Skalní Klenotnice v Kyjovském údolí
Turistické cíle • Skalní útvar
Klenotnice je jedním ze skalních pokladů NP České Švýcarsko, na který narazíme při toulkách Kyjovským údolím, táhnoucím se pod pískovcovými skalami a tvořícím část kaňonu říčky Křinice mezi Kyjovem u Krásné Lípy a tzv. Turistickým mostem. Název Klenotnice pak mj. odkazuje i k historii tohoto údolí, kterým snad vedla obchodní stezka střežená třemi středověkými hrádky. Plavení dříví i přítomnost několika mlýnů a pil je však doložitelnou skutečností. To vše ovšem přináší „bohatství“ a to je třeba dobře střežit. A tak vznikla Klenotnice.
Ve skutečnosti je ovšem Klenotnice skalním amfiteátrem nebo uzavřeným systémem skalních věží, který obklopují 15 až 20 m vysoké pískovcové stěny a který z povzdálí pozoruje skalní věž nazývaná Strážce Klenotnice. A je také spojován s trošku jinou legendou. Podle jedné staré pověsti si totiž právě na tomto místě ukrývali místní lapkové svou kořist, kterou naloupili na obchodní stezce v údolí.
I na Klenotnici se setkáme s prášenkou žlutou, která sice působí dojmem díla opilého sprejera, ale ve skutečnosti se jedná o lišejník. A na skále si můžeme přečíst starý vytesaný nápis, který nám sděluje, že si máme své věci chránit, každému dát, co si zaslouží a dbát na to, aby nedocházelo k bezpráví.
Je zajímavé, že v mapách je skalní Klenotnice označována jako jeskyně, kterou najdeme - na červeném značení - v bočním údolí nedaleko Kyjovského hradu a 300 m od rozcestníku Pod praporkem.