Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Vzhledem k tomu, že se město Ledeč nad Sázavou nachází na Havlíčskobrodsku, znalé jistě nepřekvapí, že zde najdeme i drobnou památku, řazenou mezi smírčí kříže a křížové kameny. Celá Vysočina je těmito kamennými artefakty přímo poseta a my se můžeme jen dohadovat, jestli zde byli lidé v minulosti takovými ukrutnými zločinci nebo kriminálníky tak neschopnými, že byli vždy odhaleni a potrestáni. V každém případě se zdejší křížový kámen řadí mezi ty, u nichž je znám důvod jejich vztyčení i doba zločinu. Navíc je kamenem oboustranným, tzn., že je dobré si jej obejít, protože není „ozdobeno“ jen - k přicházejícímu návštěvníkovi trvale natočené – čelo kříže.
Kámen je poměrně vysoký, má asi 1,05 metru. Jeho šířka je přibližně 65 centimetrů a tloušťka 30 cm. Na obvodu kamene je umístěn gotický nápis, který nás seznamuje s jednou smutnou událostí, která se zde odehrála roku 1575. Uprostřed kamene je kříž s konkávním zakončením ramen (křivka „vydutá“ směrem dovnitř) a ve spodní části meč. Na zadní straně je pak vyryt latinský kříž. Na toto místo - tedy do uličky Hůrka - byl smírčí kámen umístěn až druhotně, až do roku 2002 byl součástí zahradní zídky domu č.p. 222.
Jak už je dnes všeobecně známo, smírčí kříže a kameny stavěli provinilci jako součást trestu na místě, kde spáchali zločin. Původně byly hladké nebo na nich byly zobrazovány vražedné nástroje (občas i samotná vražda či zabití), později někdy také nápis s popisem činu. To je i zdejší případ, protože na kříži se – pokud to umíme – můžeme dočíst, že „V půtce Petz (Petr) z Kožlí zabit Léta Božího 1575... zis v první čtvrtek“. V Ledči a okolí se vypráví, že se zde kvůli dětem pohádali dva otcové. Hádka se změnila v tvrdý boj, v němž jeden druhého ubil. Skoro jako dnes na žákovském fotbale, že ano?
Vedle kamene se dnes nachází pěkná dřevěná informační tabulka se stříškou, kde si několik základních informací o kameni můžete přečíst.
Ledečský smírčí kámen byl původně zazděn do zahradní zídky v Koželské ulici, později přemístěn do boční ulice Hůrka. Je na něm vytesán velký kříž a při vedlejší straně meč. Doplněn je nápisem: "V půtce Petz z Kožlí zabit Léta Božího 1575...zis v první čtvrtek".
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.43 Střední Posázaví