Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Rozsáhlé zříceniny hradu Krakovec stojí na ostrohu nad soutokem dvou potoků. Krakovec se nachází ve Středočeském kraji a je 2. nejznámější památkou na Rakovnicku. Po obvodu hradních zřícenin vede výhledová pěšinka. Své poslední útočiště před odjezdem do Kostnice na Krakovci nalezl Mistr Jan Hus. Dnes je Krakovec znám především díky pouti konané o státním svátku dne 6. července k připomenutí osudu Jana Husa, proslavilo ho i kovářské sympozium Krakování. Na Krakovci se také konají srpnové Krakovecké tačky, což jsou závody na trakařích pro děti i dospělé.
Hrad byl vybudován kolem roku 1383 pro Jíru z Roztok, tehdejšího purkrabího Křivoklát a oblíbence Václava IV. Od roku 1410 patřil hrad Jindřichu Leflovi z Lažan. V 16. století byl hrad renesančně upraven a ještě počátkem 2. poloviny 17. století byl dále upravován. Po požáru v roce 1783 byl Krakovec definitivně opuštěn a postupně se změnil ve zříceninu.
HRAD KRAKOVEC
hrad byl vystavěn kolem r. 1383 pro předního muže královského dvora, oblíbence Karla IV a purkrabího z hradu Křivoklát, Jíru z Roztok. Tento hrad je znám jako poslední útočiště před odjezdem Jana Husa do Kostnice. Hrad bylzač. 16.stol. renesančně upraven a dále pak opravován. Po požáru v r. 1783 definitivně opuštěn a přecházel ve zříceninu. V hradě je možno vidět torzo nádherné kaple a temné sklepy.
V obci Krakovec má chatu proslulý baletní mistr Vlastimil Harapes - od 22.5.2010 ředitel Slovenského Národního divadla v Bratislavě
Vstupné 30,-Kč, zlevněné 15,-Kč
Na hradě byly natáčeny filmy Princ a Večernice, Ať žijí duchové
Jiný název objektu Červený zámek, Rothschloss
Hrad byl vybudován Jírou z Roztok v roce 1381. Jíra působící jako křivoklátský purkrabí a vykonávající další důležité funkce, dostal k této stavbě svolení od krále Václava IV. Stavba trvá na tehdejší dobu poměrně krátce a tak je obyvatelný již v roce 1383. Roku 1410 získal hrad do držení Jindřich Lefl z Lažan, který zde zanedlouho poskytl ubytování Janu Husovi před cestou do Kostnice. Od Leflů zakoupil hrad roku 1437 Jan Bleh z Třešnice, který se zde zapisoval do roku 1445. V letech 1445 – 1548 drželi hrad Kolovratové následováni Lobkovici. Od roku 1565 držel ves Jan Újezdecký z Červeného Újezda, který však hrad roku 1570 prodal Jindřichovi Krakoveckému ze Všesulova, který však v roce 1588 prodává zadlužený Krakovec Vchynským. Roku 1620 byl zpustošen stejně jako v letech 1631 a 1634. Polorozbořený hrad společně s krakoveckým zbožím roku 1646 zakoupili Šternberkové. Následně se zde rychleji vystřídali Kocové z Dobrše a roku 1660 Helversenové z Helvershaimu, kteří nechali hrad konečně opravit. Roku 1715 získali krakovecké zboží Hildeprantové z Ottenhausenu. V roce 1783 však byl zasažen bleskem a následně vyhořel. Od té doby nebyl obnovován. Krakovecké statky byly spojeny se zbožím na Slabcích s nímž sdílely majitele až do zániku patrimoniální správy v roce 1848 a hrad byl vr oce 1915 darován princem Maxem Croy Düllmenem Klubu českých turistů. Oprav se dočkal až v první čtvrtině 20. století. Do Krakovce přichází žlutá TZN od Všesulova. Červená TZN, která přichází od Lubné a Zhoře pokračuje za Krakovcem na Rozcestí pod Hradištěm, kde se větví na západní proud vedoucí do Kožlan a jihovýchodní proud vedoucí do Zvíkovce.