Krásná Lípa – náhrobníky u kostela sv. Máří Magdalény
Do Krásné Lípy sice většinou putujeme z jiného důvodu, než jsou památky funerální, ale v tomto případě by jistě bylo škoda je minout bez povšimnutí. Navíc je toto severočeské město nabízí – s lehkou nadsázkou řečeno – v množství nespočetném a kráse nevídané. A kupodivu to platí pro hřbitov bývalý ještě více, než pro ten současný, na čemž nic nemění ani fakt, že krásná klasicistně - empírová hřbitovní kaple Vzkříšení Krista z let 1844 až 1846 zanikla již ve II. polovině minulého století.
Zůstaňme tedy v areálu bývalého hřbitova u kostela sv. Máří Magdalény (hřbitov přestal plnit svou funkci v roce 1882), kde najdeme pozoruhodné lapidárium pod širým nebem. Většinou se uvádí, že zde můžeme vidět dva cenné kamenné rokokové náhrobníky z let 1792 a 1794, které doplňují další klasicistní náhrobníky pocházející z I. poloviny 19. století. Ty nejzajímavější z nich jsou datovány roky 1801, 1806 a 1808.
Všechny náhrobníky u ohradní zdi z kvádrového zdiva jsou, pochopitelně, německé a za nejvýznamnější z nich je považován sarkofágový náhrobek Veroniky Römisch, který zdobí ležící postavy truchlící matky s předčasně zesnulou dcerou. Jeho autorem je drážďanský dvorní sochař Franz Pettrich, který je údajně autorem či spoluautorem ještě několika dalších náhrobníků. Zajímavý je i neogotický náhrobek Marie Anny May, smutný anděl Anny Hampel či náhrobníky Theresie Michel nebo Adalberta Wünsche.
Náhrobníky jsou – stejně jako celý kostelní areál – památkově chráněny již od května roku 1958.