Křinický pivovar
Turistické cíle • Sport a rekreace • Cyklo bar - hospůdka
Kde se pivo vaří tam se dobře daří. Věta je to sice poněkud okřídlená, nicméně vystihuje fakt, že český národní mok (ctitelé vína prominou) mají k uspokojení svých choutek díky aktivitě malých pivovarů čím dál větší prostor. Právě malé pivovary zachraňují reputaci českých sládků, v těch velkých fabrikách se čím dál víc vaří unifikované břečka, která se jen těžko odlišuje od výrobků konkurenčních firem.
Jeden z takových malých pivovárků (přímo Řemeslný pivovar) najdeme přímo v centru Krásné Lípy na Křinickém náměstí A aby se to moc nepletlo, i pivovar je pojmenován po říčce, která městem protéká. Pivovar je v domě pod Krásnolipským kostelem v provozu od roku 2013. Objekt měšťanského domu byl vždy spojen s hostincem. Pivo, které zde může návštěvník ochutnat je nabízeno pod značkou Falkenštejn, což není jméno po proradném Závišovi, ale název skalního útvaru u Bad Schandau. To zas není nic divného, říčka Křinice (posléze Kirnitsch) směřuje právě do saských lázní, kde se vlévá do Labe (nebo Elbe).
Základní nabídkou pivovaru jsou tři druhy pěnivého moku (světlá 11, tmavá 14, polotmavá 12). Během roku se objevují v nabídce sezónní speciály (viz web firmy). Předpokladem kvality výroby je užití domácích surovin a Dobré Vody, která naštěstí v Českém Švýcarsku pramení v dostatečné kvalitě. V Krásné Lípě je tak obnovená tradice vaření piva, která byla přerušena zbouráním starého podniku v 60. letech minulého století. Otevřeno je každodenně, hostinec je nekuřácký.
Za zmínku stojí i nabídka pochutin k pivu nabízených. Většinou jde o klasiku, tedy něco jako guláš, klobása, utopenec, vepřová se zelí (knedlíkem), ve vlastní šťávě aj. Varna je umístěna přímo v lokálu, takže návštěvník občas může sledovat taje vzniku této zajímavé tekutiny.