Loading...
Turistické cíle • Chodník, naučná stezka
Kyjovská skalní stezka bezesporu patří – i když se to možná ještě stále všeobecně neví – k nejkrásnějším a nejatraktivnějším místům celého Českého Švýcarska. Byla přitom vybudována kyjovskou sekci Horského spolku pro nejsevernější Čechy již v letech 1905 až 1906. Vede mezi skalami téměř souběžně se silnicí v Kyjovském údolí a její celková délka je přibližně 1,7 km. Kyjovská skalní stezka je také možná nejzajímavější částí známé Köglerovy naučné stezky a její okraje tvoří Kinského vyhlídka a rozcestník Pod Praporkem.
Tato půvabná skalní stezka byla v letech 1991 až 1998 Klubem Českých turistů kompletně zrekonstruována a tyto práce zde v podstatě probíhají dodnes. Stezka nabízí turistům vše, co se od Českého Švýcarska očekává. Tedy hlavně krásné vyhlídky a množství – často až bizarních - skalních útvarů. Něco už naznačují jejich názvy; např. Pekelná brána, Lví doupě, Obří hlava, Hradní jehla nebo Vikingská loď.
Většinou na stezku nastupujeme pod (nebo nad) Kinského vyhlídkou (podle toho, jestli přicházíme z Kyjova nebo skalní rozsedlinou z údolí Křinice). Odsud prudce klesáme k Nebeské bráně a kolem malé jeskyně pokračujeme ke skalám Kočka a Pes. Následuje Pekelná brána, klesání přes skalní strž Peklo a následný výstup k Bratrským kamenům (též Skalní bratři). Poté dojdeme k převisu s vytesaným tunelem Lví jeskyně (též Medvědí doupě) a kolem Obří hlavy sestoupíme na dno údolí Sýrového potoka. Za silnicí opět stoupáme a kamenné schodiště nás zavede až na Kyjovský hrad. Ten sice v minulosti zřejmě osídlen býval, ale o klasický skalní hrad se nikdy nejednalo. Hrad je poslední vrcholovou částí Kyjovské skalní stezky. Následuje vyhlídka nad Praporkem, a poté sestup kolem tohoto útvaru a několika skalních věží i jehel dolů do údolí. Nejprve Bystrého potoka a potom i říčky Křinice. Toto údolí bylo svého času hospodářsky významné z důvodu plavení dřeva do Saska.
Kyjovská skalní stezka je – coby oblíbený turistický cíl - „vymyšlena“ naprosto skvěle. Pro někoho to sice může být jenom pořád nahoru – dolů mezi skalami, ale člověk si zde přijde málem jako objevitel jiných světů. Čekají nás převisy, schody, jeskyně, žebříky, vyhlídky, tunelové průchody, náhorní plošiny, průrvy a hlavně neskutečné množství skalních útvarů všech možných velikostí a tvarů. Je třeba si ovšem uvědomit, že některé průchody jsou zde poměrně úzké a stoupání i klesání prudká.
Do Kyjova se dostaneme – pokud nepoužijeme vlastní přibližovalo - z Krásné Lípy pěšky nebo turistickým autobusem. Nejbližší občerstvovnou je pak kyjovská restaurace Na Fakultě.
Závěrečná poznámka: Autor článku doporučuje vypravit se do těchto míst brzo ráno nebo až k večeru. Neuvidíte sice jednotlivé skály zalité naplno slunečními paprsky, ale vyhnete se – někdy až nepříjemným – davům turistů, které zde jinak pravidelně proudí téměř po celý den.