Směřujeme na severovýchod republiky – 21. den – Rychlebské hory – cca 15 km dlouhý okruh – Travná – Letiště - Borůvková rozhledna – Vysoký kámen – Letiště – Celnice - Travná
Středa 9. 9. 2020
Teplo bylo večer, nezvyklé teplo bylo i v noci, a to bylo jasno. A to i přesto, že spíme i u potoka. To počasí se strašně rychle mění. Možná i proto jsem včera byla tak zničená, že přišla nějaká teplá fronta.
Vstáváme v osm. V klidu snídáme. Auto tu necháváme a jdeme na výlet. Po modré stoupáme vzhůru. Značení není nejlepší. Na rozcestí Letiště (734 m) přicházíme sice po cestě, ale modrá vede vedle. Jsou tu polomy, patrně popadaly i stromy se značkou. Tady je křižovatka cest – turistických, cyklistických i neznačených. Také je zde bytelný přístřešek, jak píšou útulna.
K rozhledně na česko-polské hranici pokračujeme po modré, tedy po jedné z cest, která vede vlevo. Po chvíli jsme zase značku ztratili, ale směr máme dobrý - hlavně jdeme do kopce. Vždyť rozhledna musí být na kopci. Po chvíli jsme na modře značenou cestu dorazili. Zjistili, že vedla trochu víc vlevo a hezky obloukem se k nám vrátila. My to sice měli trochu kratší, ale určitě méně pohodlné.
Celou cestu jdeme sami, ale u rozhledny Borůvková hora (899 m) na stejnojmenné hoře je najednou živo. Však se tam nechá dojít ze tří stran. Současná rozhledna však tady není první. Již v 70. letech 19. století byla na pruské straně postavena dřevěná rozhledna. Ta se však ve zdejších nepříznivých podmínkách brzy začala rozpadat. Druhou, také dřevěnou tady postavil r. 1890 Kladský turistický spolek. Po 10 letech se propadly schody, dvě turistky se tu zranily. Než se vydalo rozhodnutí ke zbourání, spadla r. 1900 během větrného počasí sama. Ani třetí rozhledna postavená r. 1908 tu dlouho nestála - po 14 letech nevydržela prudké poryvy větru. V 30. letech 20. století se znovu uvažovalo o stavbě rozhledny. Nakonec tu byla postavena jen turistická chata. Osud zdejším stavbám nepřál. V 50. letech vyhořela. Během totality se zde scházeli naši i polští disidenti. Sem chodil i Václav Havel. Na to si snad každý vzpomene u památníku, který tady byl odhalen r. 2011. Po 8 letech plánování byla nakonec r. 2006 na původních základech shořelé chaty postavena 26 metrů vysoká kovová rozhledna ve tvaru válce. Má dřevěné opláštění. Na plošinu ve výši 24 metry vede 155 schodů. Shora je kruhový výhled na Rychlebské a Orlické hory, Krkonoše, Kralický Sněžník, Praděd a hřeben Jeseníků, také na rozlehlou Kladskou nížinu v Polsku. Orientaci usnadňuje směrová růžice na stropě plošiny. Rozhledna je otevřena zdarma a celoročně. Bohužel kiosek u rozhledny je otevřen jen v létě od června do srpna. V květnu, září a říjnu má otevřeno pouze o víkendu. Dnes je bohužel zavřeno. Je tady hodně možností posezení, takže není problém se někde o samotě posadit a posvačit. Tím jsme také začali, protože se zdálo, že většina lidí je jedna velká skupina a my doufali, že brzy odejdou. Než jsme se najedli a přečetli vše, co se tu nechalo přečíst, skutečně odešli. Na rozhlednu jsme pak stoupali sami. Výhledy máme fakt nádherné. Za jasného počasí jsou určitě ještě lepší, ale my i tak byli spokojeni.
