Směřujeme na severovýchod republiky – 14. den – Náměšť na Hané-pivovar Jadrníček, Králíky-Kopeček - klášter Hedeč Hora Matky Boží a kostel Nanebevzetí Panny Marie
Středa 2. 9. 2020
Večer už jen poprchávalo, v noci nepršelo. Ráno svítilo sluníčko a dokonce hřálo. Trochu jsme si přivstali, už v půl osmé běháme mezi autem a barákem, v autě to přerovnáváme, větráme, vyháníme vlhko, doplňujeme vodu a pod. Dostáváme na cestu i spoustu rajčat. Až pak jdeme snídat. To už přijela Hedy dcera s vnučkou a doma dělanými zákusky. Ještě chvilku si při kávě s dortíky povídáme.
Okolo 10. odjíždíme. Nejdřív jedeme nakoupit něco k jídlu, pak do OBI, protože potřebuji koupit do auta ještě jednu přepravku, aby se to tam lépe srovnávalo.
Pak už konečně odjíždíme z města. Všechno pivo, co jsme v autě měli, jsme společně vypili. Abychom měli co pít dnes a zítra večer, zajíždíme do Náměšti na Hané, kde je pivovar Jaderníček. Byl založen r. 2014 a navázal tak na tradici vaření piva v Náměšti, které se zde vařilo již od r. 1590. Poslední, kdo tady vařil pivo, byli Kinští. Jenže jim na paty šlapaly nové velkopivovary a tak r. 1900 vaření piva ukončili a objekt přestavěli na výrobnu sladu. Tu dokonce využíval po válce i n.p. Moravské sladovny. Pivovar Jadrníček začal pivo vařit ve vlastních prostorách, kde od r. 2001 měli palírnu. Je to zhruba 100 metrů od zaniklého panského pivovaru, kde sladovna prý funguje dodnes. V objektu mají hospůdku a velké venkovní posezení.
Pro nás to znamená jen nepatrnou zajížďku. Měli by mít otevřeno od 11 hodin. Když jsme po 12. hodině dorazili, bylo zavřeno. Od 1. září je změna. Chvilku tam trochu zklamaně přešlapujeme, koukáme do dvora, kde vidíme otevřená vrata. To už neváháme a jdeme se pozeptat, zda bychom si mohli koupit nějakou petku. Vše dopadlo dobře. Paní nám otevřela restauraci, abychom se dostali k lednici a mohli si vybrat. Nabídku měli poměrně velkou – spodně i svrchně kvašená piva, dokonce višňovou jedenáctku. Tu musím ochutnat – nejsem moc velký pivař, ovocné ležáky mi většinou chutnají. A navíc vše, co šlo okolo višní, to miluji. Ota si samozřejmě také něco vybral. Víc se ve městě nezdržujeme a spokojeně odjíždíme.
Pak už bez přestávky jedeme do míst, kde jsme naše cestování přerušili. Jedeme přímo k baroknímu klášteru na Kopeček, který jsme v neděli viděli, jak vystupuje z mraků. Na parkovišti jsme lehce pojedli s tím, že budu vařit až večeři. Hned potom se jdeme podívat do kláštera.
Pak už bez přestávky jedeme do míst, kde jsme naše cestování přerušili. Jedeme přímo k baroknímu klášteru na Kopeček, který jsme v neděli viděli, jak vystupuje z mraků. Na parkovišti jsme lehce pojedli s tím, že budu vařit až večeři. Hned potom se jdeme podívat do kláštera.
Je to moc hezký areál a má i zajímavou historii. V nedalekých Králíkách bydlel Tobiáš Jan Becker, který se na kopec, tehdy s názvem Lysá hora chodíval s kamarády modlit a zpívat mariánské písně. Moc se mu tam líbilo a již tehdy tvrdil, že tam postaví kostel. Když se stal knězem, zjistil, že oblíbenost Lysé hory mezi poutníky stoupá. Po kraji se šířily zvěsti o tajemných úkazech - především o tajemné záři, která z kopce vychází. Proto r. 1696 začal se stavbou velkého trojlodního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Stavba trvala až do r. 1700. Tehdy tam byl donesen milostný obraz Panny Marie Sněžné, který byl namalován podle obrazu v římském chrámu Santa Maria Maggiore. V letech 1701–1704 již čerstvě vysvěcený biskup Tobiáš Becker tu nechal postavit ještě čtyřkřídlý ambit, kde v letech 1706–1710 zřídil klášter Servítů, tj. služebníků P. Marie. Na cestě z Králík nechal postavit sedm kapliček křížové cesty. Hned toho roku sem přišlo již 10 tisíc poutníků, mezi nimi byla i hrabata a biskup, kteří přišli prosit o záchranu před morem.
