Loading...

Kostel sv. Michaela, archanděla v Borohrádku

Turistické cíle Kostel

Od dávných dob byl Borohrádek přifařen k Šachovu (prvním známým tamním farářem byl v roce 1366 kněz Matěj), později k Rychnovu nad Kněžnou. Podle všeho však míval někdy vlastní faru (uvažuje se, že tomu tak bylo kolem roku 1556). Po třicetileté válce bylo borohrádecké obročí administrováno sousedními faráři. Prvním skutečným stálým správcem byl P. Tobiáš Kramařík, který je poprvé zmíněn roku 1682 a zemřel v roce 1698.

O původním kostelu se nedochovaly žádné zprávy. Podle všeho šlo o dřevěný svatostánek. Současný chrám měl být postaven v raně barokním slohu v letech 1669- 1673 tehdejším majitelem Rychnova, Černíkovic, Vamberka a Borohrádku Ferdinandem Ludvíkem hrabětem Kolovratem Libštejnským, což by měl dokazovat krátký zápis z roku 1669, v němž je uvedeno toto: „Vedle nařízení a poručení Jeho Vys. hrab. Milosti na vychování dvou pacholků a spravování věcí potřebných k dovážení potřeb všelijakých na vystavění chrámu Páně v městýsi Borohrádku přijato za rok přítomný z celého panství 30 kop míš., činí zlatých 35, z kterýchžto peněz se pořádný účet učiniti má. Actum v zámku borohrádeckém 28. Sptbr. 1669. Andreas Petzold“. Chrám byl vysvěcen v roce 1673. Roku 1699 byla vystavěna nová fara. V roce 1747 byly zřízeny varhany, na něž složili dobrodinci 59 zlatých, kostel s příslušným povolením 100 zlatých a tehdejší farář 241 zlatých. Dohromady stály 400 zlatých a měly 14 rejstříků. Roku 1821 byla při obnově kostela postavena uprostřed střešního hřebenu malá vížka. Tehdy byla přestavěna rovněž fara. V roce 1887 došlo k obnovení hlavního oltáře, vybílení chrámu a pořízení nové dlažby. Práce byly tehdy svěřeny staviteli Františku Potůčkovi. V letech 1899-1900 byly od smíchovské firmy Umělecký ústav pro sochařství, řezbářství a vnitřní zařízení chrámová Antonín Kindermann-Amler pořízeny: Tělo Páně do Božího hrobu, velký kříž, jesle, reflektor, baldachýn na mariánský oltář, mramorová kropenka a nový Boží hrob. V letech 1945-1947 došlo k obnově vnitřní výzdoby kostela. Roku 1946 došlo k obnově slunečních hodin (viz https://sirrah.troja.mff.cuni.cz/~mira/slunecni_hodiny/slunecni_hodiny_CDROM.pdf). O rok později byla v lodi akademickým malířem Rudolfem Adámkem obnovena freska sv. Michaela archanděla, jejímž autorem byl nejspíše Josef Kramolín. V roce 1954 byla střecha pokryta eternitem. Od 19. března 1964 je objekt památkově chráněn (několik historických snímků kostela lze najít na odkazu: https://www.mestoborohradek.cz/fotogalerie/historicke-fotografie-kostel3602995-428.3602995.67). V letech 2021-2022 byla opravena část střechy kostela.

Jedná se o podélnou jednolodní orientovanou stavbu. Valeně s výsečemi zaklenutá loď je osvětlována 3 páry půlkruhem zakončených oken ve vpadlých polích, presbytář je pětiboký o 2 půlkruhových oknech, přičemž 1 je zazděno. Na severní straně se nachází plackou sklenutá sakristie se skosenými nárožími. Průčelí s představěnou nízkou obdélníkovou předsíňkou je členěno 4 pilastry, římsou a štítem s kolovratským znakem. Valbová střecha je obohacena věžičkou s lucernou. V kostelní zdi je zazděna dvojice náhrobníků. Na prvním z nich můžeme číst: „Leta Panie 1629 v sobotu před kwietnou nedielí umrzela gest urozena Paní Bohumíra Liczkova rozena Zárubova z Hustirzan na Domoradicích a tuto tielo gegi položeno jsouc w Panu pokojně odpocziva oczekawaje se wssemi v Syna Boziho wierzicimi radostneho těl od mrtvých wzkrzisseni k ziwotu wiecznemu. - Amen.“; na druhém je text: „Leta Panie 1625 w ponděli po hromnicich 10. dne m. brzezna ziwot swůg w Panu dokonal urozeny pan pan Bohuslaw Stiastny rek na Rysenburku a na Domoradicich a tuto polozeny v Panu odpocziwa oczekawage weseleho od mrtwych wstani ziwota wieczneho.“