Kousek se vracíme. Jdeme však po červené přes rozcestí Pod Bílou skálou (736 m) až na rozcestí Vysoký kámen, samozřejmě z kopce. Cestou nacházíme poměrně velké množství hub, převážně hřibů. Zpočátku jsme odolávali, menší jsme nesbírali, ale když na nás u cesty koukaly nádherné velké hřiby, na řízky úplně ideální, to jsme už neodolali. Hledat jsme je nemuseli, stačilo je jen sbírat. Je vidět, že tudy turisté nechodí. Ani jsme si nevšimli, kterým směrem ta skupina od rozhledny odešla.
Z rozcestí Vysoký kámen jsme si kousek vyšlápli na skálu Vysoký Kámen (691 m). Je to ještě 300 metrů, stojí to však za to. Velká skaliska, zpočátku jsou upravené ve svahu schody. Jsou tu dvě plošiny s výhledy na obě strany. Na tu druhou se však musí už kus přímo po skále. Je odtud nádherný výhled na polská jezera i k nám na Rychlebské hory. A nejen výhled. Je tu prostě nádherně. A ten klid. Tohle prostě miluji.
Podle původního plánu jsme chtěli po červené dojít na rozcestí Kamenný most, jenže z rozcestí u bodu záchrany JE 009 červená strmě klesá po cestičce pro nás víc než nepohodlné. Tam se nám jít nechce. Při tom vpravo po vrstevnici vede krásná pohodlná cesta, po které se téměř po rovině dostaneme tam, kam potřebujeme. Není značená, tak jsem jen občas koukla na mapu do tabletu, zda jdeme správně, zda jsme někde neuhnuli. Když jsme došli na zeleně značenou turistickou trasu, prudce se stáčíme vpravo a jsme tam, kde jsme dnes už jednou byli – na rozcestí Letiště.
Tady měníme plán. Po cyklostezce se nechá po 1,5 km z mírného kopečka dojít k restauraci Celnice, která je kousek od hranic s Polskem. Otu to tam táhne. Vyjímečně ani tak ne restaurace s možností občerstvení, ale fakt, že tam bylo sportovní středisko školy, do které chodil, že tam jezdívali v dětství lyžovat, později tam působil i jako lyžařský instruktor. Je to víc jak 50 let, co tam byl naposledy. Samozřejmě ho zajímalo, jak to tam teď vypadá.
Čas jsme měli, jdeme. Budovu poznal, i když nyní je v přízemí restaurace a je přistavěná veranda. Dřív tady silnice končila, dnes se nechá jet dál do Polska. Ani les tehdy nesahal až k silnici. Podle ní bývala jen alej. U chaty ani nyní není sjezdovka. Vzpomínal, jak si vždycky svah museli ušlapat a jak pěkně po svých stoupali vzhůru. O vleku si tehdy mohli nechat jen zdát i na jiných kopcích.
My jsme nyní poseděli na verandě. K našemu překvapení tu točili slovenského Zlatého bažanta, Krušovice a také polotmavého Beránka, který prý vaří pivovar Březňák. Nevím, zda jsme byli tak vyprahlí, ale chutnal nám moc. Ota dal dvě, já jedno, další čtyři jsme si nechali natočit do petky. Za necelou půlhodinku jsme byli u auta. Šli jsme po žluté, z větší části po silnici, ale naštěstí provoz tu byl minimální. Vracíme se okolo zdejšího poutního místa, ale jeho prohlídku si necháváme na zítra. To bude víc času. Dnes jsme to docela natáhli. Místo původních 12 km nám to vyšlo na 16. Cítíme se ale fajn.
Ráno Ota objevil nedaleko od auta místečko v potoce ideální na mytí. Jen se kousek musí sejít z prudkého kopečka. Ale jinak je to fajn. Ota si tam dokonce lehl, já tolik odvahy neměla, ale umyla jsem se skvěle. Pak jdu dělat slibované řízky z hub. Je už dost hodin, ale večeřet se musí. Hub je spousta, dokonce i jedna bedla. Rozděluji menší na smažení, větší na sušení. A jdu obalovat a smažit. Ota zatím oškrábal brambory a dal je vařit. Při tom popíjíme pivečko. Naprosto nezdravě jsme se nacpali. A to jsme ani nesnědli všechno. Nádobí už myji za tmy. Houby na sušení nakrájíme až ráno. Teď už na to není vidět.
