Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 11 B6
kostel sv. Jakuba Většího (1350)
zřícenina hradu
První zmínka o objektu 1295
Původní tvrz dokládaná již roku 1295 byla v majetku pánů z Kvítkova společně s obcí. Kvítkovští drží nadále ves do roku 1345, kdy se obec dělí na dvě části. Jednu část drží stále vladykové z Kvítkova a ve druhé části se majitelé poměrně často střídají. Tvrz zaniká pravděpodobné roku 1444, kdy kraj pustošila lužická vojska na oplátku za vartenberské vpády do Lužice. Dnes se na místě původní tvrze nacházejí jen drobné zbytky zdiva, valová a příkopová fortifikace a ve skále tesaná místnost. Lokalita se nachází na západním okraji vsi na neznačené cestě z obce.
Obec Kvítkov se nachází zhruba 6km jihozápadním směrem od okresního města České Lípy. Je to půvabná, rázovitá obec, ležící stranou hlavních silničních tahů, autem se k ní dostaneme nejsnázeji pojedeme-li od České Lípy přes Dubici směrem na Kozly a na vrcholu táhlého svahu odbočíme vlevo skrze skalní průrvu. Taktéž můžeme využít odbočku ze silnice Zahrádky - Litoměřice, kde využijeme odbočku přes Podolí. Jedeme-li vlakem, vystoupíme v Zahrádkách, po žluté sejdeme do půvabné osady Karba a odtud po místní asfaltové komunikaci lesem ke zmiňované obci.
První záznam o Kvítkově se dochoval již z roku 1295 v souvislosti zakoupení zdejších pozemků vladyckým rodem Vlků, píšících se od té doby s přídomkem z Kvítkova. Středověka tvrz patřící tomuto rodu byla vystavěná v polovině 14.století na skalnatém podloží s využítím skalních útvarů včleněných do obranného systému hrádku. Z původní stavby se dnes zachovalo jen několik skalních místností, cisterna na vodu a zbytky obvodových zdí. K zřícenině se dostaneme, odbočíme-li na návsi vlevo za kostelem sv. Jakuba Většího, nachází se na samém západním konci obce na soukromém pozemku, doporučuji případnou návštěvu ohlásit majiteli, který bývá dosti nevrlý z toho, že se mu po pozemku courají cizí lidé.
Obec vznikla jako součást majetku tvrze, která zanikla koncem 15.století, později byla obec přičleněná k panství ve Stvolinkách. Původní obyvatelé se živili drobným zemědělstvím na propachtovaných poličkách, některým rodům se zřejmě dařilo lépe, protože v 18. a 19. století zde vzniklo několik výstavných selských statků, jejichž honosné architektonické stavby lužického typu, některé hrázděné s podstávkami, s malovanými portály, se dochovalo v původním stavu.
Kostel sv. Jakuba Většího pochází zřejmě z počátku 16.století, v polovině 18.století prošel barokní přestavbou, doba nedávno minulá, jak bývalo zvykem, církevním stavbám příliš nepřála, tudíž kostel se pomalu přeměňoval v chátrající rujnu, až počátkem tohoto století se započalo s rozsáhlou postupnou renovací a stavba se opět mohla stát výraznou dominantou obce.
Dnešní doba příznivě přispěla k rozvoji obce, ve východní části se počaly stavět nové rodinné domky, z bývalé nevyužívané konírny se vystavěla nová stylová hospůdka, kde je příjemné posezení. V okolí Kvítkova se nachází několik zajímavých turistických atrakcí jako třeba Národní Přírodní památka Peklo, zřícenina hradu Frýdlantu, soustava Holanských rybníků, či vodopád v Kolné.
Návštěva obce Kvítkov, která se nachází i na frekventované cyklistické stezce, rozhodně stojí za to. Je jasným důkazem toho, že zdejší občané svou obec milují a udělají vše, co je v jejich silách, aby jí neustále zkrášlovali a učinili jí atraktivní turistickému ruchu.