Kostelec nad Orlicí - Nový zámek a zámecký park
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Nový zámek v Kostelci nad Orlicí jsme si prohlédli cestou do Orlických hor, kde jsme strávili krásnou zimní dovolenou. Auto jsme nechali v centru na náměstí a vydali se pěšky na okraj města, kde zámek stojí. Cestu k němu nám stěžovalo velké množství sněhu. Po pár minutách jsme přišli k parku, jenž byl krásně zasněžený a kterým jsme prošli k samotné budově zámku.
Dovnitř zámku jsme se nedostali, neboť v zimě byl zavřený. Šlechtické sídlo jsme si obešli alespoň kolem dokola. Viděli jsme jednopatrovou stavbu obdélníkového půdorysu se suterénem a zvýšeným přízemím. Všimli jsme si, že na podélných průčelích bylo vždy po jedenácti okenních osách, v bočních po pěti. Líbil se nám středový rizalit, a zejména jsme obdivovali předsunutou otevřenou sloupovou halu u hlavního vstupu do budovy. Celý empírový skvost, který na rozlišení od staršího barokního zámku nese označení nový zámek, nám velmi padl do oka. Zjistili jsme také, že stavba stojí na rovině, která se povlovně svažuje západním směrem a na jihu prudce spadá do údolí Divoké Orlice.
Když jsme si zámek obešli dokola, seznámili jsme s jeho historií zámku, který dal postavit hrabě Josef Kinský v letech 1829 – 1833 podle plánů vídeňského architekta Jindřicha Kocha na západním okraji města po levé straně silnice k Častolovicím.
Dozvěděli jsme se také, že ve zvýšeném přízemí byly umístěny reprezentační místnosti. Jelikož jsme se však nedostali dovnitř, neviděli jsme velký sál s bohatým štukovým stropem, klubovny, pracovnu a pozdně empírovou knihovnu.
První poschodí bylo určeno obytným účelům a zaujalo nás, že v něm byla také zámecká kaple, která však byla přemístěna ještě v 19. století do klenuté místnosti v suterénu. Bohužel jsme neviděli ani kapli s oltářním obrazem Madony na trůně s děťátkem, malovaný na dubové desce, dílo významného českého malíře první poloviny 19. století Františka Ttkadlíka, a kamennou sošku Madony od Emanuela Maxe.
Přečetli jsme si také, že Nový zámek byl sídlem rodiny Kinských do roku 1945, po kterém zde byl zřízen Výzkumný ústav pro chov prasat. V roce 1992 byl zámek Kinským v restituci vrácen, kteří provedli nákladnou rekonstrukci a tak jsme jej mohli obdivovat v plné kráse.
Kolem zámku je rozsáhlý 42 hektarový anglický park, který vznikl současně se zámkem. Když jsme se seznámili s historií zámku, tak jsme si část parku prošli. Během procházky v dokonalé zimní krajině jsme viděli některé vzácné stromy a panoval zde vzácný klid, který nerušili ani ptáci, kteří by nám jistě v létě zpívali nějakou písničku, překřikujíce jeden druhého.
Potom jsme již zamířili zpět k autu, které odpočívalo na zasněženém náměstí Františka Palackého, na kterém jsme si prohlédli další památky města. O nich se více dozvíte v mých dalších článcích.
http://www.zamekkostelecno.cz/cz/
Otevírací doba:
Duben, říjen: sobota, neděle 9:00 - 17:00 hodin
Květen - září: Denně kromě pondělí 9:00 – 17:00 hodin
Ve státní svátky je zámek otevřen. V době konání svatebních obřadů je provoz zámku omezen. Sledujte informace v aktualitách. Prohlídky se konají každou hodinu. Během měsíců červenec a srpen každou půlhodinu, případně hodinu (podle počtu návštěvníků). Doba prohlídky je cca 45 minut.
Vstupné:
Zámecká expozice +muzejní expozice historie města
Dospělí - 80 Kč, děti, studenti, senioři, držitelé ZTP - 60 Kč; rodiny (2+2) - 200 Kč (každé další dítě 60 Kč)
Zámecká expozice + Galerie Kinský + muzejní expozice historie města
Dospělí - 120 Kč; děti, senioři, držitelé ZTP - 80 Kč; rodiny (2+2) - 300 Kč (každé další dítě 80 Kč)
Galerie Kinský
Dospělí - 70 Kč; děti, studenti, senioři, držitelé ZTP - 50 Kč