Krucemburk – hrob malíře Jana Zrzavého
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Návštěvníci městyse Krucemburk nejednou zatouží poklonit se památce jednoho z našich nejslavnějších a mezinárodně nejuznávanějších novodobých malířů, tedy Jana Zrzavého. Koneckonců se jedná o umělce, který je i dnes docela v kurzu. Místo jeho posledního odpočinku se nachází na krucemburském katolickém hřbitově, u jižní ohradní zdi před kostelem sv. Mikuláše biskupa. Nejedná se však o rov zcela původní, protože náhrobek s reliéfním křížem na půlkruhové stéle sem byl přenesen z rodinného hrobu z Čáslavi, a to spolu s ostatky jeho matky Vilemíny a bratra Boleslava. Návrh výtvarné podoby náhrobku je přitom dílem samotného Mistra.
Jedná se o hrob celkem prostý a solitérní. A nemusíte se bát, minout ho v podstatě nelze. Pokud vystoupáte z Náměstí Jana Zrzavého po schodech k farnímu kostelu, stačí se podívat Doprava. Někde jsem si přečetl, že snad v krucemburské obecní kronice dokonce existuje nějaká zmínka o tom, jakým originálním způsobem si Jan Zrzavý vybíral místo pro svůj poslední odpočinek. Od roku 2002 je v Krucemburku také otevřena bezplatně přístupná pamětní síň Jana Zrzavého a od roku 2010 je na budově úřadu městyse osazena pamětní deska s umělcovou bustou. Za tyto iniciativy, zajímavé krucemburské výstavy i údržbu malířova hrobu vděčíme Společnosti Jana Zrzavého, která byla založena v roce 1993.
Je jisté, že Jan Zrzavý Krucemburk velice miloval a jeho velkým přáním bylo zůstat v této obci na Vysočině navždy. Přesto, že se narodil v roce 1890 v obci Okrouhlice, za svoje pravé rodiště pokládal Krucemburk, kde žilo mnoho jeho příbuzných z otcovy strany. Náměstíčko, které dnes nese Mistrovo jméno, Zrzavý velice poeticky zachytil na svých obrazech z let 1939 a 1959. A je potřeba zmínit, že láska malého Jana ke Krucemburku je naprosto pochopitelná. Jeho dědeček, v mládí přezdívaný „Krásný Jan" zde byl totiž majitelem zájezdního hostince „Na špici". Tehdy se ještě děda jmenoval Zerzavý. Jistou pikantérií je také fakt, že Jan Zrzavý se dožil 87 let a přitom již 70 let před jeho skonem mu lékaři diagnostikovali ledvinovou chorobu, kterou označili za smrtelnou.