Loading...
Monumentální „vyhlídková“ socha Matky Boží, tyčící se nad Le Puy, patří k nepřehlédnutelným dominantám i nejoblíbenějším památkám tohoto historického francouzského města. Je vysoká 16 metrů (s podstavcem 22,7 m), vznikla v letech 1856 až 1860 a jejím autorem je významný (v Louvru by mohli vyprávět) francouzský sochař Jean-Marie Bonnassieux. Jeho návrh porazil ve veřejné evropské soutěži více než 50 konkurentů.
Jako „stavební materiál“ bývá uváděna hlavně litina (a také železo), ale socha prý byla vyrobena z 213 roztavených ruských lodních děl ukořistěných při obléhání Savastopolu v letech 1854 až 1855. To by sice snižovalo pravděpodobnost využití křehké litiny, ale té zase odpovídá údajná hmotnost sochy, která prý dosahuje neuvěřitelných 835 tun (většinu však zřejmě váží podstavec … a navíc to byla děla ruská, že ano …).
V každém případě byla socha slavnostně odhalena 12. září 1860 za přítomnosti 120.000 nadšených diváků a nachází se v severní části města Puy-en-Velay, v nadmořské výšce 757 metrů a na vrcholku čedičové - 132 m vysoké – skály Corneille.
Je zajímavé – ale svým způsobem nepřekvapivé – že vznik této sochy provázely téměř od počátku finanční potíže. Nakonec musel pomoci dar císaře Napoleona III. a již zmíněná ruská děla, resp. 150 tun litiny (snad) z nich získaných. Pak již přišly ke slovu vysoké pece a postupný vznik sochy i podstavce, které byly v roce 1997 společně zapsány mezi chráněné historické památky a roku 2012 celkově restaurovány.
Socha představuje Immaculatu, tedy Neposkvrněné početí Panny Marie. Ta je zde zpodobněna tradičním způsobem - korunovaná hvězdami, stojící na zemské polokouli a nohou drtící hada symbolizujícího ďábla. Na pravé paži drží Ježíška, který žehná městu pod sebou.
Socha Panny Marie v Le Puy je svým provedením přirovnávána k newyorské soše Svobody (koneckonců, tu také navrhoval Francouz). Socha je sestavena ze sta kusů litiny, které jsou spojeny silnými šrouby. Kamenné schodiště z 33 stupňů je umístěno v podstavci a umožňuje přístup do interiéru duté sochy. Tou pak prochází točité litinové schodiště o 58 schodech, které je rozděleno do tři podlaží. Vše završuje žebřík s 16 příčkami, který umožňuje přístup ke koruně Panny Marie (tato část byla z bezpečnostních důvodů veřejnosti delší čas znepřístupněna). Dnes je výhled umožněn průhlednou vrcholovou kopulí i čtyřmi malými otvory v každém podlaží.
Minimálně možnost panoramatického výhledu na město Le Puy a jeho okolí jistě stojí za návštěvu této neobvyklé atrakce. A navíc to má našinec k této rozhledně v podobě gigantické sochy přece jen o „kousek“ blíže než k její „příbuzné“ vítající návštěvníky Nového Yorku ...