Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Pevnost, opevnění
Muzeum čs. opevnění z let 1935 - 1938 jsme poprvé navštívili v rámci naší zimní dovolené v Orlických horách. Tento den jsme si chtěli od běžek odpočinout a tak jsme se zajeli podívat do města Králíky. Navštívili jsme také areál Vojenského muzea, vedle kterého se nachází pěchotní srub K-S 14.
Auto jsme nechali na parkovišti u Vojenského muzea a po jeho prohlídce jsme se vydali ke srubu K-S 14, což je oboustranný dvoukřídlý pevnostní armádní objekt. Našli jsme zde však zavřené dveře, protože v té době muzeum teprve vznikalo a bylo otevřeno až v létě stejného roku. Pěchotní srub, který se podobně jako většina dalších skládal ze dvou pater, jsme si prohlédli alespoň zvenku. Nadzemní patro objektu, které jsme měli před sebou, bylo nazýváno jako bojové, protože právě zde se mělo bojovat. Viděli jsme zde vstup do objektu, ale dovnitř jsme se nedostali. Přečetli jsme si alespoň, že v horní části objektu byly tři sklady munice pro zbraně, velitelské stanoviště, místnost pro telefonistu, záchody, umývárna a zejména dvě střelecké místnosti, ve kterých byly umístěny hlavní zbraně srubu. K těm patřilo pět lehkých kulometů vz. 26, těžký kulomet vz. 37 a zejména dva 4cm protitankové kanόny spřažené s těžkým kulometem. Zjistili jsme také, že se spodním patrem bylo to horní spojeno schodištěm a ručním výtahem, který měl sloužit k Dopravě munice pro minomet. Dále jsme se dočetli, že v podzemním patře se nacházelo zázemí celého objektu. Byly zde ubikace pro posádku srubu, kterou mělo tvořit 43 vojáků, dále srdce objektu v podobě strojovny se skladem pohonných hmot, filtrovna vzduchu, místnosti pro skladování ručních granátů a munice pro minomet, stanoviště zemního telegrafu a vyústění studny. Ve spodním patře se nacházela také místnost pro 9 cm minomet, který se však do objektu již nepodařilo namontovat. Po prohlídce exteriérů srubu jsme se vrátili se k autu a odjeli do města Králíky.
Při naší druhé návštěvě v září stejného roku už byla ve srubu zpřístupněna expozice o československém opevnění z roku 1938. Opět jsme auto nechali ve vedlejším vojenském muzeu a pěšky jsme se vydali k nedalekému srubu K-S 14. Vstoupili jsme dovnitř bunkru a došli k pokladně, kde jsme koupili vstupenku. Byli jsme zde odpoledne jediní návštěvníci a tak jsme měli na procházku bunkrem klid. Mladý průvodce nás srubem během asi 30 minut provedl. Viděli jsme zde netradiční vybavení, jiné než v ostatních bunkrech. V horní části objektu jsme si prohlédli stálou expozici o založení Republiky Československé v roce 1918 a návratu čs. Legií do vlasti s unikátní výstavou o počátcích válečné chirurgie a vojenského lékařství. V další části stálé expozice jsme se více dozvěděli o systému a výstavbě opevnění od roku 1935 do roku 1938.
Líbilo se nám, že prostory byly doplněným dobovým mobiliářem nebo replikami. Postupně jsme si prošli ubikace poddůstojníků, místnost telefonisty, strojovnu, ubikaci velitele a skladiště PHM. V podzemních prostorách ve filtrovně jsme spatřili výstavu o účastníku III. odboje Miloši Štědrém a zločinech komunizmu v ČSR. V ubikaci mužstva jsme shlédli stálou expozice věnovanou finanční stráži Republiky Československé 1918-1948 s pamětními deskami se jmény padlých nebo zavražděných příslušníků v období 1938-1939. V minometní místnosti nás pak zaujala stálá expozice o životě a tragické smrti četaře Arnošta Hrada, který raději zvolil smrt, než by svěřený objekt opustil. Dále jsme shlédli část osobních předmětů Ctirada a Josefa Mašínových. Ctirad byl účastníkem III. československého a Josef muzeu věnoval několik svých osobních věcí z působení v armádě Spojených států v 50. letech minulého století. Dozvěděli jsme se, že historie pěchotního srubu K-S 14 zvaného „U cihelny“ započala 29. července, kdy bylo rozhodnuto o výstavbě několika armádních pevnostních objektů v okolí města Králíky. Samotný objekt byl započat betonován 9. 9. 1936. Práce byly ukončeny již 8. října 1936. Za tuto neuvěřitelně krátkou dobu bylo upotřebeno přes dva tisíce kubických metrů toho nejkvalitnějšího betonu.
Průvodce nám dále sdělil, že srub byl vybaven dvěma protitankovými děly, dvěma dvojčaty těžkých kulometů, těžkým samostatným kulometem, pěticí lehkých kulometů a na střeše bunkru byly osazeny dva pancéřově pěchotní zvony. Nepřekvapilo nás, že sub měl svojí palbou chránit silnici z Králík do Prostřední Lipky a také sousední pěchotní sruby K-S 15 a K-S 16 i pěchotní srub K-Bg-S 13, jenž byl součástí dělostřelecké tvrze Hůrka.
Zaujal nás příběh velitele objektu, který spáchal sebevraždu. Stalo se tak dne 3. října 1938, kdy byl československou armádou objekt nuceně evakuován. Při tom se smrtelně postřelil četař Arnošt Hrad, který psychicky neunesl svou zodpovědnost vojáka a odmítl svou pevnost opustit. Dále nám bylo řečeno, že během 2. světové války pevnost několikrát utrpěla pokusnými zkouškami německých zbraní. Paradoxně nejvíce však byl srub poškozen úmyslným rabováním n. p. Kovošrot v 50. letech 20. století.
Také jsme zjistili, že v průběhu přelomu let 2004 - 2005 byly pracovníky muzea odbourány cihlové vyzdívky, které byly neodborně doplněny Ministerstvem vnitra v 70. letech minulého století. Ty totiž kryly hluboké krátery způsobené dělostřeleckými zkouškami v době II. světové války a zadržovaly vodu.
Pak jsme se s průvodcem rozloučili a vystoupali nahoru na denní světlo. Srub U cihelny jsme opustili a vrátili se k autu, který jsme odjeli zpět na chalupu.
Každoročně v srpnu se u srubu odehrávají rekonstrukce bitev z 2.světové války. Tato akce se jmenuje CIHELNA.
Mimo samotný objekt K-S 14 si můžete také prohlédnout v poli nedaleko stojící řopíky č.111 a č.112.
http://cihelna.militaryclub.info/
PROVOZNÍ DOBA
Muzeum čs. opevnění lze navštívit v měsících červen – srpen každý den od 9.00 do 18.00 hodin. V dalších měsících kromě prosince a ledna vždy o víkendech od 9.00 do 18.00 hodin. (Změna vyhrazena!)
Mimo provozní dobu lze větší skupiny a zájezdy provést po telefonické dohodě.
(Kontakt: 603 517 932 nebo 737 928 569)
1. Pěchotní srub K-S 14 „U cihelny“
Děti od 6 let 25 Kč
Studenti 30 Kč
Důchodci 30 Kč
Dospělí 40 Kč
2. Lehký objekt č. 111 nebo 112
Vstupné dobrovolné!
Fotografování v interiérech 10 Kč