Lipnice nad Sázavou – Národní památník odposlechu
Lipnice nad Sázavou je obec asi 12 km západně od Havlíčkova Brodu v kraji Vysočina. Žije zde okolo 600 obyvatel a městečko patří mezi vyhledávané turistické cíle. Zajímavostí určitě je to, že ve svém názvu má Sázavu, ale ta teče o nějakých 5 km dále.
V okolí městečka, v zatopených žulových lomech, jsou velice zajímavá sochařská díla, která nesou společný název „Národní památník odposlechu“. Vytesala je skupina mladých kameníků pod vedením výtvarníka Radomíra Dvořáka z Havlíčkova Brodu. Patronem celého „Národního památníku odposlechu“ je Richard Hašek, vnuk slavného spisovatele Jaroslava Haška.
K místům vedou z centra městečka barevné značky a není problém je najít. Na okraji Lipnice lze zaparkovat a poté pokračovat po značené cestě. My jsme nejdříve navštívili (po červené) „Ústa pravdy“ u lomu s označením „Dvojka“. Toto téměř tři metry vysoké dílo vzniklo v létě roku 2006. Odhaleno bylo 7. září tohoto roku a jeho tvůrce našel inspiraci v reliéfu Bocca della Verita (v překladu Ústa pravdy) v předsíni kostela Santa Maria in Cosmedin v Římě.
K druhému neméně famóznímu dílu je potřeba se kousek vrátit a poté pokračovat po modré. U lomu s označením „Jednička“ byl dne 23. června 2005 odhalen první reliéf „Památníku národního odposlechu“, „Bretschneiderovo ucho“. Toto tři metry vysoké dílo dostalo své pojmenování podle jména tajného policisty z knihy Jaroslava Haška „Dobrý voják Švejk“. Autorem je opět sochař Radomír Dvořák.
K třetímu dílu je možno pokračovat po žluté nebo se vrátit do Lipnice, odkud lze popojet kousek autem po silnici směrem na dolní město nebo se vydat pěšky po zelené. Reliéf „Zlaté oči“ jsou v pořadí třetím sochařským dílem „Památníku národního odposlechu“ od sochaře Radomíra Dvořáka a odhaleny byly 14. září 2007 v zatopeném žulovém lomu s názvem „Hřeben I“. Oči jsou vytesány v trojúhelníku vysokém asi 2,5 metru a nesou zlatý nápis Enter a Exit (nápisu jsme si nevšimli, patrně není na dálku tak dobře viditelný, když o něm člověk dopředu neví).
Na závěr tohoto výletu bych doporučil návštěvu louky u křižovatky silnice z Lipnice do Dolního Města a komunikace č. 347, kde v roce 2013 vzniklo další zajímavé sochařské dílo. Netradičně pojatá podobizna Jaroslava Haška je nazvaná podle stejnojmenného protiválečného románu Josepha Hellera „Hlava XXII“. Monumentální žulová hlava sestavená z osmi segmentů je vysoká 2,65 metru, váží 18 tun a jejím autorem není nikdo jiný než Radomír Dvořák.
Na deseti rovných plochách je uveden citát ze Švejka v 10 jazycích (česky, německy, maďarsky, polsky, rusky, anglicky, čínsky, hebrejsky, arabsky, esperanto).
"Já jsem Schweik."
"Já vím . Ten dobrý voják."
"Dobrý - to je velký slovo."
"Myslel jsem, že teď už z vás budu nejstarší," poznamenal Yossarian."
"Já jsem starší než ty."
"Já vím. Já jsem Yossarian."
Radomír Dvořák se sochařstvím zabývá od roku 1979. Dominantním materiálem je pro autora dřevo (lípa, javor, jilm, dub), pracuje však také s kamenem (žula, pískovec, opuka), betonem a bronzem. V posledních letech se vedle soch, zabývá také kresbou, malbou, grafikou a konceptuální tvorbou. Figurální tvorba je v posledních letech vyvažována zájmem o geometrickou abstrakci. Toto a mnoho dalšího zajímavého se lze dočíst na internetu:http://www.radomirdvorak.cz/xdefault.html
*
O tom, jak se Radomír Dvořák potkal s Járou Cimrmanem jsem také něco napsal:
*
Povídání o zajímavých toulkách a fotografie z cest mám také na svém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/