/mista/zricenina-zamku-moricov
- smírčí kříž v obci Bor:https://www.turistika.cz/mista/bor-smirci-kriz
- kostel v obci Bor:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-mari-magdaleny-v-obci-bor
- Skalky skřítků u Dubiny:https://www.turistika.cz/mista/skalky-skritku-dubina-u-karlovych-varu
- dřevěný most v Radošově:https://www.turistika.cz/mista/dreveny-most-v-radosove-kyselka
- hradiště Liščí vrch nad obcí Velichov:https://www.turistika.cz/mista/hradiste-lisci-vrch-nad-obci-velichov
- hradiště Stengelberg nad Radošovem:https://www.turistika.cz/mista/hradiste-stengelberg-kyselka-radosov
- Kaple sv. Anny v Kyselce:https://www.turistika.cz/mista/kaple-sv-anny-v-kyselce-u-karlovych-varu
- Šemnická skála:https://www.turistika.cz/mista/semnicka-skala-u-karlovych-varu
- lesní kaple u Kyselky:https://www.turistika.cz/mista/lesni-kaple-nad-obci-kyselka
- rozhledna Bučina u Kyselky:https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-bucina-nad-obci-kyselka
- Posvátný okrsek:https://www.turistika.cz/mista/posvatny-okrsek-v-ostrove-u-karlovych-varu
- socha sv. Jana Nepomuckého v Ostrově:https://www.turistika.cz/mista/socha-sv-jana-nepomuckeho-v-zameckem-parku-v-ostrove-u-karlovych-varu
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/