V noci ze 7. na 8. srpna 1846 udeřil do kostela blesk. Shořelo veškeré vybavení, zničena byla i celá výzdoba. Jen obraz Panny Marie Sněžné zachránili. Později byl vybaven pseudorenesančním mobiliářem. Když byl klášter r. 1883 zrušen, nastěhovali se tam redemptoristé. R. 1950 tam byl zřízen internační klášter pro řeholníky, které komunisté vyhnali z jejich působišť, po r. 1960 tu žili řeholnice. Vše samozřejmě nikdo neudržoval a to chátralo.
Po r. 1989 byl klášter vrácen řádu redemptoristů, kteří začali s jeho opravou, prostředky věnoval i stát. R. 1993 byl v sousedství otevřen poutní dům. Redemptoristé tady žili od r. 2002 až do r. 2013. Nyní klášter spravuje biskupství královéhradecké, které ho zpřístupnilo veřejnosti. Původně jsme se chtěli jít dovnitř podívat, jenže prohlídka právě probíhala. Mezitím jsme zjistili, že je volně přístupný kostel, rajská zahrada, kaple Svatých schodů. Jen do ambitů se jít nedá. Do jedné části se však nechá nakouknout. Shodli jsme se na tom, že jsme toho viděli dost, že nám to stačí. Možnosti podívat se do muzea - památníku obětem internace jsme nevyužili. Ve vitrínách je vidět výstroj a výzbroj ostrahy a některé vzácné předměty osobní potřeby a části pozůstalostí řeholníků.
My jsme obešli celý areál až k vyhlídce severním směrem, podívali jsme se alejí, kudy vede křížová cesta. Na louce jsme si všimli čehosi kamenného. Vedla k tomu cestička, ale na ukazatelích u kláštera o tom nic nebylo psáno. O to víc nás to zajímalo. Je to kamenná socha – ale ani u ní jsme se nic dalšího nedozvěděli. Každopádně jsou od ní nádherné výhledy. Jsou vidět rozhledny Val a Stezka v oblacích na Dolní Moravě a samozřejmě spousta kopečků, vč. Králického Sněžníku.
Tím jsme vyčerpali dnešní nenáročný program. Jedeme na parkoviště Pod Klepáčem, abychom zjistili, zda se tam skutečně nechá přespat. Parkoviště je malé, ale na kraji na rovince se místečko pro nás najde. Odtud zítra chceme na výlet - přes rozhlednu Klepáč a Malý Sněžník na Králický Sněžník. Pršet už nemá, trasa je však dlouhá s velkým převýšením. Nevím, co tomu řeknou moje kolena. Už máme nalezena i úniková místa, tak uvidíme, jak to zítra dopadne.
Dáváme pivo, kocháme se výhledem na klášter. Je vidět i rozhledna Stezka v oblacích, kam Ota pozítří musí. Já tomu říkám příšerné monstrum. Na Lipně se mi rozhledna Stezka korunami stromů nakonec docela líbila, v lese byla docela nenápadná, ale tahle se mi zda strašná. Strašně tam vyčnívá. Přemýšlím, zda tam vůbec půjdu. Ale na rozmyšlení mám ještě čas. Raději jdu chystat večeři a také na zítra pořádnou svačinu, raději dvě. Ať se ráno zbytečně nezdržujeme. Musíme vyrazit brzy.
Spát jdeme před devátou, venku je 14 stupňů. Však jsme také ve výšce 850 metrů. Tady bude zima. Na zítřek se však už těšíme.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.075, 16.782)
Poslední aktualizace: 28.1.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Králíky
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Směřujeme na severovýchod republiky – 14. den – Náměšť na Hané-pivovar Jadrníček, Králíky-Kopeček - klášter Hedeč Hora Matky Boží a kostel Nanebevzetí Panny Marie
Na poutní místo - Hora Matky Boží v Králíkách
Klášter
Chcete -li navštívit pozoruhodnou významnou památku města Králíky, nachází se na hoře Matky Boží v Dolní Hedči. Kostel a klášter zde stojící se stal tradičním místem poutí. Ještě v době 30. leté války byla hora, n…
0.5km
více »
Na zimní Grulich
Cestopisy
Poslední lednový víkend tohoto roku (2011) se skutečně vyvedl. Na neděli jsme měli naplánovaný výlet na Červenou horu, měl jsem tedy čas v sobotu podniknout nějakou výpravu za fotem i v…
0.5km
více »
Králíky – kaple Dušiček s kostlivci
Kaple
Dominantou KRAJINY kolem pětitisícového východočeského městečka Králíky je bezesporu Hora Matky Boží s někdejším klášterem servitů. Centrem klášterního areálu je pak kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož součástí …
