Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Letohrad
V letech 1673 – 1679 byl v centru tehdy proslulé zahrady u ostrovského zámku postaven podle návrhu pražského stavitele Abrahama Leuthnera letohrádek, který se tak stal ještě s dalšími stavbami součástí manýristické zahradní kompozice. Zahradní stavby, sochařská a hlavně vodní díla tu byla rozložena vzorů slavných, především italských zahrad tehdejší doby. Samotný letohrádek má přehlednou raně barokní dispozici se čtvercovým půdorysem a čtyřmi průjezdy s identickými portály, které vstupují do osmiúhelníkové ústřední haly. Interiér je vyzdoben především italskými mistry, kteří zde pracovali v 90. letech 17. století. Zřejmě šlo o malíře Paola Manniho a Lazara Maria Sanguinettiho a štukatéry Joahnna Petera Palliardiho a Domenica Salize. V dalších letech byly přidány i čtyři grotty, poplatné dobovým tendencím.
Letohrádek sloužil nejen jako místo slavností, ale i jako letní sídlo majitelů a svého času byla ve věži letohrádku zřízena posledním sasko-lauenburským pánem i alchymistická laboratoř. Poslední majitelé panství, velkovévodové z Toskány, pronajímali letohrádek pro účely letní restaurace.
Po druhé světové válce byly na letohrádku provedeny drastické úpravy, nejprve pro účely klubu Jáchymovských dolů a později pro Okresní vojenskou správu. Tyto úpravy byly naštěstí odstraněny při kompletní rekonstrukci v letech 1972-1982.
Dnes patří budova Letohrádku mezi nejlépe zachované historické památky v Ostrově a od roku 1967 v něm sídlí pobočka Galerie umění v Karlových Varech.
Letohrádek je majetkem státu a je v něm umístěna pobočka Galerie umění Karlovy Vary. Po prohlídce tohoto zajímavého objektu nebo návštěvy některé z výstav může následovat příjemné posezení v zámeckém parku.
Já jsem se do Letohrádku Ostrov vydal v sobotu 28. 5. 2011, kdy zde probíhal Den otevřených dveří. Podobné akce zde občas pořádají a je to dobrá věc jak pro děti, tak pro dospělé. Konalo se zde především „Malování před letohrádkem“, tj. například tvůrčí dílna s Mirkou Novou – stopy kamínků, tvůrčí dílna s Danou Raunerovou – každý máme svýho anděla strážného i ta zvířátka nebo tvůrčí dílna se Zdeňkou Bílkovou – čím se zdobily princezny. Dále se uskutečnilo taneční vystoupení TO ZUŠ Ostrov nebo skupiny S-SPRAY-LAY a na závěr koncert kapely SWING STUDIO Karlovy Vary.
*
Současně je zde možno shlédnout až do 12. 6. 2011 následující výstavy:
1) Kameny a průzory Mirky Nové
Jedná se o výběr sochařské tvorby plzeňské sochařky Mirky Nové, který doplňuje soubor poprvé prezentovaných autorčiných kreseb. Vzhledem k prostorovým možnostem letohrádku je to však jenom výseč z její tvorby, která se dále uplatňuje v medailérské činnosti. Prohlížím si zajímavé sochařské objekty Mirky Nové, vzniklé od roku 1971 až do současnosti a poprvé na české půdě také vystavený průřez kresebnou tvorbou autorky z let 2008 – 2011.
2) Dana Raunerová - Nebe je v tobě aneb Láska až na půdu
V tomto případě se jedná výstavu plzeňské autorky Dany Raunerové, která se představuje malbami a tušovými kresbami expresívního rukopisu vytvořenými od roku 1992 až do současnosti. Dále je zde ke zhlédnutí tvorba pro děti – ilustrace, leporela a porcelánové soubory s veselými dekory pro děti, které Dana Raunerová vydesignovala pro karlovarskou porcelánku B. Benedikt, s.r.o. a ilustrační celky včetně nezanedbatelné rozmanité literární tvorby.
Informace pro případnou návštěvu:
LETOHRÁDEK OSTROV, pobočka Galerie umění Karlovy Vary
tel.: 353 842 883, 737 072 522
e-mail: pobockagukv@volny.cz
www.galeriekvary.cz
otevírací doba: středa – neděle: 13 – 17 hodin
Hromadné návštěvy po telefonické domluvě: po – pá: 8 – 15 hodin
Vstupné: 20,-Kč, snížené: 10,-Kč, první středa v měsíci vstup zdarma
*
Když píši o galeriích, tak doporučuji navštívit tu v Karlových Varech: https://www.turistika.cz/mista/galerie-umeni-karlovy-vary
*
V Ostrově a okolí jsem navštívil ještě následující zajímavá místa:
- Posvátný okrsek:https://www.turistika.cz/mista/posvatny-okrsek-v-ostrove-u-karlovych-varu
- Zámecký park:https://www.turistika.cz/mista/zamecky-park-v-ostrove-u-karlovych-varu
- zřícenina zámku Mořičov:https://www.turistika.cz/mista/zricenina-zamku-moricov
- smírčí kříž v obci Bor:https://www.turistika.cz/mista/bor-smirci-kriz
- kostel v obci Bor:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-mari-magdaleny-v-obci-bor
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/