Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Moravskoslezské, přesněji Hornoslezské město Krnov je vcelku známé svou výstavností. Mimo šťastné polohy na samém okraji severních výběžků Nízkého Jeseníku (Brantické vrchoviny), u soutoku řek Opavy a Opavice pomohla zřejmě i uvážlivá rozhodnutí zakladatelů města, kteří udělili centru města poměrně velkorysou dispozici s velkým centrálním náměstí.
K dalšímu rozkvětu města pak dopomohl průmyslový boom zdejších továren, zejména textilních. Bohatí fabrikanti naštěstí investovali nejen do svých sídel, ale i do veřejných budov. Slávu textilních továren sice už dávno vzaly povodně z Opavy a konkurence z Asie, naštěstí z výstavných staveb se stále zachoval dostatek pozoruhodných objektů.
K jedním za takových patří neoklasicistní vila, kterou si nechal v r. 1914 postavit na dnešní Hlubčické ulici Theodor Flemmich, jeden z místních podnikatelů. Autorem projektu byly architekt Otto Prutscher z Vídně. Žák architekta Josefa Hoffmanna byl v tomto případě šťastně ovlivněn svým učitelem (Astův a Primavesiho domy ve Vídni).
Patrová stavba téměř krychlová dispozice s výrazným trojúhelníkovým štítem. Průčelí členěno lesénami s kanelami. V patru figurální ozdoby. V zahradní části domu je dominantně předsunutá prosklená zimní zahrada. Součástí areálu vily je i provozní budova u vjezdu. Přízemí budovy sloužilo k reprezentačním účelům, v patře byly soukromé místnosti členů rodiny. Technické zázemí se skrývá v suterénu. Patra spojuje pozoruhodné dřevěné schodiště.
Dekorace v interiéru jsou z dílen firmy Wiener Wekstätte. Flemmichova rodina obývala vilu až do znárodnění, nějakou dobu zde bydlelo asi 8 rodin. V l. 1951–2003 sloužil objekt jako kojenecký ústav. Od r. 2003 je v majetku města s podmínku užívání k nekomerčním účelům. Od r. 2006 je tedy součástí Městského muzea, v l. 2010-11 prošla vila celkovou rekonstrukcí a je využívána ke kulturním, zejména výstavním účelům.