0.6km
více »
Králíky-Klášter Hora Matky Boží
Tipy na výlet
Jedním z mnoha zajímavých míst v naší zemi je určitě městečko Králíky na samém severovýchodním okraji pardubického kraje. My prakticky přes město jen projíždíme, takže se vezeme ve svém. Ve …
0.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Králíky - vyhlídková alej
Poutní místo
Největší dominantu Králík - barokní areál sakrálních staveb na Hoře Matky Boží, vypínající se na odlesněném vrchu vysoko nad městem u Hedče, myslím netřeba veřejnosti blíže představovat. Většina návštěvníků dává …
0.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Za hezkým výhledem na rozhlednu Val
Rozhledna
Nedaleko od Hory Matky Boží a kláštera na Hedči se můžeme pohledem na okolní krajinu pokochat nejenom z přírodních vyhlídek Mariánské hory, ale také z vyhlídkového Ochozu prosté ocelové rozhledny s názvem Val. Od restaurace Kačenka k ní po průjezdné silničce mírně stoupá také žlutě značená turistická trasa. Na rozhlednu narazíme po ujítí 0.5 km a stojí hned vedle cesty. Veřejnosti je volně…
0.8km
více »
Hotel Kačenka nad městem Králíky
Cyklo bar - hospůdka
V Hedečských vrších nad městem Králíky,v blízkosti známého kláštera na Hoře Matky Boží nad Dolní Hedčí se můžete ubytovat v hotelu Kačenka, kde se budete cítit jako v Alpách. Malý rodinný hotel v alpském stylu pos…
0.8km
více »
Dolní Hedeč – Pomník 1. světové války
Památník
Celkem 23 jmen padlých nebo nezvěstných najdeme na pomníku padlých 1. světové (nebo Velké) války na Dolní Hedeči u křižovatky s odbočkou ke klášteru na Mariánském kopci nad Králíky. Pomník je dílem kameníka M. Gröschela z Králíky (tehdy Grulichu). Pomník je vytvořen v kombinaci z různých druhů kamene. Základ tvoří jednoduchý kvádr (patrně žula), pokračuje světlým kamenem se jmé…
0.8km
více »
Rozhledna Val u Králík
Rozhledna
Část dovolené 2009 jsme strávili v Jeseníkách , ze kterých jsme si odskočili do Východních Čech. Při naší návštěvě kláštera na hoře Matky Boží jsme si také prohlédli volně přístupnou rozhlednu Val. Vznikla v roce 2003 jako telekomunikační věž mobilního operátora Vodafone. Celková výška věže je 34,5 metrů. Na vyhlídkový Ochoz, který je ve výšce 22 metrů nad zemí, vede 102…
0.9km
více »
Králíky – Hedeč – Brána
Socha
Novodobý megalit najdeme poněkud stranou od výstupové cesty ke klášteru na Hoře Matky Boží (nebo Hedeči) u Králík. Na svědomí ho má René Tikal a vznikl v roce 1992. Seskupení kamenů vzniklo…
0.9km
více »
Zimní Králíky s bonusy
Tipy na výlet
„Téma hodiny: Králíky. Cíl: Nakrmit je“. Na tuto slavnou učební osnovu hodiny přírodopisu z legendární povídky pánů Š+G jsem si opakovaně vzpomněl, když jsme se na Valentýna autem blížili k …
1km
více »
Králíky – Dolní Hedeč – Rytíř Franta, nebo Pozorovatel
Socha
Východočeské městečko Králíky je položeno na rozhraní tří pohoří, jedné kotliny, dvou států a tří historických zemí. Ano na tak malý sídelní útvar je toho celkem dost. Ta pohoří jsou celkem …
1.1km
více »
Králíky – Dolní Hedeč - Vyhlídka rytíře Franty
Vyhlídka
Vyhlídku rytíře Frantu najdeme nedaleko kláštera na Hoře Matky Boží, tedy nad malým východočeským mě…
1.1km
více »
Králíky a okolí
Tipy na výlet
Pro letošní dovolenou jsme si se synem vybrali Orlické hory. Naplánovali jsme si prodloužený víkend a v pátek vyrazili za přírodou a poznáním. Cestovali jsme autobusem, ale hodně pěšky po okolí. Naplánovali jsme …
1.2km
více »
Barokní kostel s klášterem na Mariánském kopci v Králíkách
Klášter
Přijíždíme-li k městu Králíky nebo stojíme například u pěchotního srubu "U lípy" zaujme nás nad městem alej vedoucí prudce do kopce ke klášteru. Lipo…
1.3km
více »
Horní Orlice – rozcestí
Rozcestí
Komunikačně významné rozcestí na severovýchodním úbočí Jeřábu, nejvyšší hory Hanušoviceké vrchoviny (1003 m).
