Lešná - areál chrámu sv.Michaela Archanděla
Na svých cestách jsem se mohl důvěrně seznámit s interiéry mnoha chrámů, lišících se navzájem od sebe pouze velikostí, bohatostí výzdoby či použitým stavebním stylem. Kostel sv.Michaela Archanděla stojící nedaleko zámku v Lešné u Valašského Meziříčí je ale mezi nimi takovou „bílou vránou,“ samozřejmě v tom pozitivním slova smyslu.
Neohromí nás svou velikostí – kostelík má půdorys kříže o délce 22.5 m a dosahuje šíře pouhých 19.5 metrů, ale rozhodně budeme překvapeni jeho nadmíru příjemným interiérem. Stěny jsou vymalovány „teplými barvami“, mezi nimiž jsou umístěny tři pozoruhodné oltáře. Hlavní je zasvěcen sv.Michaelovi Archandělovi, v levé kapli sv.Valentinovi a v pravé sv.Janu Nepomuckému. Dále nás zaujmou okna s vitrážemi, nádherně zdobená kazatelna a varhany z roku 1885.
Tím nejzajímavějším a nejcennějším jsou ale stropní fresky, jež tady v polovině osmnáctého století vymaloval moravský barokní mistr štetce - Josef Ignác Sattler. V klenbě nad presbytáří zobrazil Korunování Blahoslavené Panny Marie a nad chrámovou lodí zpodobníl lítý boj Michaela Archanděla s padlými anděly.
Ano, je to chrám, v němž je milo jak věřícím a Hospodinu, tak i těm vnímavým, leč ateistickým návštěvníkům.
Prapůvodní dřevěný kostelík tady stával již za Hanuše z Pržného na počátku 15.století. Později se změnil na chrám evangelický, díky čemuž byl roku 1621 vypálen. O čtrnáct let později byl za Martina Půhočího z Předmostí na jeho místě vystavěn chrám nový, rovněž roubený, ale stojící již na kamenné podezdívce. Po dokončení byl zasvěcen Blahoslavené Trojici.
Další majitel lešenského panství Jan Emanuel Lažanský jej nechal dosti razantně přestavět, a tak zde roku 1686 vznikl sakrální objekt s hlavní chrámovou lodí a dvěma bočními kaplemi se šindelovými střechami.
Předsunutá hranolová věž zvonice, v jejímž přízemí vede do interéru hlavní vstup, byla ke kostelu přistavěna až v roce 1728. Původně byla zastřešena cibulovitou střechou, kterou rovněž pokrýval šindel, v současnosti je střecha věže jehlancovitá.
V té době prošel také kostel dalšími úpravami a poté byl zasvěcen sv.Michaelu Archandělu.
Na věž byly roku 1730 zavěšeny tři zvony. Největší Michael vážící jednu tunu, sv.Jan (560 kg) a sv.Valentin o váze 260 kilogramů. Ty dva menší byly za druhé světové války zrekvírovany pro válečné účely, na svém místě zůstal viset jen sv.Michael.
Kostel byl roku 1972 vyhlášen za Národní kulturní památku.
Zajímavý je i přilehlý areál patřící ke chrámu. Nalevo od něj se ze svahu tyčí kaple Vzkříšení Páně z roku 1827, v níž je umístěna hrobka baronů Bessů, a jíž svými rozložitými větvemi „zastřešuje“ krásný exemplář buku červenolistého.
Pokud si kostel sv.Michaela Archanděla celý obejdeme, narazíme za již zmíněnou kaplí na zajímavý Památník obětem první světové války. Na desce je vyryt nápis Památce padlých reků věnují farníci Lešenští, a pod ním jsou jména obětí z Lešné a přidružených obcí Lhotky, Perné, Příluk a Vysoké.
Dál vpravo pak stojí další, poněkud strohá kaple Svatého Kříže z roku 1893, u které se nachází šest krypt hrabat Kinských.