Řecko je země ležící v jižní Evropě na Balkánském poloostrově. Hlavním městem Řecka jsou Atény. Mezi další turisticky zajímavá města a oblasti patří např.: Platanias, Kefalonie, Zakynthos, Soluň. Řecko má přibližně 11 mil. obyvatel.
Při našem putování po ostrově Kréta jsme navštívili také městečko Plakias. Výstavbu v tomto městě tvoří především apartmánové domy a hotely různého druhu i kvality a samozřejmě taverny. Původních domů je zde jen málo, většinou v blízkosti malého rybářského přístavu, kterým také Plakias býval dříve, než se stal vyhledávaným cílem turistů. Nyní je tudíž Plakias moderní turistické letovisko na jižním pobřeží ostrova. Centrem městečka je dlouhá pobřežní ulice a menší přístav. Jako i v jiných letoviscích také zde se nachází hotely, cestovní kanceláře a půjčovny vozidel, bankomat, pošta, lékárna a další více či méně zajímavé a užitečné objekty a instituce. Co však v Plakias nemá cenu hledat, je původní městské centrum. Nebo alespoň my jsme ho nenašli.
Do městečka přijíždíme stopem ve čtvrt na šest. Před pláží na lavičce si dáváme jedno pivo a promýšlíme, co dál. V létě bychom určitě jako první zvolili koupání v moři. Je však březen. Teplotu mořské vody jsme již vyzkoušeli, možná by se dalo říct, že jsme si trochu zaplavali a to pro letošní dovolenou stačí. Vydáváme se tedy na průzkum plakiaského zálivu a jeho okolí. Směrem východním se pláž z oblázkové mění na Písečnou a dokonce na samém konci vytváří i písečné duny. K východnímu cípu zálivu se dostáváme k večeru a fotografujeme západ slunce, který je zde mimořádně krásný s malebnou kulisou hor v pozadí. Další naše kroky vedou do místní "hospody" - taverny, kde si dáváme bílé víno a k tomu ochutnáváme něco dobrého z krétské kuchyně. Na jednom talíři jsou rybičky neboli marides, drobné a chutné, do křupava opečené rybky, které se jí vcelku i s hlavou, ploutví i ocasem, a na druhém jehněčí. Na Františkovu speciální žádost následuje něco dobrého na zažívání - pohárek rakie. Nenechám se dlouho přemlouvat. Je pravda, že člověk má poznávat Krétu ze všech možných způsobů a pálenka z hroznového vína je jednou ze zajímavých možností.
Následuje procházka na začátek městečka a návštěva dalšího restaurantu. Zde ochutnáváme Retsinu, stolní víno s pryskyřicí borovice. Retsina není klasický alkohol. Je to zvláštní druh krétského bílého vína, který vzniká přidáním piniové (borové) pryskyřice do vykvašené hroznové šťávy. Zvyk pochází ze starověku, kdy se víno přepravovalo v amforách a aby se nevylilo, pečetily se zátky pryskyřicí. Vzduch tak nepronikal do nádob, ale zároveň se víno louhovalo s vůní pryskyřice.
A tak stále ochutnáváme místní dobroty, abychom o půlnoci znaveni celodenním putováním i večerním bumbáním ulehli za městečkem na pláži.
*
Další zajímavá místa, která jsem na Krétě navštívil: