Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Landek - jeden z mála názvů, který při vyslovení nadchne jak milovníky přírody, tak technické nadšence, sportovce nebo milovníky historie. Tato významná ostravská lokalita leží na soutoku Odry a Ostravice. Jedno jediné místo v sobě zahrnuje unikátní archeologické naleziště, Hornické muzeum, zbytky hradu kdysi strážícího Jantarovou stezku, Národní přírodní památku Landek a příjemné sportovně rekreační centrum.
Největší Hornické muzeum v ČR se rozprostírá na jihovýchodním úpatí vrchu Landek, který leží nad soutokem řek Odry a Ostravice. Landek byl v roce 1992 vyhlášen národní přírodní památkou. Je to světově známá lokalita z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Právě propojení hornického muzea jako technické památky a vrchu Landek jako národní přírodní památky s bohatou vegetací i zvířenou dodává této lokalitě jedinečnost a přitažlivost. Landek je také světoznámý unikátním nálezem Landecké venuše – 46 mm vysokým torzem ženy vyřezaným z krevele. Svým štíhlým až „kubistickým“ tvarem se odlišuje od běžných paleolitických venuší. Je to jediná štíhlá venuše v Evropě. Muzeum bylo otevřeno 4. prosince 1993 na svátek sv. Barbory, patronky horníků.
Historie opevnění sahá do 9.století, kdy zde stávalo slovanské hradiště. Ve středověku HRAd LANdek patřil opavským knížatům a byl významným strážním místem. Ležel na kopci nad soutokem řek, v místě křížení obchodních cest mezi Baltem a Středomořím. Ty jsou známy jako ?jantarová? nebo ?solná? stezka. Rozbořen byl v první polovině 15.století a jeho zdivo posloužilo jako stavební materiál obyvatelům okolních obcí
Významným objevem bylo zjištění, že pravěcí lovci (lovci mamutů) zde sídlili již ve starší době kamenné před 23 tisíci lety. Pravěké tábořiště bylo náhodně odkryto v roce 1924. Následný archeologický výzkum znamenal četné nálezy nástrojů zhotovených z úlomků pazourku nebo zvířecích kostí, ale také nález torza ženského těla vyřezaného z červeného krevele. Torzo je nazýváno Landeckou (Petřkovickou) venuší. Významným objevem bylo zjištění, že tito pravěcí lovci zřejmě jako první na světě použili černé uhlí k udržování ohně.
V roce 1992 byl Landek prohlášen národní přírodní památkou. Součástí jsou naučné chodníčky (geologické, ke slojím, hornické chodníčky) a rekonstrukce pravěkého sídliště s replikami a skulpturami mamutů. Program revitalizace místa v sobě zahrnuje veškeré místní možnosti a aktivity a za svou výjimečnost získal v roce 1999 Cenu Henryho Forda za obnovu životního prostředí a kulturního dědictví v Evropě.
Unikátnost a ojedinělost místa se promítá i do sportovně rekreačních možností nabízených v areálu. Je zde ideální místo pro piknik, ale i řada restaurací a bufetů. Jsou zde tenisové kurty, MTB dráha, dětský areál, ale také lanové centrum, lodičky a další atrakce. Místo je dobře dostupné autem, na kole a ostravskou městskou Dopravou.