Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 16 F3
kostel sv. Floriána (1880)
zbytky vodní tvrze
mlýn
slovanské hradiště (7. - 8. stol.)
památné stromy
lázně
První zmínka o lokalitě 1293
Jiný název lokality Lázně Toušeň, Tušen
Archeologické nálezy zde prokázaly již pravěké osídlení v době kamenné a později i bronzové a také několik pozdějších nálezů potvrzuje trvalejší osídlení. Další nálezy pocházejí z období, kdy kraj kolonizovaly keltské kmeny jejichž nejstarší pozůstatky lze datovati 5. stoletím př.n.l. Pro fakt trvalejšího osídlení té doby svědčí i další nálezy z katastru obce, které potvrzují pobyty až do prvního století př.n.l. Prapůvodní sídliště, bylo po příchodu Slovanů využito jako základ nového hradiště. První písemná zmínka pochází z konce 13. století, kdy v roce 1293 náleží část vsi mezi majetek královny Jitky. Přes pražské měšťany a moravská markrabata se přeneseme až do začátku století patnáctého, kdy zdejší tvrz drží páni z Michalovic. Ve druhé polovině tohoto století se majiteli stali Bradáčové z Toušeně a následně se zde vystřídali Jandové z Kutné Hory, Kostkové z Postupic a Jan Paška z Vratu, který nechal tvrz přestavět. Další majitelé se poměrně často střídají a v průběhu jejich držav se následně Toušeň dostává pod panství Brandýs. Zdejší tvrz zanikla mezi lety 1536 a 1563 a její stopy můžeme pozorovat v blízkosti domu čp. 87. Od roku 1868 zde byly železité lázně, které byly přeměněny roku 1899 na slatinné. Stejně jako některé další budovy i lázeňská kolonáda a zdejší mlýn jsou zajímavými ukázkami architektury. Pro zajímavost uveďme i nedaleký bývalý lom, který poskytoval kámen na některé významné pražské stavby, jako je např. chrám sv. Víta na Hradčanech. Obec leží jihovýchodním směrem od souměstí Brandýs nad Labem - Stará Boleslav odkud také vychází modrá TZN směřující dále do Čelákovic.
Městys Lázně Toušeň se nachází naproti soutoku Labe a Jizery, mezi Čelákovicemi a Brandýsem n/Lab. Od přelomu 7. a 8. století zde u brodu přes Labe na obchodní cestě z Prahy do Polska stálo slovanské hradiště.
Toušní prochází železniční trať Čelákovice - Neratovice a jezdí tudy také autobusová linka 405 Brandýs n/Lab - Úvaly, měly by tu být proloženy a zajišťovat tak dobré spojení do Čelákovic i Brandýsa. K roku 1293 je zde doložen přívoz přes Labe, jenž byl zrušen v r.1981; v nedávných letech spojila oba labské břehy lávka.
V centru Toušně je významná třeba zájezdní hospoda Klímovka existovavší už v pol.16.stol. Podle mapy by tu také měl být mlýn postavený ve 14.stol. a pozůstatky vodní tvrze, taktéž ze 14.stol. Od poč.18.stol. stojí v centru městečka barokní kaple, v l.1888-90 pak byl postaven novogotický kostel sv. Floriána. Lázně v Toušni založil r.1868 J. Králík, patří k nim kubistická kolonáda z r.1912 a také bývalý lázeňský park.
Nejlepší cesta přes Toušeň vede podél Labe z Brandýsa nad Labem (po modré) a pokračovat do Čelákovic pak lze buď nadále po břehu Labe, nebo po modré mezi jezery; do centra si od řeky sice musíte odbočit, avšak určitě to stojí za to. Začíná tu žlutá značka přes lávku do sousedního Káraného.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - http://ondra-pdvyv.wz.cz/PkP/PkP1.pdf.
Anotaci naleznete zde - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.