Loading...
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Navštívíte-li unikátní rozhlednu Bára na Podhůře u Chrudimi, zaujme vás kromě její architektury též statické zajištění a různé technické vychytávky. Pokud technickým řešením fandíte, sejděte pod Čertovu skalku, která je hned vedle rozhledny. Uvidíte zde ohniště, jehož konstrukce vychází z tenzegritní koule, to je koule složené z dvanáct pětiúhelníků. Celé dílo, jehož průměr je 5,6 m a výška 4,5 m, je složené pouze z dubových tyčí propojených ocelovými lany o průměru 4 mm. Tyče nejsou mezi sebou navzájem spojené, ba ani se nedotýkají. Levitují (vznášejí se) ve vzduchu nikoli díky kouzelnickým trikům, ale díky tahovým silám přenášených tenkými lany, když tlakové síly přebírají dřevěné stojiny. Konstrukce je uchycená k zemi pomocí ocelových kotev zapuštěných do patek z prostého betonu. Rovněž lavičky a stolky jsou přikurtované k betonovým zálkadům. Jsou nepřenosné.
Ve svislé ose koule je zavěšený sopouch s lapačem jisker, který nejen odvádí kouř, ale také brání případnému rozšíření ohně. Kolem vlastního ohniště slouží k posezení již zmíněných pět dřevěných laviček. V dosahu jsou i dva odkladní stolky a odpadkový koš.
Pokud mezi rozhlednou Bárou a konstrukcí ohniště pozorujete podobný rukopis, uvažujete správně. Na obou stavbách se podílel ateliér e-MRAK. Konstrukci ohniště pro atelier navrhli a postavili nadšenci z Archwerku. Investorem je město Chrudim.
Ohniště bylo slavnostně otevřené 26. dubna 2012, těsně před čarodějnicemi. Je to první a jediné místo v okolí Báry, kde se dá legálně rozdělat oheň. Musí se však splnit podmínky provozního řádu, který je vystavený u vstupu k ohništi. O něm se rozepisovat nebudu, přikládám fotografii.
Pro zvídavé a technicky zaměřené čtenáře si dovolím uvést několik odkazů na stránky, ze kterých jsem čerpal, a které mohou zaujmout.
Zajímavá jsou videa. Na prvním členové Archwerku staví zatím jen z klacků konstrukci ohniště na zamrzlém rybníku. Na druhém šikovné ruce složí během 5 minut celou tenzegritní kouli. Jak jednoduché, když se to umí.
http://www.youtube.com/watch?v=a7agYb_rZ6U&noredirect=1
V článku Mág Pythagoras a ohniště v Chrudimi od Martina Klody se dočtete o Hippasovi, který jako první uveřejnil popis tenzegritní koule. Zjistíte, jak antičtí matematikové pomocí kružítka získali odmocninu z pěti.
http://kloda.blog.respekt.ihned.cz/c1-54811010-mag-pythagoras-a-ohniste-v-chrudimi
Říká se, že trocha teorie nezabije. Pak ještě můžete kliknout na další odkazy, které jsou již jen v angličtině.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dodecahedron
http://en.wikipedia.org/wiki/File:POV-Ray-Dodecahedron.svg
Archwerk má i svoji stránku na Facebooku.
https://www.facebook.com/pages/Archwerk/284987421553452
Ale nejlepší bude, když se pod Čertovu skalku přijedete podívat. Podhůra a okolí nabízí kromě krásné přírody i spoustu zajímavých cílů. Na své si přijdou jak pěší (i rodiny s malými dětmi), tak cyklisté.