Krucemburk – památky, památky, památky … a troška té historie
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městys
Městys Krucemburk, který byl v letech 1949 až 1993 Křížovou, aby se poté opět vrátil ke svému historickému názvu ze 13. století, leží v malebné krajině Českomoravské vysočiny. Kromě Krásné přírody v okolí se může právem pyšnit několika zajímavými historickými pamětihodnostmi, ale také tím, že se na tváři městyse podepsali v tom pozitivním slova smyslu i mnozí moderní umělci velmi slavných jmen. Snad každý zná malíře Jana Zrzavého, ale někteří jistě také alespoň někdy zaslechli rovněž jména sochařů Jana Štursy a Vincence Makovského, architekta Josefa Gočára nebo akademického malíře Jiřího Binka. Vždyť areál zdejšího katolického kostela s farou a hřbitovem s litými náhrobky z raneckých železáren patří mezi čtrnáct chráněných kulturních památek v Krucemburku, což v praxi to znamená, že ani ne každý 120. obyvatel obce by mohl vlastnit tu svou. Řadí se tak vedle děl uvedených mistrů, dvěma pomníkům padlých v obou světových válkách a k náhrobkům rytíře Střely, Anny Skřivánkové i Jana Zrzavého nebo soše Jana Nepomuckého.
Krucemburk je poprvé písemně zmiňován v roce 1241 a již v polovině následujícího století byl povýšen na městečko a získal svůj znak s třemi vlčími zuby na červeném poli. Zřejmě nejvýznamnějšími majiteli městečka byli Střelové z Rokyc, kteří Krucemburk vlastnili až do poloviny 17. století. Mezi nimi vynikal Mikuláš Střela, který je dodnes považován za patrona obce a jeho reliéfní renesanční náhrobek, umístěný v katolickém kostele, patří ke zdejším nejcennějším památkám. Významní pro celý zdejší region byli také Skřivanové a Binkové. S těmito rodinami bývá nejčastěji spojováno koželužství, národní buditelství a české umění (fotografie, obrazy). V této souvislosti je potřeba zmínit také krušemburské působení malíře Jana Zrzavého, který je u zdejšího farního kostela sv. Mikuláše biskupa dokonce i pohřben.
Krucemburk leží na někdejší Ljubětínské stezce, která již v 11. století procházela Hlubokými lesy českomoravského pomezí, a byl – pod názvem Kreuzburg – zřejmě založen řádem německých rytířů. Součástí obce býval strážní hrad nebo tvrz i střelovský zámek. Obec poté zchudne díky Třicetileté válce a následné protireformaci a nové období „blahobytu“ čeká městečko až koncem 18. století, a to zásluhou zdejších řemeslníků, zejména pak koželužské manufaktury. Roku 1782 zde vzniká první český evangelický luterský sbor, poté v II. polovině 19. století přibude poštovní úřad, nová škola … a ničivý požár v roce 1893, při kterém vyhořela více než polovina krucemburských domů. V roce 1906 zde přednáškově působil prezident T. G.Masaryk. Další úpadek přinese až období diktátorských režimů - bez rozdílu jestli v černé nebo rudé barvě - a zcela nesmyslný nálet rudoarmějců na samém konci II. světové války.
K nejzajímavějším zdejším památkám pak bezesporu patří farní kostel sv. Mikuláše ze 13. století (dnes ovšem v podobě barokních úprav z konce 17. století), obklopený katolickým hřbitovem, Dietrichsteinská fara z konce 17. století (a stavebně zvýšená v polovině století následujícího), barokní socha sv. Jana Nepomuckého, Štursova secesní plastika, Makovského památník obětem okupace na evangelickém hřbitově nebo slavná Gočárova památkově chráněná Červená vila se zahradou.