Vojnův Městec – Santiniho rychta a hostinec „U Němečků“
Turistické cíle • Památky a muzea • Rychta
Městys Vojnův Městec najdeme v kraji Vysočina, přesněji v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. První písemná zmínka o této obci pochází již z roku 1293, a tak se nelze divit, že tady narazíme hned na několik velice zajímavých historických památek. Tu možná nejpozoruhodnější z nich najdeme na zdejším náměstí a bývá často spojována se jménem jednoho z nejgeniálnějších barokních architektů – minimálně střední – Evropy. To jméno zní Jan Blažej Santini-Aichl a naznačenou stavbou, která je od roku 1958 kulturní památkou ČR, je budova někdejšího zájezdního Němečkova hostince a bývalá rychta (nebo chcete-li radnice). Postavena byla na počátku 18. století.
I když Santiniho autorství bývá občas zpochybňováno, jedná se opravdu o stavbu nápadnou a přitažlivou. Sloužívala jako kombinace rychty, soudního dvora, cisterciácké rezidence a hostince. Bílá barokní jednopatrová věžovitá stavba je známá hlavně jako „Hostinec páně Němečkův“ nebo „U Němečků. Stojí na rohu náměstí při silnici, spojující Chotěboř a Ždírec nad Doubravou se Žďárem nad Sázavou. V budově se nacházelo nejen několik pokojů pro žďárské mnichy (v patře), ale postupně také (v přízemí) krčma, rychtářův byt a obchod s potravinami a smíšeným zbožím. Celý samostatně stojící objekt prošel postupnou rekonstrukcí a dnes zde sídlí bazar Antik.
Bez ohledu na to, jestli hostinec žďárského kláštera a rychtu postavil nebo přestavěl skutečně sám Santini, nebo se na podobě této budovy „pouze“ podílel nějakým svým návrhem, patří k barokním architektonickým skvostům celé Vysočiny. Však zde také začíná Santiniho cyklotrasa. Mezi Kulturní památky bylo č.p. 8 ve Vojnově Městci zapsáno jako hospoda s hospodářskými objekty.