Kostel má velmi hodnotné barokní a rokokové zařízení. Hlavní oltář z roku 1752 zdobí alabastrová socha Panny Marie, přivezená z poutního města Trapani na Sicílii. Nese text: „Vera effigies miraculosae B. V. Mariae Trapanensis regni Siciliae a fundatore hujus Ecclesiae.“ Na tabernáklu gotický deskový obraz Panny Marie s děťátkem datovaný na rubu „A.D.1440“ a darovaný sem roku 1715 hrabětem Norbertem Leopoldem Libštejnským z Kolovrat. Na jeho místě se dnes nachází kopie, neboť originál byl ukraden. Nejvýznamnějším z bočních oltářů je oltář sv. Antonína Paduánského, který se nachází na evangelijní straně lodi a oproti 2 bočním oltářům na epištolní straně má honosnější provedení a je ozdoben sochami sv. Anny a sv. Jáchyma. Dodán byl sochařem, řezbářem a štukatérem Jakubem Teplým, a to spolu s oltářem svatého sboru zemských patronů, kazatelnou a oltářem sv. Rodiny (vše v rozmezí mezi koncem 50. let 18. století a rokem 1765). Na oltáři sv. Rodiny nalezneme sochy sv. Jana Evangelisty a sv. Jana Křtitele, na oltáři sv. Jana Nepomuckého sochy sv. Petra a sv. Pavla. Soubor obrazů Křížové cesty byl pořízen v roce 1755. Kamenná křtitelnice byla zhotovena v roce 1556, lavice jsou ze 17. století (1673). Původní varhany byly zhotoveny roku 1747 a byly opraveny v letech 1821, 1824, 1825, 1828, 1834, 1848, 1849, 1860, 1870, 1873, 1887 a 1896. Nový nástroj postavil Josef Vanický v roce 1898. K jeho opravě došlo v letech 1946 (Václav Poláček, připojen ventilátor), 1969 (Max a Jan ml. Kubátové) a 2014-2015 (Gilbert Petr Fischer, po opravě poprvé zazněly na Štědrý den, viz https://rychnovsky.denik.cz/zpravy_region/unikatni-varhany-z-19-stoleti-pomaha-zachranit-verejna-sbirka-20150904.html).

Na hřbitově za presbytářem se nachází dřevěná zvonice z počátku 19. století (na místě původní zvonice ze 17. století, ale její předchůdkyně tu stála již v roce 1556 nebo ještě dříve), v níž byla umístěna trojice zvonů – první s nápisem: „Tento zwon slit k czti chwale Panv Bohv skrze Waczlawa Konwarze Hradci za vrozeneho pana pana Sigmvnda Liczka z Risvmbvrkv a na Borohradku 1556“; druhý zvon byl roku 1859 přelit a byl na něm text: „Anno Domini 1485 Campana fussa est in Nomine...“; třetí zvon byl přelit rovněž v roce 1859 a měl nápis: „Jiří Prokeš obyvatel z Hradce Králové tento zvon slil jest nákladem Ferdinanda hraběte Kolovrat Libšteinsky pána na Borohrádku r. 1665.“ První zvon nesl po přelití text: „Jak ústa svá otevru kovová, tu chvála Bohu a dík dobrých lidu zaznívá (1859). - Přelitý od Karla Bellmana, c. k. dvorního zvonaře v Praze.“; druhý byl opatřen nápisem: „Lugenuus eques Liczek a Risenburg me fecit (1485). Vocare cives sonis quoque fractis usuque aere Francisci Kolovrat Comitis a Libsteincive succurrente refusa (1859). Refuso a Carolo Bellman c. k. aulico campanarum fusore Pragae.“ Více o tomto chrámu Páně lze najít na webu památkářů: https://pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-michaela-archandela-13287819.
Poslední aktualizace: 12.3.2024
Kostel sv. Michaela, archanděla v Borohrádku na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kostel sv. Michaela, archanděla v Borohrádku

