112 221 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 399 074,- odměny za články
Turistická oblast Doupovské hory
V Doupovských horách u vsi Korunní poblíž obce Stráž nad Ohří vyvěrá minerální voda Korunní. Doupovské hory jsou třetihorním sopečným pohořím s typickou stavbou stratovulkánu - střídají se zde v mocných vrstvách pevné horniny čedičového typu s pyroklastiky. Centrem stratovulkánu byla kaldera v místě zaniklého města Doupov, bylo zde však také množství menších kráterů. Nejvyšším vrcholem je Hradiště (934 m n.m.), nejnižší bod je při Ohři u Kadaně (cca 275 m n.m.)
Když člověk projíždí skoro rovinatou krajinou mezi Karlovými Vary a Bochovem po silnici Praha – Karlovy Vary, upoutá ho nečekaně se z terénu zvedající mohutný kopec ukončený rozeklaným skalnatým útvarem a ozdobený siluetou rozvalin hradu Engelsburg, častěji nazývaného podle jména obce Andělská Hora.
Městečko Andělská Hora při úpatí skalnatého ostrohu vzniklo v poslední čtvrtině 15. století za Jindřicha III. z Plavna. Většinou lidé, kteří se vydají ke zřícenině hradu, zaparkují na náměstí. A právě zde, uprostřed obce Andělská Hora, stojí Kostel sv. Michaela Archanděla, jehož vlastníkem je Římskokatolická farnost Stanovice. Na místě dnešního kostela stála původně již nějaká sakrální stavba, o níž se však žádné informace nedochovaly. Jisté však je, že v souvislosti se založením městečka Andělská Hora (Engelhaus) byl na jeho náměstí postaven v letech 1487 – 1497 gotický kostel. Jeho realizace se ujal chebský stavitel a kamenický mistr Eberhart (Erhart) Bauer. K barokní přestavbě bylo přistoupeno po požárech v roce 1641 a 1718. Současnou podobu získal po dalším požáru v roce 1885.
Kostel, který je dominantou náměstí, byl postaven na obdélném půdorysu jako jednolodní stavba s uzavřeným presbytářem, jehož sedlová střecha s vikýři je opatřena plechovou krytinou. Presbytář, při jehož severní stěně, byla připojena patrová sakristie, má valbovou střechu s osmihrannou zvoničkou.
Objektu dominuje mohutná hranolová věž, která vystupuje z hmoty objektu na západním průčelí. Kryta je vysokou oplechovanou osmibokou jehlancovou střechou s vikýři. U věže si lze všimnout zachovalého barokního zdiva v její spodní části a ukončení stěn trojúhelníkovými pseudoklasicistními štíty. Nad obdélným kamenným portálem hlavního vchodu je umístěna velká nika.
Na jižní straně kostela se nachází další vchod, který je doplněný předsíňkou s portálem a pseudoklasicistním trojúhelníkovým štítem. Zajímavé čtvercové kostelní hodiny jsou umístěny nad segmentovými okny. Na vnějších stěnách kostela ještě zaujme členění lizénovými rámci a vytvoření zajímavých okenních otvorů.
O interiéru se tentokrát nerozepisuji, jelikož jsem ho zatím neměl štěstí vidět. Objekt je přístupný v době církevních bohoslužeb. Internetové stránky s údaji o konání mší jsem zatím nenašel.
*
V obci Andělská Hora a okolí mne zaujalo například ještě toto: