Řecko je země ležící v jižní Evropě na Balkánském poloostrově. Hlavním městem Řecka jsou Atény. Mezi další turisticky zajímavá města a oblasti patří např.: Platanias, Kefalonie, Zakynthos, Soluň. Řecko má přibližně 11 mil. obyvatel.
Při našem putování autem po ostrově Kréta jsme také navštívili město Chania. Je to krásné město. V průvodcích je uváděno jako nejkrásnější město nebo též "perla Kréty" či „kráska západu“. Dříve, do roku 1972, to bývalo hlavní město ostrova, v současné době se jedná o druhé největší město na Krétě a hlavní město stejnojmenného kraje, centrum politiky, město sýrů. V minojském období se město jmenovalo Kydonia, ve 13. století bylo Benátčany nazýváno La Canea, dnes jsou různé varianty názvu: Chania: Hania, Chaniie, Chaniá, řecky Χανια.
My se vydáváme na pěší prohlídku malebného Starého Města, které obklopuje krásný benátský přístav s majákem na konci mola La Laterna s částmi starého opevnění., kde jsou zachovány mimo jiné budovy bývalých Loděnic. Naproti molu v bývalé benátské pevnosti se nachází Námořní muzeum se zajímavými exponáty. Z časových důvodů vynecháváme návštěvu muzea s modely antických lodí, archeologické muzeum a další krásné stavby a místo toho se procházíme po přístavní hrázy, fotografujeme a prohlížíme si především jednu stavbu, která nás zaujala. Jedná se o starobylou Janičářskou mešitu. Jedná se o nejstarší osmanskou stavbu na Krétě, která byla vybudována v roce 1645, kdy do Chanie přišli Turci. Jako měšita už neslouží, jelikož muslimská populace byla v roce 1923 deportována do Turecka. Dnes se zde konají například výstavy, ale v době naší návštěvy bylo zavřeno.
Na nábřeží a v postraních uličkách jsou zaparkované mopedy, jejichž mladá osádka sedí povětšinou v kavárnách u vody, džusu nebo kávy. Někteří řidiči zkoušejí akceleraci svých strojů přímo mezi procházejícími lidmi na nábřežní cestě. Z přízemí nábřežních domů na nás dýchá kavárenský vzduch a každou chvíli k nám přichází majitel nebo obsluhující a snaží se nás přesvědčit, že právě jeho podnik je ten nejlepší ve městě. Nakonec se necháváme zlákat a usedáme do jedné taverny, kde si dáváme frappé, neboli řeckou ledovou kávu.
Pozorujeme přístav, hráz s majákem, mešitu. Chaniá je městem světla a stínu. Sluneční záře se odráží od přístavu a oslňuje místní i turisty na promenádě kolem starého přístavu.
Poté pokračujeme do centra města, procházíme úzkými uličkami s penziony a hotýlky, tavernami, kavárnami a obchody se suvenýry a řemeslnickými dílnami. Pozorujeme a kocháme se pohledem na krásné benátské patricijské domy přestavěné a dostavované za vlády Turků. Stačí zajít trochu bokem z hlavních turistických tras a už na nás dýchá orientální atmosféra neboli „krétská pohoda“, někdo by mohl říct též nepořádek. Občas ani nejde moc poznat, že jsme v Evropské unii.
Naší poslední plánovanou zastávkou v samém centru města je velká tržnice, řecky zvaná "agora", která byla postavena roku 1911 na půdorysu tvaru rovnoramenného kříže. Jedná se mohutnou „kamennou“ tržnice, kde jsou k dostání veškeré produkty Kréty, jako jsou čerstvé ryby a jiné dary moře, různé druhy masa, olivy a olivový olej, ořechy, vynikající sýry, med, koření a bylinky, krétská vína, rozinky a samozřejmě všemožné druhy ovoce a zeleniny, keramika a spoustu dalších zajímavých věcí.
Měla by zde údajně prodávat koření Češka a poskytovat slevu. V době našeho příchodu je zde však celkem klidno a skoro prázdno. Přesto kupujeme nějaké dárečky, například 100% olivové mýdlo, které je obyčejné, levné, ale dobré na pleť. Při nákupu jsme do prohlížení věcí tak zabráni a vtaženi do nezapomenutelné atmosféry, že si ani nevšimneme uzavření hlavním bran – vstupů do tržnice. Na výše uvedené nás upozorňuje až jeden prodavač a odvádí nás přes svůj stánek zadním vchodem ven. Pro příště tudíž víme, že tržnici je potřeba navštívit v dopoledních hodinách.
*
Další zajímavá místa, která jsem na Krétě navštívil: