V centru Karlových Varů, na levém břehu říčky Teplá, na okraji Dvořákových sadů lze spatřit jednu velice interesantní kolonádu. V letech 1880-1881ji postavil místní stavitel Josef Waldert podle projektu známých vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Stavba promenádní části byla realizována jako součást výstavby komplexu koncertní haly a restaurace. Slavnostní otevření se konalo 5. června 1881 v rámci zahájení lázeňské sezóny.
Objekt se původně jmenoval Blanenský pavilon, patrně kvůli tomu, že na její realizaci byly použity litinové díly z Blanenských železáren. O stavbu asi nebylo řádně pečováno a tak se technický stav časem zhoršoval. Došlo to bohužel tak daleko, že v březnu roku 1965 byla její větší část zbořena. Do dnešní doby se zachovala pouze část (východní litinové křídlo) z původní dvouramenné promenádní verandy.
Tato promenádní část navazuje na Sadový pramen, a proto se také dnes nazývá Sadová kolonáda. Kolonáda byla dodatečně propojena krátkým křídlem s budovou Vojenského lázeňského ústavu, v jehož suterénu se nalézá vývěr Sadového pramene. Pramen má kromě svého jména také číslo 12, původně se jmenoval Císařský pramen a jeho teplota činí 47,4°C. V polovině 19. století vytryskl při hloubení základů objektu Vojenského lázeňského ústavu.
Naštěstí dalšímu případnému chátrání této krásné stavby bylo zabráněno. Město Karlovy Vary totiž přistoupilo v letech 2000 až 2002 k celkové opravě Sadové kolonády. Kromě rekonstrukčních prací byl také v prostoru kolonády nově vyveden vývěr Hadího pramene.
Krásně zdobená litinová kolonáda je dlouhá 50 metrů a stojí v těsné blízkosti Vojenského lázeňského ústavu. Byla vystavěna na soklové části z pískovcových kvádrů. Na obou jejích koncích se nacházejí nárožní šestiboké pavilónky, které jsou završené kupolí s břidlicovou krytinou. Tyto jsou propojené promenádním prostorem se štíhlými korintskými sloupy, zdobeným litinovým zábradlím a obloukovou stříškou, krytou olověným plechem.
Na jedné straně (jihozápadní pavilon) kolonády se nachází Hadí pramen (číslo 15), který obsahuje méně minerálů než ostatní prameny, ale zato větší množství kysličníku uhličitého. Vytéká přímo z hadí tlamy a jeho teplota činí 30°C. Na vrcholu sloupu je umístěna váza s uchy tvořenými hady. V druhé části kolonády (severovýchodní vstup) bylo instalováno zajímavé umělecké dílo, lyrický akt dívky od Ludmily Vojířové a Antonína Kuchaře.