Stěhujeme se do kabiny, kde v pohodě trávíme a dopíjíme pivo. Jen bohužel se tu nechytí žádná česká stanice. Spát jdeme až v deset, aby se nám večeře aspoň trochu slehla. Je poměrně teplo, jen o pár stupňů chladněji než včera. Bude se dobře spát.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.391, 16.903)
Poslední aktualizace: 19.2.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Javorník
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Směřujeme na severovýchod republiky – 21. den – Rychlebské hory – cca 15 km dlouhý okruh – Travná – Letiště - Borůvková rozhledna – Vysoký kámen – Letiště – Celnice - Travná
Výšlap na Borůvkovou horu
Tipy na výlet
Vyšlápneme si na nejvyšší vrchol Travenské vrchoviny, která je součástí Rychlebských hor, Borůvkovou horu (899 m.n.m.). Na vrcholu stojí volně přístupná…
0.2km
více »
Rozhledna na Borůvkové hoře
Rozhledna
První rozhlednu, spíše jen vyhlídkovou plošinu nechala na 899m vysoké hoře postavit již někdy v 70. letech 19. století správa lázní v nedalekém Landeku (Bad Landeck, dnes Lądek Zdrój). Ovšem zřejmě se jednalo o ne příliš kvalitní konstrukci, takže další rozhledna byla otevřena r. 1890. Nechal ji postavit Kladský turistický spolek. Rozhledna tedy stála na tehdy německé straně hranice. Avšak tato stavba asi taky neměla ště…
0.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Rychlebské hory (1): Borůvková hora a Vysoký kámen
Pohoří
Rychlebské hory (1): Borůvková hora a Vysoký kámen (09/2014)
Rychlebské hory (polsky: Góry Złote) jsou pohoří ležící na česko-polské hranici v Javornickém výběžku, mající jakoby tvar vysoké b…
1.3km
více »
Studánka u Vysokého kamene
Studánka
V národním registru je studánka uvedená jako bezejmenná, kdyby se počáteční písmeno změnilo na velké, hned by jméno měla skoro jako jedna velká sopka na Kamčatce. Ale klidně by se mohla jmenovat jako studánka U Vysokého kamene. Poměrně nedaleko je totiž skalní masiv zmíněného pojmenování (691 m). Studánka je na trase červené TZ od Javorníka k Borůvkové hoře. Kromě skalní…
2.5km
více »
Růženec – Różaniec – Rosenkranz
Sedlo
Horské sedlo mezi vrchy Javorník (768) a Kraví horou (806) v severovýchodní části Rychlebských hor (klidně bychom mohli říci v Górach Złotych, což je polský ekvivalent českého názvu. No a…
2.5km
více »
Ladecké sedlo - Przelecz Ladecka
Sedlo
Ladecké sedlo je relativně nízkým, ale významným sedlem v masivu Rychlebských hor. V dávných dobách zde procházela kupecká stezka, dnes spojuje Javornicko s polským lázeňským městem Ladek Zdrój a Kladskem. Z maléh…
2.6km
více »
turistické rozcestí Travná - Ladecké sedlo
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v Ladeckém sedle nad Travnou, ukazuje turistům cestu po žluté značce ve směru Travná - Ladek Zdrój (PL). Značka zelená (polské značení) ukazuje cestu v směru Przelecz Giereltowska, Černý kout - Borůvková hora (Borówkowa).
2.6km
více »
Travná - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
Kostel
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
Novogotický Kamenný kostel v Travné překvapí návštěvníka svou velikostí dnes téměř v pusté osadě. Dokládá velikost, jakou Travná měla před odsune…
3km
více »
Travná
Osada
Obec Travná je známá tím, že hned za jejím koncem u kaple začíná Křížová cesta celkem se 14 zastaveními, v jejíž blízkosti je studánka svaté Marie Salattské s vodou, která je údajně obohacena léčivými účinky a je mírně radioaktivní.
