Le Puy-en-Velay – katedrální klášter s klenotnicí (Cloître de la Cathédrale)
Klášter při katedrále Zvěstování Panny Marie ve francouzském Le Puy patří k nejvýznamnějším památkám tohoto půvabného historického města, které ve své ochranitelské náruči ukrylo i samotné UNESCO. Památkou, kterou však ne každý uspěchaný návštěvník katedrály uvidí. Nejen kvůli klenotnici nad klášterním ambitem by ale bylo velkou chybou do klášterních prostor nevstoupit ….
Čtvercový ambit křížové chodby byl postupně budován v období od konce karolinského období do poloviny 12. století. Později sousedil s fragmenty opevnění ze 13. století, které oddělovalo areál katedrály od zbytku města. A aby toho nebylo málo, tak klášter patřil ke katedrále z 11. století, vedle které se nacházelo baptisterium sv. Jana Křtitele postavené na antických základech.
Budovy katedrální kapituly jsou umístěny východně i západně od ambitu. Na západní straně stojí budova zvaná Machicoulis (je pojmenovaná podle otvorů v cimbuří, kterými se na útočníky shazují kameny nebo lije horká voda). Věžovitá budova pochází z 12. století, její nejvyšší patro a cimbuří pak z počátku 13. století. Sloužila jako církevní škola, refektář, knihovna, pokladnice a kaple. V roce 1975 sem byla umístěna tzv. Kaple relikvií (k vidění je zde soubor posvátných relikvií a relikviářů) a z refektáře (jídelny) se stalo Muzeum církevního umění.
Na východní straně ambitu se nachází velký sál kapituly s Kaplí mrtvých, kolem jejichž zdí byly umístěny hrobky významných duchovních katedrály. Na jižní stěně zůstala dochována velká nástěnná malba z doby okolo roku 1200, na které je zobrazeno Ukřižování s tradičními postavami Panny Marie a sv. Jana Evangelisty. Ty zde doplňují andělé, proroci, slunce a měsíc. Malba svým provedením ilustruje postupný přechod byzantského stylu ke gotice a podle latinského nápisu na zdi byla zhotovena za „necelých sto dní“.
Severovýchodně od katedrály je umístěno baptisterium neboli kostel sv. Jana Křtitele. S katedrálou je spojeno stejnojmennou předsíní a od počátku sloužilo jako křestní kaple. Baptisterium je minimálně tak staré jako samotná katedrála (např. apsida a některé další části jsou však raně křesťanské, tedy z 5. až 6. století pocházející) a stejně jako ona byla i tato stavba poškozena za francouzské revoluce a následně v 19. století restaurována.
Většinu návštěvníků kláštera ale hned na první pohled zaujme již několikrát zmíněný ambit a jeho výzdoba. I tato – převážně románská - stavba z 12. století byla v letech 1850 až 1857 zrestaurována architekty Mallayem a Violletem-le-Duc a využívá ve své podobě bílý pískovec a tuf. K tomu jsou některé části zdobně vykládány terakotoou a sopečnými horninami v různobarevných tónech. Zdejší výzdoba tak silně připomíná arabskou architekturu ve Španělsku.
Obdélníkový ambit tvoří ochozy s velkými půlkruhovými oblouky spočívajícími na čtvercových pilířích, přičemž část z nich nese i klenbu křížové chodby. Na severní a jižní straně můžeme vidět pět oblouků, na východní a západní je jich deset.
Vysoce pozoruhodná je zde nejen výzdoba sloupových hlavic, ale také vrcholových říms nad mozaikovými špaletami. Právě zde se nachází množství hlav různých ďáblíků a dalších středověkých monster, ale najdeme zde rovněž zpodobnění některých ze sedmi smrtelných hříchů, např. obžerství (koza hltající hrozny) nebo lenost (mnich hladící prase po krku). Je však nutno, bohužel, přiznat, že velká část této římsy byla v 19. století přestavěna.
Průchod z kláštera do katedrály uzavírá pozoruhodná románská kovaná brána z počátku 12. století. Jedná se o skvělé umělecké dílo složené z různých panelů se vzorem založeným na spirálách. A upozornit je potřeba také na jednu sloupovou hlavici, která zobrazuje tetramorfa. Jedná se o mytologického tvora, který vznikl spojením čtyř bytostí (lva, býka, orla a člověka) a odkazuje tak tedy ke čtveřici evangelistů.
Klášter najdeme na adrese Rue du Cloître (č.3), kromě pondělí je denně zpřístupněn spolu s muzejními prostory (otevírací hodiny se pohybují +/- v časech od 9,00 do 12,00 hod. a od 14,00 do 17,00 hod.) a vstup je zpoplatněn (5 euro).