Ze stejnojmenné vsi, dnes spíše rekreační osady, sem přichází místní asfalto…
1.4km
více »
Mezi Moravou a Českem (Horní Orlice - pramen Tiché Orlice – Jeřáb – Svatá Trojice - Hedeč - Králíky)
Tipy na výlet
V čase červencových státních svátků jsme se vydali na výlet, během kterého jsme několikrát překročili česko-moravskou hranici, viděli první nesmělé „krůčky“ jedné řeky, zdolali horu tisícovku a navštívili – mimo j…
1.8km
více »
Restaurace U Lípy - Králíky
Cyklo bar - hospůdka
Ocitnete - li se v podhůří Orlických hor ve městě Králíky, hledáte - li klidné místo k odpočinku u pivka nebo jídla, navštivte restauraci U Lípy na Malém náměstí, kde navbízí možnost teplého i stud…
1.8km
více »
Králíky
Město
Králíky leží ve Východních Čechách, severením směrem od města Ústí nad Orlicí. Město leží na pomyslné hranici mezi Moravou a Čechami. Západním směrem od města se zvedají vrcholky Orlických hor a východním směrem p…
1.8km
více »
KRÁLÍKY 2014 - 1. Procházka městem a cesta na Svatou horu
Cestopisy
Začátek měsíce srpna probíhá v urychleném chystání věcí na naši týdenní dovolenou - tentokrát padla volba na město Králíky, a hned druhý den ráno vyrážíme na cestu. Cesta ze Zlína do Otrokovic a odtud do Olomou…
1.9km
více »
Králická Pevnostní Oblast
Technická památka
Králická Pevnostní Oblast - je území v České republice v Pardubickém kraji kde je největší hustota pozůstatků čs. pevnostního systému z let 1935-1938. Byl to nejsilněji opevněný systém ochrany státní hranice pře I…
2.1km
více »
Okruh z Králíků pod Klepáč
Trasa
Nestává se mi zrovna často, že bych doporučoval procházet trasy, vedoucí z velké části po silnici a ještě k tomu bez turistického značení. Tady tu výjimku ale udělám. Sice se jde opravdu pře…
2.1km
více »
Králíky - Dolní Lipka - Mladkov - Lichkov
Trasa
Když se turista začne zajímat o nějakou novou oblast, vybírá si pochopitelně ta nejatraktivnější místa a snaží se chodit (případně jezdit) po těch nejatraktivnějších cestách. Jak přibývá výl…
2.1km
více »
Králíky
Tipy na výlet
Jedeme na pomyslnou hranici Čech, Moravy a Kladska, do Králík Historie dnešních Králík je prvně historicky doložena roku 1367, tehdy však ve spojitosti s doly v horách Králických. Město jako takové je prvně zmíněn…
2.1km
více »
Okolo Králík
Trasa
V rámci naší žamberské dovolené se nám konečně podařilo dostat také do dlouho plánovaných Králík, na něž jsme jako milovníci barokního umění byli velmi zvědaví. Svezli jsme se tam ze Žamberka autobusem a nejdříve …
2.1km
více »
Dělostřelecká tvrz Hůrka
Tvrz
Tvrz představuje nejdokončenější stavbu svého druhu na území ČR přístupnou veřejnosti - dělostřeleckou tvrz z let 1935-1938. Je tvořena pěti mohutnými bojovými …
2.2km
více »
Město Králíky a něco z okolí.
Tipy na výlet
Městečko, ve kterém jsem prožil část dětství patří k místům, kam se rád vracím. Navíc mě tentokrát čekal sraz naší třídy po 59 letech. Jedinou otázkou bylo, jak překonat asi 350…
2.3km
více »
Pramen Tiché Orlice
Pramen
V popisu oblasti Orlické hory se praví, Divoká a Tichá Orlice pramení v Orlických horách. To není zcela pravda. Divoká Orlice pramení v oblasti, které se nazývá Torfowisko pod Zielencem, čili rašeliniště pod Zielencem, na polské straně Orlických hor. Tichá Orlice pak už v Orlických horách nepramení vůbec. Její pramen, alespoň ten hlavní najdeme ve výšce cca 850 m n.m. na západním svahu Jeřábu, nejvyšší hory Hanušovické a zá…
2.5km
více »
Izolovaná dělostřelecká pozorovatelna K-S 12b "Utržený"
Pevnost, opevnění
Jediný srub svého typu na našem opevnění, izolovaná dělostřelecká pozorovatelná K-S 12b "Utržený". Pozorovatelna je nejzachovalejší v Králické Pevnostní Oblasti (KPO) a patří k nejzachovalejším objektům v republice. Jako unikát je zde poslední pancéřový zvon na Králicku. Dále se zde dodnes dochovaly pancéřové dveře nebo nádrže na vodu. Od pozorovatelny je jeden z…
2.9km
více »