3.1km
více »
turistické rozcestí Travná - bus
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u autobusové zastávky v Travné (pod kostelem), ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po modré značce ve směru Borůvková hora, pramen Saletta - Rozhraní, Zálesí, Koníček, Čer…
3.1km
více »
Kamenný most
Rozcestí
Kamenný most je textační místo na červené značce od Javorníka na Borůvkovou horu. Označuje místo, kde začíná stoupání od Hoštického potoka k Vysokému kameni (po mírném výstupu údolí potoka následuje dosti strmý výstup po svahu Hory podél jednoho z přítoků potoka). Jak tabulka praví úsek není skutečně vhodný pro kola ani pro lyžaře.
Název místa neznalému slibuje nějakou…
3.4km
více »
Bílá Voda – Kraví skály
Skalní útvar
Skály v Rychlebských horách mají tu smůlu, že jsou až na výjimky ukryté v poměrně hustém porostu a i ty, které jsou přítomny na nějakém vrcholku mají tu smůlu, že nejsou rovněž nijk zvlášť viditelné, protože nejvyšší horou Rychlebských hor je Smrk, který díky svým 1127 m je daleko pod hranicí lesa, takže i ty vrcholové skály jsou povětšinou ukryté v porostu.
Platí to i o poměrně rozsáhlé skalní stěně v údolí patrně nepojmenovaného…
3.4km
více »
Rychlebské hory (2): z Bílé Vody k Šafářově skále
Pohoří
Rychlebské hory (2): z Bílé Vody k Šafářově skále (06/2018)
Příjemnou procházku v tichém lesním prostředí bez turistů lze podniknout v nejsevernějším výběžku Rychlebských horách ve špičce Ja…
3.6km
více »
Sedm křížů u Javorníka
Kříž
Žulový kříž u zelené TZ asi 4km západně od Javorníku směrem k Borůvkové hoře (značka na Bílou Vodu). Podle pověsti zde skutečně stálo sedm křížů na hrobech sedmi švédských důstojníků, kteří zde v obklíčení spáchali sebevraždu. Bitva se snad odehrála někde v místě Komáří dolinky, poražení vojáci snad uprchli do lesa a když viděli bezvýchodnost své situace, zvolili dobrovolný odchod...
4.3km
více »
U Tajného trápení
Kaple
Asi 100 m za historickou vápenkou (krásně opravenou) u Javorníka směrem na Travnou najdeme zčásti do skály zapuštěnou kapličku. V loňském roce (2013) prošla rekonstrukcí a opravou, protož…
5.3km
více »
Lądek-Zdrój (Landek) - kostel Narození Panny Marie (kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny)
Kostel
Město Lądek-Zdroj v sobě vkusně spojuje lázeňskou část a pozoruhodnou městskou památkovou zónu. Zkrátka každý návštěvník historického města, ležícího uprostřed čarokrásné přírody, si tady najde to své. Jednou z dominant městské části je zdejší…
5.3km
více »
Vápenka u Javorníku
Tipy na výlet
Naším cílem je technická památka, kterou je nejstarší dochovaná šachtová vápenka na území Olomouckého kraje - vápenka u Javorníku. Míříme za poznáním zrekonstruované šachtové vápenky západně od města Javorník. His…
5.4km
více »
Lądek Zdrój - Modřínová alej (Aleja Modrzewiowa)
Přírodní památka
Klimatické lázně Lądek Zdrój na úpatí Zlatých hor (Gór Złotych) se mohou pyšnit bohatou a vzrostlou zelení. Vděčit za ni mohou svým předkům, kteří z nejstarších lázní v Polsku chtěli vytvořit zelenou oázu a přívětivé místo pro lázeňskou klientelu. Nutno podotknout, že se jim to podařilo.
