Králíky – kaple Dušiček s kostlivci
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Dominantou KRAJINY kolem pětitisícového východočeského městečka Králíky je bezesporu Hora Matky Boží s někdejším klášterem servitů. Centrem klášterního areálu je pak kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož součástí je postranní Dušičková kaple. A je zajímavé, že se jedná o kostelní kapli nejznámější, nejdostupnější a pravděpodobně i nejzajímavější. Samozřejmě zejména díky pseudorenesančnímu oltáři s kostlivci v pláštích. Jeho výzdobu doplňují – nad menzou umístěné - lebky s hnáty. Toto všechno dohromady bývá všeobecně považováno za výtečnou barokní řezbářskou práci, vzniklou v období těsně po roce 1700. Podobu oltáře spoluvytváří rozměrný obraz rychnovského malíře Eduada Wabersicha, který je téměř přesně o dvě století mladší než oltář. Umělec jej totiž vytvořil po roce 1900.
Zajímavý je jistě také fakt, že tato kaple se nenachází v některé z bočních lodí klášterní trojlodní baziliky Nanebevzetí Panny Marie, ale najdeme ji v jednom z rohů zdejšího ambitu, do kterého vstoupíme bočním vchodem. Nároží ambitů totiž zdobí kaple, které zvenku vypadají jako věžičky s červenými cibulovitými báněmi. A právě první kaplí u tohoto bočního vchodu je tzv. Dušičková kaple. Je také jediná, která je ještě v „bezcelní“ zóně. Ty další už si dnes můžete prohlédnout jen po zaplacení 70,- Kč vstupného.
Wabersichův oltářní obraz zde představuje Matku Boží, přimlouvající se u svého syna za duše v očistci. Po stranách kaple jsou umístěny barokní sochy kostlivců. Tyto dřevořezby znázorňují smrt (vpravo) a hrobníka (vlevo). U tohoto originálního oltáře vždy poutníci vzpomínali na své zemřelé blízké a modlili se za svou vlastní šťastnou hodinu smrti.
Za svými zády v té chvíli máte vstup k průchodu chodbami ambitů, které tvoří křížovou cestu. K výzdobě ambitu byly použity zrušené barokní oltáře z vyhořelého kostela a několik obrazových cyklů, například Cesta pokání.