Městečko a hrad Lipnice nad Sázavou.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Jedním z našich cílů při cestě do východních Čech se stalo městečko a hrad Lipnice nad Sázavou. Nachází se na pomezí Čech a Moravy v Hornosázavské pahorkatině, západně od Havlíčkova Brodu. Jeho nadmořská výška 590 metrů výrazně převyšuje okolí a hrad je z daleka viditelný.Byl postaven kolem roku 1310 a prvním známým držitelem byl Raimund Bítovský z Lichtenburka.Významnými majiteli byli páni z Lipé, kteří na hradě vládli do roku 1370. Od tohoto roku byl hrad majetkem krále Karla IV. Ten udělil Lipnici městská práva. V roce 1376 jej zastavil a tak se panství dostává do zástavy pánů z Kunštátu a Poděbrad. Následují páni z Landštejna a Vartemberkové. V roce 1436 koupil hrad Mikuláš Trčka z Lípy. Od roku 1561 je majitelem hrabě František z Thurnu. Trčkové hrad opět získali v roce 1594. Když byl společně s Albrechtem z Valdštejna v Chebu zavražděn Adam Erdman Trčka, končí i slavné období hradu.
Hrad byl v roce 1634 konfiskován a Ferdinand II. v roce 1636 daroval panství Matoušovi z Verniéru. Od roku 1645 jsou na hradě Švédové, kteří jej obsadili bez boje a z hradu odešli v roce 1648. Po jejich odchodu se hrad postupně měnil ve zříceninu a když v roce 1869 vyhořel, přestal být obýván. Až v roce1924 se Klub českých turistů hradu ujal a zabránil jeho přeměně ve zříceninu.Ke konci sedmdesátých let se začalo s rozsáhlou rekonstrukcí, která v podstatě trvá dodnes. Podobný osud postihl i městečko. Od povýšení na město až do třicetileté války se dá mluvit o době rozkvětu. Ten skončil za třicetileté války. Město v této době přišlo o hradby a o dvě třetiny domů, které byly zbořeny. Až s rozvojem řemesel od počátku 18. století do poloviny století 19. se dá mluvit o určitém růstu. Ale druhá polovina století opět přinesla stagnaci, městečku se vyhnul jak průmysl tak i dopravní spojení. A tak jen těžba žuly a výroba skla dávala vědět o tomto místě. Tolik velmi stručně z historie a nyní je čas na procházku tímto zajímavým místem.
Za čím jedeme?
Parkujeme na mírně svažitém náměstí a naše první kroky vedou na Radnici. Bohatší o pár informací aknížečku průvodce městem se rozhlížíme po náměstí. Slohově čisté domy zde chybí. Jsou tady dvě krásné barokní sochy Immaculaty a sv. Jana z Nepomuku, které vznikly kolem roku 1700. Jako pokaždé, když jsme v Lipnici, vedounaše kroky na hřbitov. Tady je pochován spisovatel Jaroslav Hašek. Nedaleko jeho hrobu je pomník padlým. Od hřbitova máme hezký výhled k severozápadu a na hrad. Před hřbitovem je nová socha sedícího Jaroslava Haška a hezké staré stavení. Vracíme se na náměstí a jdeme ke kostelu sv. Víta. Z náměstí je k němu přístup po širokém schodišti. Kostel byl původně gotický a byl postaven na počátku 14. století. Později byl přestaven v pozdně gotickém slohu. Přistavená kaple při severní straně kostela je z roku 1700.
Zbývá navštívit hrad a jeho okolí. Pří západním okraji hraduje barokní zvonice. Poté procházíme pod hradem k domku, v němž žil autor Švejka. Od domku je hezký Pohled k východu. Blíže ke hradu je další socha Jaroslava Haška. Odtud stoupáme po schodišti na terasu před hradem. Nad námi se tyčí Velká Věž nad vstupní bránou. Ta je zavřená a vchod do hradu je po můstku pod renesančním štítem hradní vrátnice. Bohužel i tam je zavřeno. Tentokrát se musíme spokojit pouze s procházkou kolem hradu a s výhledy do kraje. Ještě chvíli se touláme městem. Objevujeme malý divadelní domek a jakousi moderní plastiku pod náměstím. Naše procházka městečkem je u konce a jdeme se najíst.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jediná možnost kde se v Lipnici najíst je restaurace U České koruny. Bohužel, když chybí konkurence, je to znát na jídelním lístku. Skoro dvojnásobné ceny, než je v Česku běžné, výběr nic moc a zvláštní zájem obsluhujících nás vratil na náměstí. A udělali jsme dobře. Po dvaceti minutách jsme již seděli v hospůdce Na Studánce v Krátké Vsiza Havlíčkovým Brodem a všechno bylo jinak. Rychlá obsluha, výborné jídlo a ceny poloviční. O ubytování jsme se nezajímali.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Byli jsme hodně zklamáni, že hrad byl již počátkem září uzavřen. A nebyli jsme sami. Skupina asi třiceti cyklistů dopadla stejně a dva turisté z Německa to ještě ani dnes zřejmě nepochopili. Ale jinak je Lipnice hezké městečko, paní na obecním úřadě byla velmi ochotná. A hrad prostě patří mezi ty nejzajímavější v celé zemi.
Ostatní informace
Nedostali jsme se ani do domku spisovatele Jaroslava Haška, ten byl také uzavřen. Parkovat se dá na náměstí a to je tak všechno. Zbytek dopoví fotografie.