V 18. století zahradníci vysadili mimo jiné i Modřínovou alej jako budoucí promenádu…
5.4km
více »
Arboretum v Lądku-Zdroju
Tipy na výlet
Nad nejstaršími polskými lázněmi Lądek-Zdrój se na jihovýchodním úpatí Zlatých hor (Gór Złotych) nachází v nadmořské výšce 475 – 500 metrů nejmladší a nejvýše položené arboretum v Polsku. Jeho oplocená plocha 2,03…
6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Zřícenina Rychleby ( Reichenštejn )
Zřícenina
Zřícenina gotického hradu Rychleby stojí na strmém skalnatém ostrohu vrchu Přilba vysoko nad romantickým údolím Račího potoka na Jesenicku v Olomouckém kraji. Hrad patřil k bergfritovému typu. Dodnes se dochoval…
6.4km
více »
Kaňon Račího potoka
Kaňon
Račí údolí je označováno za perlu Rychlebských hor a to právem, neboť patří k jejich nejkrásnějším dolinám. Nachází se asi 2.5 km od Javorníka, celkově je dlouhé 7 kilometrů a ve své nejatraktivnější spodní čá…
6.8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Čertovy kazatelny
Skalní útvar
Čertovy kazatelny jsou rulové skalní útvary v Račím údolím nad levým břehem Račího potoka. Najdeme je v hned z kraje vstupu do přírodní rezervace, která chrání cenné porosty lesa blízkého původnímu pralesovitému p…
7km
více »
Jánský Vrch
Zámek
Monumentální Zámek Jánský vrch stojí nad městem Javorníkem na Jesenicku v Olomouckém kraji. Návštěvníci si mohou vybrat ze dvou prohlídkových tras. První návštěvníky zavede do dobových interiérů vratislavských bis…
7km
více »
Tančírna
Výletní místo
Pozoruhodná, byť značně zdevastovaná stavba se nachází na konci osady Račí Údolí u Javorníka. Jedná se o bývali tančírnu, tedy výletní Restauraci s velkým tanečním sálem v oblíbeném výletním místě Rychlebských h…
7.2km
více »
ZLATÉ HORY 2020 - 5.Přes Račí údolí na hrad Rychleby a do Javorníka
Cestopisy
Dnes jedeme busem na výlet poměrně daleko, ráno jsme proto museli vstát o půl šesté a venku byla ještě tma jak v ranci. No, čemu se divit - vždyť už je podle kalendáře 9.září a léto se s námi pomalu a polehoučku loučí...
Ze Zlatých Hor nás bus odvezl do Jeseníku a tady nás čekal přestup na spoj do Javorníku. My se s ním ale loučíme už na návsi v Uhelné, neboť naše trasa nejpr…
7.3km
více »
Javorník - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Kostel Nejsvětější Trojice v Javorníku byl vystavěn v l. 1716-23, kdy k němu byla přenesena i fara od staršího kostela sv. Kříže. Nový barokní kostel vznikl v době rozvoje města, které značně utrpělo v předchozím století za 30. leté války a následné morové ráně. Návrh stavby kostela provedl stavitel M.J. Klein, dnešní podobu má kostel od r. 1866 podle návrhu stavitele Schwarzera. Jedná se o obdélníkovou jednolodní stavbu…
7.3km
více »
Javorník
Městečko
Javorník leží ne Severní Moravě, severozápadně od města Jeseník. Městečko se rozkládá pod vrcholky kopců Rychlebských hor a nedaleko hranice s Polskem. Severním a východním směrem od města je krajina kolem města j…
7.7km
více »
Přírodní rezervací Račí údolí přes Čertovy kazatelny a zříceninu hradu Rychleby
Trasa
Hluboce zaříznuté sedm kilometrů dlouhé Račí údolí, jehož ústí leží zhruba dva kilometry jihozápadně od Javorníka, bývalo již v minulosti oblíbeným cílem výletů. Na skalnatém ostrohu vrchu Přilba,…
7.9km
více »
Králický Sněžník
Vrchol
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech, Moravy a Polska a je dominantou krajiny. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře,…
20.9km
více »