Na pravém svahu údolí říčky Teplá se nachází příkrá ulice, zvaná Ondřejská. Skoro až na jejím horním konci stojí po levé straně jedna zajímavá stavba. Loketský komoří Stefan von Branden nechal v roce 1500 postavit tento původně pozdně gotický kostel. Jméno stavitele se nedochovalo. Zakladatel kostela následně daroval špitálu sv. Ducha peníze na jeho údržbu.
Jako místo stavby byla zvolena terasa na příkrém pravém svahu údolí říčky Teplá. V té době to bylo za hranicí města Karlovy Vary. Žádné domy zde nebyly. Kostelík byl ve svých počátcích sám, společnost mu dělali pouze čas od času odsouzenci, kteří šli kolem kostela k šibenici. Při jejich poslední cestě na Šibeniční vrch (Galgenberg) nad městem vyzváněl zdejší zvon.
Pozdně gotický kostel, doplněný opěrnými pilíři, kryla původně vysoká a strmá gotická střecha se sanktusovou vížkou. Koncem 18. či na počátku 19. století byla nahrazena mladší zvoničkou. Stěny kostela byly prolomeny úzkými hrotitými okny. Po epidemii, která postihla město, byl podle nařízení Josefa II. (o zrušení hřbitovů ve vnitřním městě) roku 1784 ke kostelu přeložen Městský hřbitov (původně se rozkládal u kostela sv. Máří Magdalény).
V letech 1840-1841 byl kostel upravován a částečně empírově přestavěn. Tehdy byla také přistavěna patrová sakristie s márnicí a místností pro hlídače hřbitova v přízemí. Při této přestavbě byla také upravena obdélná, půlkruhově zakončená okna. Sakrální stavba plnila spíše funkci hřbitovního kostela. Bohoslužby se v kostele konaly jen zřídka a mše pouze jednou ročně (svátek sv. Ondřeje 30. listopadu). Roku 1864 byl založen nový hřbitov v Drahovicích a hřbitov u kostela sv. Ondřeje se 76 hroby ztratil svou funkci. V roce 1911 byl zrušen a přeměněn na veřejný park, zvaný dnes Mozartovy sady, ve kterém se zachovaly náhrobky význačných osobností.
Po druhé světové válce byl kostel zrušen. Nově přistěhované obyvatelstvo bylo převážně ateistické a kostelů bylo v Karlových Varech moc. Začala doba střídání uživatelů i návštěvníků kostelíka. V šedesátých letech měly být v bývalém kostele shromážděny zachráněné gotické plastiky ze zničeného kostela sv. Wolfganga v Doupově (zaniklé město ve Vojenském újezdu Hradiště). Mělo zde vzniknout malé muzeum. Tento záměr se ale skupině nadšenců nepodařilo naplnit. Během osmdesátých let nechali komunisté sejmout vrcholový kříž z věžičky a kostelík předali Hotelům a restauracím. Interiér kostela byl přeměněn na vinárnu. Návštěvníci ochutnávali sudová vína z Moravy a většinou netušili, v jakých prostorách se nacházejí.
Po roce 1989 se kostel vrátil původnímu vlastníku, Římskokatolickému děkanskému úřadu v Karlových Varech a roku 2005 byl převeden do vlastnictví Řeckokatolické církve. V letech 2005-2009 proběhla celková rekonstrukce kostela včetně jeho vybavení novým inventářem.
Vnější stěny kostela jsou v pozdně empírové úpravě. Vstupní průčelí kostela, obrácené směrem k městu, s obdélným vchodem a v nadpraží s půlkruhovým oknem v ose je završeno nízkým klasicistním trojbokým štítem. Podélné stěny kostela, boční a závěrová stěna presbytáře jsou prolomeny po jednom úzkém obdélném, polokruhově zakončeném okně. Ve vnitřním prostoru kostela návštěvníka přivítá strohý, ale zajímavý interiér.
Objekt je přístupný v době konání církevních bohoslužeb. To je většinou v sobotu a v neděli v 10 hodin a ve svátky v 18 hodin.
*
Nedaleko od kostela lze navštívit například následující zajímavá místa: