Králíky – Vojenské muzeum (u Skřivánka)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Do Králíků, přesněji na výpadovku směrem Prostřední Lipka. Ač jsou Králíky (prapůvodně Grulich) malým pohraničním městečkem, není problém se sem dostat, už jen kvůli tomu, že kolem vede silnice k hraničnímu přechodu Mladkov. Za rohem od Králík je protěžované horské centrum Dolní Morava a nakonec sem jezdí i lokálka z Dolní Lipky, nemluvě o autobusové dopravě. No a třebas rekreanti z Dolní Moravy sem můžou zajet při nějakém výletu, třebas na kole.
Za čím jedeme?
Přiznám se, že jakožto absolvent základní vojenské služby mám k armádě a vše co s tím souvisí poněkud rozporuplný vztah. Prostě to vojenství moc nežeru, nicméně fakt, že poměrně nedaleko od vlastního bydliště máme dvě oblasti silně zasažené vojenskou tradicí se nedá odestát. Jde o oblast Staroměstska a Kralicka, kde ve 30. letech minulého století vyrostlo poměrně silné pohraniční opevnění. Vlastně oblast u Králíků, tedy Mladkovské sedlo bylo vůbec nejopevněnějším úsekem tehdejších pevností. Ty jsou tu celkem dvě, jedna na vrcholu Bouda u Suchého vrch a druhá Hůrka přímo u Králík. Musíme si uvědomit, že přilehlé, kdysi české Kladsko patřilo tehdy Německu a protože je zde dosti zaříznuté do našeho území, počítalo se s drtivým nástupem Wehrmachtu, který by tu snadno mohlo dosáhnout rozdělení republiky. Historie se sice nakonec vyvíjela jinak, ale památníky ve formě spousty bunkrů tu zůstaly dodnes. Za socialismu se to příliš nenosilo (tedy vlastně vůbec), se změnou poměrů se ovšem leckdy opuštěných vojenských objektů ujaly skupiny nadšenců a leckdy ze skromných podmínek se jim podařilo vytvořit dnes vcelku unikátní a pozoruhodné připomínky dobového vojenství. Jedním z nich je i Vojenské muzeum Králíky, konkrétně to u pěchotního srubu Cihelna (KS-14).
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Králíkách je naštěstí dost veřejných občersvoven od luxusní Zlaté labutě po lidovější Yacht klub (stylový), nebo tradiční putyku Pod lípou (neboli u čápa). Nakonec drobné automatické občerstvení je přímo v muzeu, nebo za rohem sezónní u bunkru.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Ve vojenském muzeu jsem nebyl poprvé, ale za dobu své existence se výrazně proměnilo. Sídlo muzea je v objektech bývalého zemědělského provozu (statku). I výstavní prostory prošly výraznou proměnou. Původně byla spousta vojenské technika jen tak volně v terénu, něco bylo pod střechou v objektů původně kravína (nebo něčeho podobného).
Po čase se podařilo získat dotace z EU i z místního rozvoje. Musím se přiznat, že tady (snad) ty dotace neprošustrovali a skutečně smysluplně využili. Hlavním účelem byla přestavba kravínů na moderní halu s vystavenými exponáty. V interiéru jsou zřejmě ty nejlepší kusy, případně menší exponáty ve vitrínách.
Zbytek převážně těžké automobilní techniky je uskladněna venku pod přístřešky, tak trochu jak v autoparku.
Vojenské muzeum je v podstatě muzeem technickým. Vlastně kdybychom si odmysleli převažující khaki a zelenou barvu, ani by nám to tak nepřišlo. Samozřejmě 155 mm houfnice, podvozek tanku, pásové i kolové otéčka , PL baterie a podobné potvory se běžně v ulicích neobjevují. Stejně tak i uskladněná (nefunkční) munice. Jsou tu i ukázky menších pěchotních zbraní (pušky, samopaly, kulomety), spojovací techniky a všeho dalšího, co se vojákům mohlo hodit. Možná někomu budou chybět letadla, v tom případě se musí spokojit jen s plastikovými modely. Ale prý tu časem nějaký tyskáč „přistane“. Zatím tu jen mají figurínu pilota.
Muzeum se soustřeďuje převážně na výzbroj z 2. světové války a potom následující ČSLA. Jednotlivé exponáty si určitě už každý návštěvník objeví sám.
Nakonec po prohlídce člověka mimoděk napadne kolik důmyslu a úsilí se věnuje takovým pitomostem, jako je zabíjení jiných lidí. Ale bohužel historie lidstva je celá taková krvelačná.
Ostatní informace
Základní vstupné je tu 90,- Kč, slevy za 60,-, rodina třebas za 210. Slevy jsou tu i pro lyžující z Dolní Moravy (musí mít ale skipas min. na tři dny). Z toho vyplývá, že muzeum funguje celoročně, od května do září od 9 do 17, říjen až duben od 10 do 16. Pondělí zavřeno.
Ač nerad, musím připustit, že muzeum skutečně stojí za návštěvu, snad jen malá výtka, jakožto bývalému příslušníku ženijního vojska mi tu chyběl ponton.