Krnov – náměstí Minoritů – stromy přátelství
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Historické (a krásné) město Krnov bylo na konci 2. světové války zasaženo masivní bombardováním, které mělo za následek poměrně značnou devastaci nejen průmyslových podniků ve městě, ale bohužel zasáhlo i historický střed města. Po odklizení trosek tak vznikly i kolem historického jádra volné prostory, které již nebyly zcela zaplněné novou výstavbou.
Nakonec to je možná lepší řešení, než problematická „novodobá“ dostavba částí kolem centrálního náměstí.
Architekti se sice snažili napodobit původní členění historických staveb (bývalý obchodní dům Prior), kde to ale nebylo příliš na ráně, postavili vcelku obyčejný panelák. Jeden z volných prostorů vznikl i u jihovýchodního rohu náměstí naproti klášternímu kostelu Narození Panny Marie.
Ačkoliv existují studie na zástavbu této proluky, zřejmě se tak nestane (v Krnově je dosti místo po prázdných fabrikách), takže volné prostranství je dnes pojmenováno honosně jako Náměstí Minoritů, právě podle přilehlého kláštera. Severní okraj náměstí tvoří zmíněný kostel, západní jeden problematický panelák, na východní straně jde zatím o neurčený shluk zadních traktů a dvorků a jih je z části otevřen k parkovišti u průjezdní komunikace a k dalšímu paneláku a bytovkám.
Se zástavbou ve volné části plochy se již příliš nepočítá, protože na něm vlastně vzniká další Krnovský park, spíše parčík.
V rámci kampaně Město stromů vletech 2008–9 byl na náměstí vysázeny stromy partnerských měst. Vlastně to mělo svůj důvod, že pár stromů z předchozích let bylo na náměstí zasazeno v předchozích letech, takže stačilo doplnit novou výsadbou. První stromy jsou z roku 1996 a jsou to stromy partnerských měst Yukon z Oklahomy (javor), a Karbenu (Německo, dub).
Stejného data, 1.5. 1996 je i lípa z téměř sousedských Głubczyc (Polsko).
Nové Drzewo Przyjaźni patří Mińsku Mazowieckiemu (Pl, jeřáb), franacouzskému Saint-Egreve připadá ořešák, u dalšího dubu najdeme pomníček města Telšiai v Litvě. Stromy byly zasazeny v květnu (25) 2008 v rámci Hornoslezských slavností a dni Evropského kulturního partnerství.
Od roku 2011 je novým spřáteleným městem Nadvirna z Ukrajiny se stromem datovaným na 28. říjen 2011.