Lądek-Zdrój (Landek) - kostel Narození Panny Marie (kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny)
Město Lądek-Zdroj v sobě vkusně spojuje lázeňskou část a pozoruhodnou městskou památkovou zónu. Zkrátka každý návštěvník historického města, ležícího uprostřed čarokrásné přírody, si tady najde to své. Jednou z dominant městské části je zdejší barokní farní kostel, zasvěcený Narození Panny Marie. Tento kostel je následovníkem svých dvou předchůdců, kteří ovšem ctili barvy gotiky a renesance. Současný orientovaný kostel byl postaven v letech 1688 až 1692, vysvěcen v roce 1697 a v pozdějších letech několikrát rozšířen, poprvé již ve 40. letech 18. století.
Po požáru v roce 1804 byla zvýšena chrámová věž, kterou v roce 1815 ozdobila cibulová báň. V letech 1875 a 1900 byl kostel sice také rekonstruován, ale od doby posledního rozšíření chrámu se již nic podstatného nezměnilo. Jedná se tedy o sálovou stavbu na půdorysu obdélníku s přístavbou jižní věže a severní sakristie. Střecha je sedlová. Poslední komplexní rekonstrukce farního kostela Narození Panny Marie byly sice provedeny v letech 1959 a 1972-1973, ale i dnes se chrám může pochlubit novým „kabátkem v typických barokních barvách“.
V sálovém interiéru hlavního chrámu farnosti můžeme obdivovat loď a presbytář s valenou klenbou s lunetami a nástěnnými malbami E. Reimanna. Za klenot jsou však považovány vzácné figurální řezby z dílny nejvýznamnějšího kladského řezbáře Michaela Klahra Staršího (např. skupina Ukřižování mezi presbytářem a lodí) a jeho syna Michaela Ignáce (kazatelna, rokoková zpovědnice). Tito dva slavní místní rodáci jsou autory celkem 39 plných a poloplných dřevěných řezeb. Interiér zůstal v pozdně barokní podobě, včetně štukové výzdoby.
Mezi nejcennější části mobiliáře v kostele patří monumentální polychromovaný dřevěný oltář Michaela Ignáce Klahra z roku 1799 a dvojpodlažní varhanní empora. Ve výklenku ve středu oltáře můžeme vidět sochu Panny Marie stojící na zeměkouli. Po stranách stojí postavy Abrahama, Davida, sv. Petra a sv. Pavla. Ze samého vrcholu oltáře shlíží sousoší Nejsvětější Trojice, dílo Michaela Klahra Staršího. Za pozornost stojí určitě také chórové fresky ze 17. století, které byly objeveny pod vrstvou omítky v minulém století. Vidět zde můžeme například scény s křtem Ježíše, zjevení pastýřům a příchod Tří králů.
Vedle landeckého barokního kostela, postaveného z kamene a cihel, se nachází kamenná socha sv. Floriana z roku 1730, nástěnné Ukřižování z roku 1884 a jeskyně s Pannou Marií Lurdskou. Do seznamu polských kulturních památek byl kostel Narození Panny Marie ve městě Lądek-Zdroj zapsán již v roce 1964. Tuto stavbu najdete na ulici Kościelna.