Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel v Lešné u Valašského Meziříčí byl postaven již v letech 1420 – 1430 a byl ještě dřevěný. V 17.století se majitelé zdejšího panství zřekli katolictví a tak sem přišli tři luteránští kněží, kteří v kostele a na faře sídlili v letech 1605 – 1612. V roce 1621 císařské vojsko vypálilo chrám Páně, dvůr, část zámku a celou Lešnou, protože tehdejší majitel bojoval proti císaři. Zbytek byl ponechán manželce Ludmile, která roku 1628 prodala celé panství Martinovi Půhoučímu z Předmostí za 12 000 zlatých. Za jeho panování byl v období 1628 – 1635 postaven druhý kostel ke cti a chvále Blahoslavené Trojice, z větší části dřevěný.
Fara byla obnovena roku 1638, ale kostel upadal a chátral. Po roce 1641 bylo Lešensko několikrát prodáno. Až Jan Emanuel hrabě Lažanský počal celou reorganizaci panství, včetně kostela, který měl v roce 1682 jeden oltář, poval dřevěný, jeden kalich a ciborium. V letech 1684 – 1686 nechal hrabě Lažanský celý kostel přestavit na kamenný a byly přistaveny dvě kaple s cibulovitou střechou krytou šindelem. Kostel měl tvar kříže o délce 22,5 m a šířce 19,5 m, uvnitř bylo pět oltářů: Hlavní – zasvěcen Blahoslavené Trojici. Levá kaple – Sv. Valentinovi. Pravá Kaple – Janu Nepomuckému. Jeden boční oltář zasvěcen Sv. Anně a druhý Spasiteli.
V letech 1726 – 1728 byla přistavěna věž s cibulovitou střechou krytou šindelem. Duchovní správa obnovena v roce 1730.
V roce 1732 dostala věž tři zvony. Sv. Michala o váze 1000 kg, sv. Jana o váze 560 kg a Valentina o váze 261 kg. Kostel byl v tomto roce přesvěcen svatému Michaelovi Archandělovi. Deskový poval byl nahrazen klenbou, v důsledku toho se kostel o něco zvýšil a u této příležitosti byly postaveny dvě oratoře a vnitřek byl vymalován významným moravským malířem Josefem Sattlerem. V klenbě nad presbyteří korunování Blah. P. Marie, a nad lodí chrámu Páně boj Michaela Archanděla s padlými anděly. Malování bylo dokončeno roku 1750, ale to již bylo za P. Jana Josefa Ryppera. Spolupráce obou kněží s hraběcí rodinou se vyplatila, neboť přinesla mnoho duchovního užitku a bez ní by v naší farnosti nebyl takový kostel, mající takovou cenu.
V roce 1969 byl zvon Sv. Michala pojat jako národní kulturní památka a od roku 1972 je celý kostel národní kulturní památkou. V současné době jsou v kostele tři oltáře – hlavní, zasvěcen sv. Michaelovi Archandělovi, pravý boční oltář Sv. Janu Nepomuckému a levý sv. Valentinovi.
Kostel se nachází ve středu obce, pár desítek metrů o zámku Kinských.
http://www.obec-lesna.cz/hlavni-menu/historie/historie-kostela-v-lesne/