Křivoklátsko
Turistické cíle • Výletní místa a parky • CHKO
Křivoklátsko je dnes chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO.
Rozloha: 628 km2, les 62 %, trvalé travní porosty 6 %, orná 23 %, vodní plochy 1 %, ostatní 8 %
V porovnání s podobnými krajinami v Evropě je zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy. Dodnes zde zůstalo zachováno více než 1800 druhů rostlin, nejméně 52 druhů dřevin, hnízdí zde kolem 120 druhů ptáků a dosud nespočetné množství dalších příslušníků živočišné říše, z nichž je nejeden zařazen do červených seznamů vzácných a ohrožených druhů.
Toto je podmíněno mnoha přírodními prvky. Mezi nejdůležitější patří velká členitost terénu Křivoklátské vrchoviny, údolí řeky Berounky, různorodá orientace ke světovým stranám, typy půd, klimatické podmínky i historický vývoj osídlování. Strmé a nepřístupné stráně údolí řeky Berounky jsou pokryty přirozenými lesními porosty, místy prostupují skalní útvary s typickou teplomilnou florou a faunou. Vodní tok vymodeloval za dlouhá tisíciletí v horninovém podkladu hluboké, místy až kaňonovité údolí a přítomnost řeky tu způsobuje teplejší mezoklima. Naproti tomu oboustranné přítoky Berounky vytváří úzce zaříznutá údolí, na jejichž dno jen stěží pronikají sluneční paprsky, zvláště pak v letních měsících, kdy se uzavírá klenba listnatého lesa. Teplota na dně údolí je po většinu roku velmi nízká, což odpovídá podmínkám podhorských až horských území. Teplotní inverze, pro Křivoklátsko typický jev, je jednou z hlavních příčin vysoké druhové rozmanitosti zdejší přírody.
Součástí Křivoklátska je hrad Křivoklát – národní kulturní památka, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů. Kamenný hrad na tomto místě začal budovat nejspíše Václav I. v polovině 13. století. Velký význam získal především za Václavova syna Přemysla II. Otakara, kdy zde vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, který byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským.
Na hradě také často pobýval Karel IV., který zde strávil především část svého dětství. Následník trůnu zde byl držen v domácím vězení čtyři roky na příkaz svého otce Jana Lucemburského.
Křivoklát byl několikrát těžce poškozen požárem. Stal se obávaným vězením a jeho význam prudce poklesl. V 19. století nechali Fürstenberkové hrad v romantickém duchu restaurovat a byl pak využíván jako oblíbené lovecké sídlo.
Hrad má pozoruhodné hradní interiéry s mnoha dochovanými prvky středověké výzdoby, Velká věž ukrývá lovecké zbraně a trofeje. K zajímavým prostorám rovněž patří nádherná hradní kaple, královský a rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, knihovna obsahující na 52 tisíc svazků. Na Křivoklátu je k vidění také bývalé vězení, mučírna, černá kuchyně.
Naučné stezky Křivoklátska:
Naučná stezka Paraplíčko (1,5 km) – začíná na parkovišti u hradu Křivoklát a vede k nádherné vyhlídce ve tvaru paraplíčka ve svahu nad řekou Berounkou. Stezka má asi 4 zastávky, jednou z nich je i pomník Karla Egona II. z Furstenberka. Je to velmi příjemná kratší procházka lesem, vede většinou po rovině v lesnatém svahu nad Rakovnickým potokem. Doplňuje návštěvu Křivoklátu o další poznatky o hradu, obci a okolní přírodě. Je značena jako Naučná stezka, cestou zpět lze použít cestu po žluté turistické značce, která vede nedaleko téměř ve stejném směru.
Naučná stezka Brdatka (3,5 km) – vede do severního polesí nad hradem Křivoklát. Na své trase seznamuje s faunou, flórou a přírodními poměry přírodní rezervace Brdatka, rozkládající se na strmém zalesněném svahu v meandru řeky. Stezka je nenáročná, vede převážně po lesních cestách. Je prakticky bez převýšení (s výjimkou stoupání z obce Křivoklát). Stezka má asi 16 zastávek, cestou jsou vyhlídky na řeku, u jedné vyhlídky byl vybudován dřevěný altán. Ze stezky (u altánu) je odbočka vlevo, po které se dostanete k malé, barokní kapličce. Její průčelí zdobí výklenek s obrazem sv.Eustacha.
Vodácká stezka - plavba po Berounce podél chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko potěší každého vodáka. Naučná stezka vede ze Zvíkovce a pokračuje až k Hlásné Třebáni. Vodáky po ní provází 14 info panelů, mezi nimiž je například Setkání se spisovatelem Otou Pavlem, Černá tůň, Tetín nebo hrad Karlštejn.