Socha sv. Jana Nepomuckého v Zámeckém parku v Ostrově u Karlových Varů
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Svatý Jan Nepomucký nebo též Jan (Johánek) z Pomuka (dnes Nepomuk) byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník katolické církve a také jeden z českých zemských patronů. Datum narození není přesně znám, někdy okolo roku 1340. Asi nejdůležitější etapa jeho života začala v roce 1389, kdy byl jmenován generálním vikářem pražského arcibiskupa. Tento úřad díky svým pravomocím hrál podstatnou roli ve správě arcibiskupství a v neklidné době konce 14. století také ve sporu mezi arcibiskupem a králem. Kvůli velkému západnímu schizmatu vzniklo nepřátelství mezi českým králem Václavem IV. a arcibiskupem Jenem z Jenštejna, které se také týkalo jmenování biskupů a dalších představitelů vysokých církevních úřadů.
Osudný den nastal 20. března 1393, kdy se král Václav IV. setkal s Janem z Jenštejna. Po krátké hádce byli zajati čtyři muže z arcibiskupova doprovodu, mezi nimiž byl i Jan z Pomuka. Nejprve byli vyslýcháni a poté mučeni. Jan během tohoto mučení zemřel, zbývající tři přežili a byli propuštěni. Okolo deváté hodiny večerní bylo Janovo tělo svrženo z Karlova mostu do Vltavy. Původně se předpokládalo, že zemřel utonutím, ale následná objevená poranění hlavy vedou k domněnce, že zemřel ještě před vhozením do řeky. O necelý měsíc později (17. dubna) našli rybáři Janovo tělo na pravém břehu Vltavy. Pohřbu se dočkal až patrně v roce 1416, ale zato na významném místě, v katedrále sv. Víta.
Osudy Jana z Pomuku však jeho smrtí neskončily. Politickou vraždu střídá zázrak. Začíná se šířit legenda o jeho životě a především mučednické smrti. Objevuje se také domněnka, že Jan byl vyslýchán a zabit kvůli zpovědnímu tajemství, které se mělo týkat královny. Proč tedy neuznávat slušného člověka, kterého zabila mocenská svévole.
Kaplička nebo kostel se nedá na mostě postavit a tak se zde začaly stavět sochy. Kdy byla postavena v Čechách první socha Jana Nepomuckého, nevím, ale místo bylo vždy podobné, u řeky, říčky, potoka a u mostu nebo lávky přes ně. Most jako místo smrti Jana z Pomuku se začínal stávat poutním místem a pojmem pro poutníky.
V historickém městě Ostrov, na jeho západním okraji, v sousedství klášterního areálu se nachází krásný Zámecký park s barokním Letohrádkem, budovou Paláce princů a sochou sv. Jana Nepomuckého u říčky Bystřice. Jedná se o barokní pískovcovou sochu z roku 1807 od loketského sochaře Johanna Wildta stojící na pilíři. Nejedná se o její původní umístění, jelikož se dříve nacházela na zdobném podstavci u Jánského mostu přes říčku Bystřice před areálem bývalého piaristického kláštera. Zde však byla v roce 1958 stržena během silné vichřice, což znamenalo její poškození.
Nyní se tedy po své rekonstrukci tato plastika světce nachází na pilíři boční rozevírající se zídky na okraji menšího barokního kamenného mostu v zámeckém parku. Od 13. září 1993 je socha sv. Jana Nepomuckého zapsána na státní seznam kulturních památek pod rejtř. č. 12438/4-4878.
Barokní pískovcová figurální plastika byla vytvořena svým autorem v podživotní velikosti. Její výška činí asi 1,4 metru. Představuje světce s klasickými atributy jako kněze oděného v kanovnickém rouchu klerice, rochetě a v almuci, s biretem na hlavě, se svatozáří a s pěti hvězdami kolem ní. V levé ruce drží zámek, symbol zpovědního tajemství a v pravé ruce svírá světec kříž s ukřižovaným Ježíšem Kristem, který si opírá o rameno.
V Ostrově a okolí jsem navštívil ještě následující zajímavá místa:
- Zámecký park:https://www.turistika.cz/mista/zamecky-park-v-ostrove-u-karlovych-varu
- letohrádek Ostrov:https://www.turistika.cz/mista/letohradek-ostrov-u-karlovych-varu
- zřícenina zámku Mořičov:https://www.turistika.cz/mista/zricenina-zamku-moricov
- smírčí kříž v obci Bor:https://www.turistika.cz/mista/bor-smirci-kriz
- kostel v obci Bor:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-mari-magdaleny-v-obci-bor
- Skalky skřítků u Dubiny:https://www.turistika.cz/mista/skalky-skritku-dubina-u-karlovych-varu
- dřevěný most v Radošově:https://www.turistika.cz/mista/dreveny-most-v-radosove-kyselka
- hradiště Liščí vrch nad obcí Velichov:https://www.turistika.cz/mista/hradiste-lisci-vrch-nad-obci-velichov
- hradiště Stengelberg nad Radošovem:https://www.turistika.cz/mista/hradiste-stengelberg-kyselka-radosov
- Kaple sv. Anny v Kyselce:https://www.turistika.cz/mista/kaple-sv-anny-v-kyselce-u-karlovych-varu
- Šemnická skála:https://www.turistika.cz/mista/semnicka-skala-u-karlovych-varu
- lesní kaple u Kyselky:https://www.turistika.cz/mista/lesni-kaple-nad-obci-kyselka
- rozhledna Bučina u Kyselky:https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-bucina-nad-obci-kyselka
- Posvátný okrsek:https://www.turistika.cz/mista/posvatny-okrsek-v-ostrove-u-karlovych-varu
- kostel sv. Michaela Archanděla v Ostrově:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-michaela-archandela-a-panny-marie-verne-v-ostrove
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/