Holice, srpen 2023, tradiční cyklozájezd – pt. 3, Borohrádek, Týniště a nevánoční přehlídka Betlémů
Holice, srpen 2023, tradiční cyklozájezd – pt. 3, Borohrádek, Týniště a nevánoční přehlídka Betlémů
Cestopisy
18.8.2023 „Békací“ posezení u Pajdy dopadlo nadmíru úspěšně, což se projevilo i ve formě pozvánky na další večer, ale než nastane, máme před sebou da…
0.2km
více »
Borohrádek - obloukový most
Borohrádek - obloukový most
Most
Obloukový most v Borohrádku překlenující řeku Tichou Orlici, byl postaven…
0.3km
více »
turistické rozcestí Borohrádek
turistické rozcestí Borohrádek
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v prostoru křižovatky v Borohrádku, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po červené značce…
0.5km
více »
Borohrádek - kostel sv. Michaela Archanděla s dřevěnou zvonicí
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Borohrádek - kostel sv. Michaela Archanděla s dřevěnou zvonicí
Kostel
Kostel sv. Michaela Archanděla v Městečku Borohrádek byl postaven v letech…
0.5km
více »
Frolík - poctivě pražená káva
Frolík - poctivě pražená káva
Tipy na výlet
Pan Petr Frolík z Borohrádku je pravým kávovým nadšencem. Když před šestnácti lety začínal s pražením kávy,…
0.5km
více »
Borohrádek
Borohrádek
Město
Město Borohrádek leží v kněžnorychnovském okrese, při hranici s okresem…
0.6km
více »
Borohrádek
Borohrádek
Zámek
Město Borohrádek leží asi 8,5 km jihozápadně od Kostelce nad Orlicí. Prv…
0.6km
více »
Fara v Borohrádku
Fara v Borohrádku
Dům, budova
Zdejší fara má nejspíše mnohem starší základy než se zdá, ale původně byl…
0.6km
více »
Loučenskou tabulí (56,5 km; cyklotrasa)
Loučenskou tabulí (56,5 km; cyklotrasa)
Trasa
Popis trasy naleznete na adrese:http://ondra-pdvyv.wz.cz/cyklotrasy/odkazy…
1.1km
více »
Šachov - Kostel Nejsvětější Trojice
Šachov - Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Šachov - obec cca 1,5 km od Borohrádku do jehož katastrálního území Šachov…
1.4km
více »
turistické rozcestí Vodní tůň
turistické rozcestí Vodní tůň
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u slepého ramene Tiché Orlice …
1.8km
více »
výhledy od pískovny u Světlé
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
výhledy od pískovny u Světlé
Vyhlídka
Pískovna u Světlé samozřejmě není turistický cíl, ale z míst nad pískovnou…
2.8km
více »
Veliny - „hlavní nádraží“
Veliny - „hlavní nádraží“
Odpočinkové místo
Cca v polovině cyklostezky mezi Borohrádkem a obcí Veliny narazíme na místní „hlavní nádraží“. Uvozovky již dávají tušit, že se o…
3km
více »
Žďár nad Orlicí
Žďár nad Orlicí
Vesnice
Obec Žďár nad Orlicí najdeme mezi Týništěm nad Orlicí a Borohrádkem nad levým břehem Tiché Orlice. První písemná zmínka pochází z…
3.1km
více »
Cyklostezka  Veliny - Borohrádek
Cyklostezka Veliny - Borohrádek
Trasa
Oázou pro cyklisty je lesní cyklostezka, která spojuje obce Veliny a…
3.6km
více »
Divoká Orlice pod Světlou
Divoká Orlice pod Světlou
Řeka
Pohodové a romantické, volně přístupné místo, nás očekává pod obcí Světlá,…
3.8km
více »
Čermná nad Orlicí
Čermná nad Orlicí
Vesnice
Čermná nad Orlicí - oficiální název pro „souměstí“ obcí Velká Čermná, Malá Čermná, Číčová a Korunka, které se nachází na obou…
3.9km
více »
Veliny
Veliny
Vesnice
Veliny jsou malou protáhlou obcí s 400 obyvateli a najdeme ji u okraje…
4.5km
více »
Veliny - dřevěný kostel sv. Mikuláše se zvonicí
Veliny - dřevěný kostel sv. Mikuláše se zvonicí
Kostel
Největší dominantou a zároveň nejvýznamnější památkou Velin je roubený Ko…
4.6km
více »
Veliny - dřevěná zvonice
Veliny - dřevěná zvonice
Zvonice
Dřevěnou zvonici ve Velinách najdeme v blízkosti dřevěného kostela sv. Mikuláše. Zvonice byla postavena v r. 1750, má osmiúhelníkový…
4.6km
více »
zavřít reklamu