Vlakem z Prahy na Křivoklát
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vlakem z Prahy na Křivoklát25.11.2018
Při pobytu v Praze jsem se již dříve vypravili na Karlštejn, loni na zámek Veltrusy a letos jsme si k návštěvě vybrali Křivoklát.
Za čím jedeme?
Jedem vlakem z Prahy Hlavního nádraží s přestupem. Nejprve vlakem směrem na České Budějovice, myslela, že tak staré vozy jezdí jen u nás směrem na Ostravici (Lysá hora) a ne v Čechách mezi velkými městy. Přestupujeme v Berouně a dále motoráčkem až do městyse Křivoklát.
Odtud již se vydáme pěšky vzhůru na původní lovecký hrad knížat a králů z r. 1109. Později zde pobýval Přemysl Otakar I. II., Václav I., v odloučení bez matky zde trávil část dětství budoucí císař Karel IV., ten se zde později vrátil se svou první manželkou Blankou a narodila se jim tady dcera. Na prohlídce se vydáme a seznámíme se s původní gotickou zástavbou. Začínáme ve vězení, Křivoklát totiž za Habsburků sloužil jako státní vězení s mnoha významnými vězmi. Jan Augusta, biskup Jednoty bratrské, zde byl dlouhých 16 let. A uvěznit zde dal Rudolf II. i alchymistu Edwarda Kellyho, když mu nevyrobil elixír. Nejvýznamější na hradě je Kaple Korunování Panny Marie, která svou nynější podobu získala za Vladislava II. Jagellonského. Dále navštívíme Velký rytířský sál, druhý největší gotický ve střední Evropě. Také knihovnu s 50 tisíci svazky.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Oběd jsme si dali v místní restauraci U Jelena, jak název napovídá dali jsme si, sice ne jelena, ale kančí se svíčkovou a dančí guláš.
http://www.ujelena.eu
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hezký hrad v přírodě, kterou jsme v šedivém podzimním inverzním počasí, nedokázali ocenit.
Ostatní informace
Vstupné na hrad: 170 Kč
Natáčela se zde i letoší štědrovečerní pohádka Kouzelník Žito.