Krásné starobylé město Dolní Kounice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Starobylé město Dolní Kounice se nachází v údolí řeky Jihlavy asi 25 km jihozápadně od Brna. Ve městě lze najít spoustu památek z různých období. Většinu lidí zaujme při příjezdu do města na první pohled dominantní stavba na kopci nad městem na levém břehu řeky, kterou je kaple sv. Antonína a Floriána. Jako protipól se na protilehlém kopci tyčí rozsáhlá silueta zámku. Tato významná památka byla původně postavena jako hrad na obranu kláštera. Pod zámkem se totiž nachází asi nejvýznamnější a nejcennější historická památka města – jedinečná zřícenina kláštera Rosa coeli.
Na západním okraji Masarykova náměstí je cenná židovská synagoga, postavená v roce 1652 ve slohu maursko renesančním. Její okolí s některými zachovalými domky tvořilo dříve židovské ghetto. Přímo nad synagogou na jižním okraji města se nachází židovský hřbitov z roku 1680. O výše uvedených stavbách a místech se rozepisuji v samostatných povídáních (odkaz níže).
V Dolních Kounicích jsme si toho prohlédli mnohem více. Velké množství památek je soustředěno na Masarykově náměstí a v přilehlém okolí. Na východní straně náměstí se nachází kostel sv. Petra a Pavla. Původně se na tomto místě stál gotický kostel sv. Petra a Pavla, který již byl v 18. století chatrný a pro kounickou farnost malý. Na stavu kostela se podepsala také povodeň z 1. na 2. února roku 1862. Kostel byl tedy uzavřen a věřící se přesunuli na nedaleké návrší do kaple sv. Fabiána a Šebestiána. Více než 17 let se v tomto menším provizorním prostředí sloužily mše, konaly svatby, křty i další obřady. Teprve v roce 1879 byl po dvou letech dostavěn a otevřen nový farní kostel.
Byl vybudován v neorenesančním stylu na místě staré radnice. Základní návrh nového kostela ve slohu vlašské renesance, který vypracoval architekt Schleps z Valtic u Břeclavi, dovedl do podoby prováděcího projektu kounický stavitel Antonín Strnad. Celkové náklady činily 52.378 zlatých. Patronkou kostela byla Terezie hraběnka Herbersteinová, rozená Ditrichsteinová z Mikulova, majitelka místního velkostatku, sídlící na zámku v Libochovicích. Na stavbu svatostánku přispěla částkou 15.000 zlatých. Provedení stavby bylo zadáno místnímu rodákovi, staviteli Jelínkovi z nedalekých Židlochovic. V září roku 1879 byla stavba nového farního kostela v Dolních Kounicích dokončena. Ještě v říjnu toho roku byl sice kostel benedikován (požehnán) a zasvěcen opět sv. Petru a Pavlu jako původní kostel z roku 1411, ale teprve až za dlouhých 10 let, 25. června 1889 byl tento farní a děkanský chrám v Dolních Kounicích konečně vysvěcen brněnským biskupem Františkem Saleským Bauerem. Délka kostela činí 45 metrů a šířka 21 metrů. Kostel dosahuje výšky 20 metrů, přičemž jeho věž je vysoká 41,6 metru. Bližší informace se lze dočíst na internetu: (http://farnostkounice.webnode.cz/kostely-a-pamatky-nasi-farnosti/).
Již jsem se zmínil o tom, že za kostelem, na blízkém návrší stojí další církevní památka – kostel sv. Fabiána, Šebestiána a sv. Barbory. Většina lidí však používá lidový název Barborka. Původně se jednalo o evangelickou památku, kterou spravovalo Bratrstvo sv. Barbory (zrušené císařem Josefem II. roku 1783). Dnes kostel patří pravoslavné církvi. Kaple v dnešní podobě byla vystavěna Jiřím Richtrem z Brna v roce 1688. A to tak, že ke stávajícímu gotickému kněžišti byla přistavěna renesanční přístavba vlastní kaple.
V devadesátých letech 20. století byla kaple opravena a pravidelně se v ní konají nedělní pravoslavné bohoslužby. Občas tady bývají pořádány výstavy nebo koncerty vážné hudby. Od svátku sv. Barbory 4. prosince 2000 je zvoní každé nedělní poledne zdejší zvon. Kaple je velmi pěkně opravená, nad vchodem je znak Ditrichsteinů (vinařské nože) s uvedeným letopočtem. Bližší informace se lze dočíst na internetu: http://www.barbora-kounice.cz/cz/).
Na náměstí a v přilehlých ulicích (především Tovární a Hlavní) může návštěvníka města ještě zaujmout několik cenných renesančních a barokních domů. Za řekou, na náměstí Míru, se nachází kaple sv. Jana Křtitele, jako pozůstatek hřbitova zrušeného v roce 1947. Návštěva starobylého města Dolní Kounice v nás zanechala nezapomenutelný zážitek, který měl pouze jednu chybu, že jsme zde byli krátkou dobu.
- kaple sv. Antonína a Floriána:https://www.turistika.cz/mista/dolni-kounice-kaple-sv-antonina-a-floriana
- zámek a hrad: https://www.turistika.cz/mista/hrad-a-zamek-nad-mestem-dolni-kounice
- židovské památky ve městě Dolní Kounice: https://www.turistika.cz/mista/zidovske-pamatky-ve-meste-dolni-kounice
- jedinečná zřícenina kláštera Rosa coeli: (teprve dopisuji)
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/