Lipová Lázně - kostel sv. Václava
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
V obci Lipová Lázně stojí jednolodní kostel sv. Václava, který je typickou ukázkou stavební památky josefínské doby. Dnešnímu kostelu předcházela malá kaple, která je v pramenech uváděna již roku 1625. Úkolem postavit nový kostel byl pověřen farář Jan Rother, který sem byl poslán roku 1785. Finanční požadavky spojené se stavbou byly kryty částkou 6988 zlatých, které poukázal císař Josef II. z náboženského fondu.
Základní kámen nového kostela o rozměrech 36x12 m byl položen 10. května roku 1787 a ještě téhož roku byla dokončena hrubá stavba. Stavební práce pokračovaly i v následujícím roce, kdy byly zakončeny. Vedením výstavby kostela byl pověřen zednický mistr Mühatsch z Krnova za dozoru Ignáce Dittricha, komorního rady knížecího biskupského úřadu v tehdejším Frývaldově.
Slavnostní vysvěcení se uskutečnilo 2. listopadu 1788. Vnitřní zařízení kostela bylo získáno z několika zrušených kostelů a klášterů. Tak například obraz sv. Václava a oltář s tabernáklem dostal farář Jan Rother ze zrušeného dominikánského kostela v Opavě. Obraz vybavení interiéru kostela podává soupis inventáře z roku 1804. Po stranách zlaceného tabernáklu se nacházeli dva cherubíni. Nad ním byla místo obrazu patrona sv. Václava figura Krista z kašírovaného papíru, která se původně nacházela v oratoři zrušeného premonstrátského kláštera Hradisko u Olomouce. Vedle této památky stály sochy P. Marie a sv. Jana v životní velikosti. Další výtvarné prvky na oltáři byly dílem malíře Schneidera z Jánského Vrchu. Boční oltář na evangelijní straně nesl obraz P. Marie v zlaceném rámu, dílo malíře Dichta z Brna. Kazatelna na konci presbyteria byla zhotovena ze dřeva a ozdobně štafírována. Z dalšího zařízení je dále uváděna mramorová křtitelnice od kameníka Kaspera Grögera, varhany z kostela P. Marie Pomocné ze Zlatých Hor a další plastiky pocházející z Branné. Původní dřevěné lavice byly vyrobeny místním stolařským mistrem Josefem Bernertem. Založení kostela připomínal rakouský znak s dvouhlavým orlem, který se nacházel uprostřed kůru. Ve svých spárech držel stužku s nápisem: " DIe SeeLe Joseph Des ZWeIten StIfters hlesIger neuVen Kirche soLL eWig In FrIeDen rVhen". Lipovský kostel byl již od svého počátku zasvěcen českému patronu sv. Václavovi, což je ojedinělý případ v celém Slezsku.V průběhu dalších věků doznal interiér kostela četných změn.Dnešní oltářní obraz patrona pochází z 19. století a je dílem neznámého autora. V první polovině tohoto století se nacházela v lodní klenbě figurální výzdoba. Rovněž dva nástěnné obrazy z roku 1928 pocházely od vidnavského církevního malíře Aloise Baucha.
Posledních větších změn interiéru doznal lipovský kostel v letech 1968-1969. Dnešní podoba výzdoby kněžiště je dílem akadem. malíře Františka Peňáze. Kamenické restaurační práce byly svěřeny na základě projektu ČMPK v Jeseníku kamenickému závodu ve Zlatých Horách. Při restauraci mobiliáře se zcela rozpadl původní hlavní oltář a byl nahrazen dřevěným křížem s korpusem Krista a doplněn dřevěnými sochami P. Marie Bolestné, sv. Jana Evangelisty, sv. Josefa a sv. Vojtěcha. V průběhu následujícího roku byly odstraněny zničené původní kostelní lavice, boční oltáře a provedena renovace obrazu patrona. Z původního inventáře se tak vlastně zachovaly jen varhany a mramorová křtitelnice s dřevěným víkem. K vybavení dnešního kostela je třeba ještě přiřadit pamětní desku z roku 1987, která připomíná 50. výročí úmrtí zdejší rodačky sestry Kláry Fietzové.