Lázně Toušeň - kaple sv. Floriána
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Lázně Toušeň - městys v okrese PrahA - východ na levém břehu řeky Labe u soutoku s Jizerou. Leží asi dvacet pět kilometrů severovýchodně od centra Prahy mezi městy Čelákovice a Brandýs nad Labem - Stará Boleslav. Archeologové dokládají zdejší osídlení již v době 3000 př. n. l. Někdy v 7.-8. století zde stálo slovanské hradiště střežící obchodní cestu.
Téměř ve středu obce vedle úřadu městyse stojí barokní zděná kaple sv. Floriána z konce 18. století. Jde o stavbu s obdélnou lodí zaklenutou valenou klenbou, krytou sedlovou střechou a s křížem na vrcholu západního štítu. V delších stěnách lodi jsou obloukem zaklenutá okna a v západní stěně vchod s pískovcovým ostěním. K východní straně lodi přiléhá užší hranolová zvonice krytá nízkou jehlancovou stříškou s lucernou završenou cibulovou kopulí s křížem na vrcholu. V patře zvonice jsou na východní a jižní stěně sluneční hodiny a v severní stěně je zapuštěn výklenek se zobrazením postavy sv. Floriána. Poslední celková oprava kaple proběhla na náklady obce v roce 2006.
Svatý Florián patří mezi nejpopulárnější české světce. Je to první rakouský mučedník a svatý. Žil v Rakousku ve 3. století n.l., stal se vedoucím kanceláře římského místodržícího v dnešním Lorchu. Za vlády císaře Diokleciána tajně pomáhal pronásledovaným křesťanům (sám byl pokřtěn). Jeho víra ale byla odhalena, byl zajat a mučen, aby odvolal svou víru. 4. května r. 304 mu kati přivázali na krk mlýnský kámen a hodili ho do řeky Enže. V roce 1183 byla část Floriánových ostatků uložena v novém chrámu v Krakově a sv. Florián byl přijat jako patron Polska. V době vlády Karla IV. se část jeho ostatků dostala i do Čech.